G8 Plus

RECENZIA Motorola Moto G8 Plus: Spoľahlivý smartfón s dlhou výdržou

Motorola pripravila ďalšiu, už 8. generáciu jedného zo svojich najdôležitejších smartfónov skôr, ako sa možno očakávalo. Model Moto G7 Plus som testoval tento rok v marci a teraz mám v rukách po troch týždňoch používania Moto G8 Plus.

Motorola pripravila ďalšiu, už 8. generáciu jedného zo svojich najdôležitejších smartfónov skôr, ako sa možno očakávalo. Model Moto G7 Plus som testoval tento rok v marci a teraz mám v rukách po troch týždňoch používania Moto G8 Plus.

Motorola Moto G8 Plus je prirodzenou evolúciou, ktorú výrobca podporil o niečo vyšším výkonom, novými fotoaparátmi, väčšou batériou, krajším dizajnom a hlučnejšími reproduktormi.

Maloobchodná odporúčaná cena je pritom nižšia ako v prípade predchádzajúcej generácie (299 EUR). Moto G8 Plus sa u nás predáva od 8. novembra za 279 EUR.

Motorola G8 Plus

Moto G8 Plus sa od svojho predchodcu takmer neodklonila, čo ale nie je zlé. Skôr naopak. Moto G7 Plus bol v mojom hodnotení kompletným spoľahlivým balíčkom moderných funkcií za primeranú cenu, čo nakoniec platí aj o novej generácii. Zmeny tu ale nejaké sú a prípadní záujemcovia by o nich mali vedieť.

Technická špecifikácia Moto G8 Plus

  • 158,4 x 75,8 x 9,1 mm, 188 gramov
  • Povrchová odolnosť voči vode a prachu
  • LTPS IPS LCD displej, 6,3″ 19:9, 1080 x 2280 pixelov, zárez v obrazovke v tvare U
  • 11nm Snapdragon 665, GPU Adreno 610, AI engine
  • 64 GB úložisko + microSD do 512 GB, 4 GB RAM
  • 48 Mpx s f/1.7, Quad Pixel technológia, 5 Mpx senzor hĺbky ostrosti s f/2.2, 16 Mpx akčná kamera so snímačom obrazu otočeným o 90 stupňov s f/2.2 a Quad Pixel technológiou, ToF snímač
  • 25 Mpx selfie so svetelnosťou f/2.0, Quad Pixel technológia
  • 4000 mAh batéria, 18W Turbo Power adaptér v balení, USB C
  • OS Android 9 Pie s Moto akciami
  • Dual SIM (hybrid), dvojpásmové WiFi, Bluetooth 5.0, snímač odtlačkov, OTG, GPS, Glonass, Galileo, 3,5 mm rozhranie, aptX audio, microSD, stereo reproduktory, NFC, Dolby Audio, dva mikrofóny

Prémiový vzhľad, pohodlná manipulácia

Motorola Moto G8 Plus prichádza s novým dizajnom, ktorý vyzerá oveľa lepšie. Pôsobí prémiovejšie a opäť platí, že vzhľad predbehol predajnú cenu. Dva fotoaparáty sústredené do kruhu nahradili celkovo 3 vertikálne uložené snímače obrazu (+ laser), ktoré sa presunuli do ľavého horného rohu zadnej strany.

Na obvyklom mieste zostal rýchly a presný snímač odtlačkov s logom výrobcu, ako aj tlačidlá na bočnej strane s dobrou odozvou. To hlavné má zase vrúbkovaný povrch, vďaka čomu ho ľahko nahmatáte.

Motorola G8 Plus
Moto G7 Plus vs. nová generácia Moto G7 Plus

Celkovému vzhľadu určite pomohol nový farebný gradient kombinovaný tmavou modrou a čiernou farbou. Škoda, že zadnú stranu prekrýva polykarbonát a nie sklo. Na prednej strane sa toho z hľadiska vzhľadu veľa nezmenilo. Zmizol nápis Motorola zo spodnej brady a na palube zostal aj výrez v hornej časti displeja. Je ale o niečo menší.

V spodnej hrane si všímam USB-C konektor, perforáciu pre reproduktor, 3,5 mm audio rozhranie, ktoré tu má stále svoje miesto (v hornej hrane), a samozrejme slot pre dvojicu SIM kariet alebo jednu SIM-ku a pamäťovú kartu. Slot je teda hybridný.

Motorola G8 Plus

Manipulácia a držanie v ruke je nadmieru pohodlné, povrch však mierne kĺže a priťahuje odtlačky. Odolnosť voči vonkajším vplyvom, hlavne vlhkosti, zostáva na rovnakej úrovni. Je len povrchová, resp. „vodu odpudzujúca“.

Smartfón už nie je dutý ako predošlá generácia. Ak ste totižto po displeji Moto G7 Plus poťukali prstom, ozval sa pomerne výrazný dutý zvuk. Konštrukčné spracovanie, ergonómia a dizajn sú veľmi dobré.

O niečo väčšia LCD obrazovka

Displej smartfónu je v podstate rovnaký, ak opomenieme o 0,1-palca väčšiu uhlopriečku a o niečo menší zárez. To znamená, že dostanete kvalitný LCD panel s pekným podaním farieb v chladnejších tónoch, vysokým rozlíšením 1080 x 2280 pixelov a pomerom strán 19:9.

So zárezom v obrazovke sa musí zákazník jednoducho zmieriť. Pri sledovaní videí na celú obrazovku bude rušiť, keďže zasahuje do obrazu. V nastaveniach nájdete pre oči šetrný nočný režim, možnosť prispôsobenia farieb a automatickú optimalizáciu jasu, ktoré mi tradične nevyhovuje.

Motorola G8 Plus

Obrazovka je o niečo jasnejšia, čo sa hodí pri slnečnom počasí. Na druhú stranu by som možno uvítal ešte nižší ako najnižší možný jas. Ponocovanie s e-knihou alebo iným textom by bolo o málo príjemnejšie. Riešenie ale existuje. Volá sa Dimmer a nájdete ho v obchode Play.

Vzhľadom na priateľskú cenu smartfónu sa pochopiteľne nedá kritizovať absencia OLED technológie. Displej očakávania splnil.

Spoľahlivý systém s funkciami navyše

Aj keď sa budem pri Moto G sérii opakovať, operačný systém Android aj v tomto prípade pracuje spoľahlivo. Počas používania som nenatrafil na žiadny problém, lag alebo padanie aplikácií. Raz zamrzla dodatočne nainštalovaná klávesnica Fleksy (používam ju dlhodobo), a to pri nahrávaní GIF animácie.

Digitálna rovnováha a rodičovská kontrola, Google Lens, Google Asistent, prehľadná ponuka nastavení s rýchlym vyhľadávaním… V tejto cenovej triede sa oplatí staviť na čistý Android, obzvlášť kvôli aktualizáciám. Snáď budú doručované bez zbytočných prieťahov.

motorola

Moto G8 Plus totiž nepatrí do triedy Android One, ktorá je na tom po stránke aktualizácií zodpovednejšia. Výmenou za to dostanete množstvo Moto akcií. Najobľúbenejšou akciou je u mňa Ovládanie jedným prstom, ale tiež Rýchla snímka, Rýchly prístup k baterke či Editor snímky obrazovky.

Vnímavá obrazovka zabráni stlmeniu a vypnutiu obrazovky, kým sa na ňu pozeráte. Nastaviť si môžete zobrazovanie a interakciu s upozorneniami na uzamknutom displeji. Celkovo som narátal 12 zlepšovákov a väčšina je naozaj praktická.

motorola

Perfekcionistom odporúčam aktivovať vývojárske nastavenia (opakovaný dotyk na číslo zostavenia v informáciách o telefóne) a znížiť mierku animácií okien na 0,5x. Užívateľsky bude systém pôsobiť svižnejšie. Aktivoval som si v nich aj Nočný režim užívateľského prostredia na voľbu „vždy zapnuté“.

Výrobca použil operačný systém vo verzii 9 Pie. Desiatka je už na svete, no zariadenie ju neponúka. Dvojročný cyklus veľkých aktualizácií tak prinesie v priebehu životnosti Android 10 a Android 11.

Utiahne Call of Duty

Výrobca smartfón osadil 11 nm čipsetom Snapdragon 665 s grafikou Adreno 610. Výkon oproti predchádzajúcej generácii stúpol zo 115 790 bodov na 160 288 bodov, ktoré som nameral v aplikácii AnTuTu.

Nainštaloval som preto aktuálny hit, hru Call of Duty: Mobile. Smartfón hru utiahol takmer bez komplikácií s vysokým (high) nastavením grafiky, snímkovania a s vykresľovaním tieňov v reálnom čase. Oproti výkonným zariadeniam sa hra a vzájomné zápasy načítavajú o niečo dlhšie.

moto G8 plus

Pamäťová konfigurácia ponúka triedne optimum, 4 GB RAM a 64 GB úložisko (50,1 GB pre užívateľa). Ak by bolo niekomu predsa len málo, v tele zariadenia sa nachádza slot pre max. 512 GB pamäťovú kartu, ktorá však obsadí jeden z dvoch dostupných slotov pre SIM karty, ako som uviedol vyššie.

Kvitujem Bluetooth 5.0, podporu pre A2DP, aptX audio, NFC čip a 3,5 mm rozhranie pre slúchadlá. Pri zapojených slúchadlách oceníte systém Dolby Audio, ktorý reprodukciu vylepší, resp. si ju môžete prispôsobiť podľa toho, čo počúvate (hudba, film a inteligentný, automaticky optimalizovaný zvuk).

TIP REDAKCIE
Tínedžer pomocou SIM swappingu ukradol vyše 32 miliónov € v kryptomenách

Motorola G8 Plus

Výrobca sa chválil novými stereo reproduktormi, ktoré hrajú až o 50 percent hlasnejšie. Áno, reproduktory skutočne kričia. V praxi som síce maximálnu možnú hlasitosť používal len výnimočne, vo všeobecnosti sú ale dobre znejúce stereo reproduktory vítaným benefitom, obzvlášť pri sledovaní filmov, seriálov a počúvaní podcastov.

zmenená foto zostava

Pri pohľade na zadnú stranu smartfónu je jasné, že výrobca vylepšoval aj v tomto smere. Namiesto dvoch snímačov obrazu tu máme rovno tri. Za štvrtou optikou sa nachádza laser – ToF snímač pre meranie vzdialenosti.

Motorola G8 Plus

Výrobca použil ako hlavný snímač obrazu 48 Mpx jednotku so svetelnosťou f/1.7 a PDAF zaostrovaním, ktoré ešte podporuje spomenutý laser. Chýba však optická stabilizácia obrazu. Snímač produkuje 12 Mpx fotografie pomocou technológie Quad Pixel. Informácie zo štyroch pixelov spojí do jedného bohatšieho pixelu.

idealne svetlo
Fotka v ideálnych svetelných podmienkach

Rozdiel oproti predchádzajúcej generácii je minimálny, čo však nepredstavuje problém. Moto G7 Plus produkuje veľmi pekné fotky. Snímky sú ostré a čisté, občas zbytočne preexponované. Snímač vie zachytiť viac detailov, na druhú stranu si pohoršil dynamický rozsah.

Zachytené počas oblačného počasia

Viac sa mi páčilo tónovanie do teplých odtieňov farieb. Fotky z Moto G8 Plus sa prikláňajú smerom k chladnejším tónom (nižšie). Optimalizácia snímok pomocou inteligentnej detekcie scény vie pomôcť (krajina, portrét), ale aj ublížiť (jedlo). Dá sa ale jednoducho vypnúť v nastaveniach, kde sa nachádza viacero užitočných pomôcok. Napríklad inteligentná kompozícia, autoportrét gestom, pomocná mriežka a hlavne vodováha, ktorá pomôže udržať horizont v ideálnej rovnováhe.

Záber z Moto G7 Plus
Záber z Moto G8 Plus

Pre nadšencov tu je manuálny režim s histogramom, RAW podporou, manuálnym zaostrovaním a ďalšími nastaveniami, ktoré sú typické pre tento režim. Fotoaparát zbiera body k dobru za Nočné videnie. Smartfón vie zle osvetlenú scénu automaticky rozpoznať, preferujem však manuálnu kontrolu nad nočným režimom snímania.

Režim Nočné videnie
Režim Nočné videnie

Na danú cenovú triedu, v ktorej sa Moto G8 Plus nachádza, produkuje dobré nočné fotky, aj keď občas nie sú farebne presné. Z bielej môžete mať pomerne výraznú modrú. Nočný režim ale vyžaduje pevnú, nechvejúcu sa ruku. Počítať musíte so stratou detailov. Osvetlenie inak tmavej scény ale vie byť výrazné, čo je podstatou funkcie.

Detailný záber

Je vidieť, že smartfón fotky zo 48 Mpx senzoru skutočne prepočítava. Po zhotovení fotky a okamžitom zobrazení v galérii pár sekúnd trvá, kým sa záber spracuje a zobrazí sa vo finálnej kvalite.

Interiér s lepším osvetlením

Na palube zostal 5 Mpx snímač hĺbky ostrosti so svetelnosťou f/2.2, ktorý sa postará o štýlové rozostrenie pozadia v niekoľkých nastaviteľných úrovniach. Zmiasť ho ale môžu členité okraje a menej kontrastné pozadie, pri ktorom rozostrenie zasahuje do objektu snímania.

Interiér s horším osvetlením
Interiér s horším osvetlením

Papierovo vyzerá foto výbava oveľa štedrejšie, kvalita sa ale drží v štandardných medziach. Výrazne nestúpla, ani neklesla.

Tretí snímač obrazu je pootočený o 90 stupňov a zastupuje širokouhlé video (14 mm ohnisko, ekv. 117° zorné pole). Ide presne o to isté riešenie, ktoré výrobca použil v smartfóne Moto One Aciton (test TU). Širokouhlé video sa natáča tak, že sa smartfón drží v ruke v orientácii na výšku.

HDR krajiny

Takýto spôsob záznamu je pohodlný, keďže vám naň stačí jedna ruka. Obrazová kvalita uspokojí, GoPro zábery ale očakávať nemôžete. Skreslenie obrazu nie je našťastie výrazné, v rohoch sa však objaví deformácia v podobe vlnenia obrazu.

Portrét
Portrét s bokeh efektom

K dispozícii je FHD rozlíšenie pri 30 FPS, ktoré je elektronicky stabilizované. 60 FPS záznam stabilizovaný nie je. Ak prepnete do štandardného režimu záznamu videa, ideálne je použiť základné nastavenie FHD kvality pri 30 FPS. 60 FPS ani 4K voľba nie je elektronicky stabilizovaná. Video je inak priemerné, účel však splní. Cena smartfónu nepustí. Spomeniem ešte spomalené video, ktoré je dostupné v plnom rozlíšení pri 120 FPS. 240 FPS volí kompromisné (nedostatočné) HD rozlíšenie.

moto G8 plus
Ideálne svetelné podmienky

Akčná kamera má svoje čaro, hlavne kvôli pohodliu pri natáčaní jednou rukou a šírke záberu. Možno by som radšej privítal širokouhlé fotky ako video. Niekto by zase preferoval aspoň 2 – 3-násobný optický zoom.

Automatické zvýraznenie farieb s bohatou štruktúrou.

Quad Pixel technológiu využíva aj predný 25 Mpx fotoaparát s HDR a schopnosťou FHD video záznamu pri 30 FPS. Predný fotoaparát fotí lepšie a zastrešuje tiež autentifikáciu rozpoznávaním tváre, ktorá je taktiež lepšia. Smartfón ma spoznal aj s nasadenými slnečnými okuliarmi, čo predchádzajúca generácia nevedela. V tme si ale neporadí. Autentifikáciu vtedy zastúpi citlivý snímač na zadnej strane zariadenia.

Motorola G8 Plus

Napriek istým neduhom som bol s fotoaparátom spokojný a rád som ho používal na dennej báze. So zreteľom, že zariadenie stojí tretinu toho, čo výkonné foto smartfóny najvyšších tried. Fotky v plnom rozlíšení nájdete v úložisku Google Disk v tomto odkaze.

Dlhšia výdrž na jedno nabitie

Kapacita integrovanej batérie stúpla, TurboPower nabíjanie sa spomalilo. Predchádzajúca generácia Moto G7 Plus má 3000 mAh akumulátor a mimoriadne rýchle 27W nabíjanie. Teraz v tabuľke vidím údaj 4000 mAh a 18 W adaptér v balení. Výsledok? Vynikajúci.

Motorola G8 Plus

Výdrž na jedno nabitie je citeľne lepšia. Super rýchle technológie nabíjania sa mi páčia, toto riešenie je ale užitočnejšie. Nabíjanie je stále dostatočne svižné. Po 10 minútach nabíjania som sa dostal z 0 na 14 percent z kapacity.

Po pol hodine na 37 percent z kapacity, po hodine na 70 percent z celkovej kapacity. Celodenná výdrž na jedno nabitie nie je ani pri intenzívnejšom používaní problémom, do druhého dňa som si ešte nejakých tých 20 – 30 percent preniesol. Šetrnejší jedinci sa pochopiteľne dostanú ešte ďalej, pokojne na dva dni prevádzky.

KOMPLETNÝ BALÍČEK po druhé

Ako som naznačil hneď v úvode, nová generácia Moto G8 Plus sa drží osvedčenej koncepcie možno konzervatívnejšieho, ale spoľahlivého zariadenia s vyváženou funkcionalitou. Tlieskam hlavne väčšej batérii, krajšiemu vzhľadu a spoľahlivému systému.

Motorola G8 Plus

Manipulačný komfort je dobrý, displej taktiež a platí to aj o fotoaparáte, ktorý by si ale v novej generácii smartfónu zaslúžil výraznejšiu inováciu. Akčná video kamera je zaujímavá, vymenil by som ju však za širokouhlé fotky.

Chýbala mi optická stabilizácia obrazu, Android 10 musí prísť až s aktualizáciou, výrobcom vyzdvihovaná vysoká hlasitosť reproduktorov je sekundárnym plusom. Cena smartfónu je v rámci oficiálnej distribúcie s 2-ročnou zárukou a so všetkým čo k tomu patrí spravodlivá.

Fanúšikov ázijskej značky Xiaomi ale presviedčať nebudem (Redmi Note 8 Pro?).

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať