USA opäť odložili úplný zákaz obchodovania s Huawei o ďalších 90 dní

Sága pokračuje.

1
Huawei
Huawei

19. novembra vypršalo už druhé 90-dňové prechodné obdobie, v rámci ktorého mohli vybrané americké spoločnosti pokračovať v obchodovaní s čínskou firmou Huawei.

Ešte pred uplynutím 90-dňového prechodného obdobia sa ponúkali tri scenáre. Buď americká vláda biznis amerických firiem s Huawei zakáže úplne, naopak, obmedzenia uvoľní, alebo dočasné licencie opäť predĺži. Teraz sa potvrdzuje posledný krok.

Americká administratíva tak bude aj naďalej prísne kontrolovať technológie, ktoré na základe dočasných licencií poskytujú vybraní výrobcovia spoločnosti Huawei. Dôvodom je pretrvávajúca obava z ohrozenia národnej bezpečnosti USA.

Zariadenia od Huawei, ktoré zákazníci využívajú, budú aj naďalej dostávať aktualizácie a technickú podporu. Týka sa to aj tých zariadení, ktoré využívajú americkí operátori v niektorých odľahlých častiach krajiny, kde za ne zatiaľ nemajú adekvátnu náhradu.

Technická podpora sa týka len tých smartfónov, tabletov a iných produktov, ktoré boli uvedené na trh ešte predtým, ako americká administratíva zariadila Huawei na takzvanú čiernu listinu.

huawei mate 30 Pro
Huawei Mate 30 Pro – vlajková loď bez aplikácií a služieb Google.

Vlajkové smartfóny Mate 30 či skladací Mate X teda stále nemôžu využívať služby a aplikácie spoločnosti Google. Tieto zariadenia sú dostupné len na čínskom trhu a vzhľadom na aktuálnu situáciu to tak asi aj zostane. Minimálne do 16. februára 2020, dokedy budú musieť americkí úradníci navrhnúť ďalší postup.

Paradoxne, prísne sankcie zo strany USA sa výrobcu Huawei výrazne nedotkli, ak zohľadníme len objem vyexpedovaných smartfónov. Podpory sa výrobcovi dostalo hlavne na domácom trhu v Číne, kde si zapísal 42-percentný podiel (3. štvrťrok 2019).

Do konca októbra sa mu podarilo celkovo dodať až 200 miliónov kusov smartfónovčím prekonal rekord z roku 2018, a to so 64-dňovým náskokom.

Výrobca má na stole vlastný operačný systém Harmony OS, ktorým by mohol čiastočne kompenzovať zablokovaný prístup k službám a aplikáciam Google. Jeho nasadenie do praxe je však stále nejednoznačné.

TIP REDAKCIE
Nový systém od Huawei vraj spoznáme tento týždeň. Prvý smartfón už čoskoro

V prvom štvrťroku 2020 by mal Huawei predstaviť novú vlajkovú loď P40 Pro, ktorá bude konkurovať modelom Galaxy S11 a poprípade ďalším zariadeniam predstaveným v danom období. Ak USA po prechodnom období sankcie neuvoľnia, novinku zrejme čaká rovnaký osud ako high-end Mate 30 Pro.