Huawei si vie poradiť aj bez amerických komponentov, ukazuje analýza

Huawei dokázal nahradiť čipy amerických výrobcov.

5
huawei mate 30 pro
Huawei Mate 30 Pro

Spoločnosť Huawei a jej pobočky sa už niekoľko mesiacov nachádzajú na takzvanej čiernej listine, kam ich zaradila americká vláda. To znamená, že americkí výrobcovia nesmú čínskemu gigantovi dodávať žiadne technológie.

Embargo stále pretrváva, nedávno došlo k jeho predĺženiu o ďalšie tri mesiace. Ak chcú firmy spoločnosti Huawei súčiastky dodávať, požiadať musia o zvláštnu licenciu.

Učinilo tak približne 300 amerických firiem. Vláda Spojených štátov časť žiadostí odobrila, mimo iných aj tú od spoločnosti Microsoft. USA sa domnievajú, že Huawei predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, preto prísne sankcie voči tejto spoločnosti zaviedli.

The Wall Street Journal informuje, že si spoločnosť Huawei dokáže poradiť aj bez komponentov amerických firiem. Správu zhrnul portál MarketWatch.

Japonskí technológovia z UBS a Fomalhaut Techno Solutions rozobrali najnovšiu vlajkovú loď Huawei Mate 30 Pro a podrobne preskúmali jej vnútorné komponenty. Zistili, že neobsahuje žiadne súčiastky, ktoré by pochádzali od amerických firiem.

huawei mate 30 pro
Základná doska modelu Huawei Mate 30 Pro. Foto: iFixit

Podobne je na tom aj model Y9 Prime a ďalšie, ktoré boli uvedené na trh od mája tohto roku. Huawei stále používa niektoré polovodičové komponenty z dielní amerických výrobcov. Svoju závislosť od dodávateľov však dokázal znížiť. Model Mate 30 Pro rozobral aj populárny portál iFixit, ktorý zostavuje pre bežných spotrebiteľov servisné príručky.

Huawei sa možno zaobíde bez amerických súčiastok ako hardvéru. Kľúčový je ale softvér, operačný systém Android a pridružené služby a aplikácie od Google. Huawei ich stále nemôže používať a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť.