Jeden kábel alebo lacnejší telefón? Apple začal predávať 2-metrový kábel za 149 €

Apple si dá zaplatiť aj za kábel. A to poriadne.

1

Apple do svojho eshopu potichu pridal 2-metrový Thunderbolt 3 kábel s masívnou cenou 149 €. Kábel je vyrobený z kvalitných materiálov a podporuje plné Thunderbolt 3 rýchlosti, presnejšie až do 40 Gb/s.

Kábel sa doteraz samostatne nepredával, bol súčasťou prémiového monitora Pro Display XDR, ktorý sa predáva za 5 499 € bez podstavca, resp. 6 499 € s podstavcom.

V čom je teda 2-metrový kábel špeciálny a prečo stojí tak veľa? Odpoveď je celkom jednoduchá. Thunderbolt 3 kábel, ktorý mal Apple doteraz v ponuke ponúka taktiež prenosové rýchlosti 40 Gb/s, no na dĺžku nemá ani 1 meter. Je to z toho dôvodu, že pri dlhších kábloch je dosiahnutie tak vysokej prenosovej rýchlosti náročnejšie. Išlo pritom o tzv. „pasívne“ káble bez pridanej elektroniky.

Nový Thunderbolt 3 Pro je „aktívny“ kábel, čo znamená, že sa v ňom nachádza pridaná elektronika, vďaka ktorej je možné 40 Gb/s rýchlosť udržať aj pri väčších dĺžkach.

Aj napriek tomu by však cena mohla byť nižšia. Priamo na webe Apple totiž môžeme nájsť riešenie od spoločnosti Belkin za príjemnejších 79,95 €. Kábel má pritom taktiež 2 metre a taktiež ponúka prenosovú rýchlosť 40 Gb/s.

Pri dĺžkach prevyšujúcich 2 či 3 metre už výrobcovia musia využiť optické vlákna, ktoré sú výrazne drahšie. Na trhu sa síce objavili prvé lastovičky, no tie sa začali predávať za cenu pohybujúcu sa v stovkách eur.