moto G7 plus

RECENZIA Moto G7 Plus: Kompletný balíček za primeranú cenu

Po Motorole Moto G7 Power s rekordnou výdržou na jedno nabitie sa mi do rúk dostal najlepšie vybavený model z nedávno predstavenej štvorčlennej rodiny – Moto G7 Plus.

Po Motorole Moto G7 Power s rekordnou výdržou na jedno nabitie sa mi do rúk dostal najlepšie vybavený model z nedávno predstavenej štvorčlennej rodiny – Moto G7 Plus.

Moto G7 Plus má byť podľa slov výrobcu zatiaľ najlepším zariadením z rodiny Moto G, ktorá existuje už v 7. generácii. Okrem toho má disponovať fotoaparátom, ktorý ulahodí aj náročnejším dušiam.

Ako to teda s Moto G7 Plus je?

Technická špecifikácia Moto G7 Plus

  • 157 x 75,3 x 8,3 mm, 176 gramov
  • Konštrukcia z hliníku, p2i odolnosť voči vode a prachu, sklo Gorilla Glass 3
  • LTPS LCD displej, 6,2″ 19:9, 1080 x 2270 pixelov, pomer k ploche 81,4 %
  • 14nm Snapdragon 636, GPU Adreno 509, 4 GB RAM
  • 64 GB úložisko + microSD do 512 GB
  • 16 Mpx s f/1.7, pixely 1,22µm, OIS, PDAF + 5 Mpx, f/2.2 (hĺbka ostrosti)
  • 12 Mpx s f/2.2, pixely 1,25µm
  • 3000 mAh, 27W Turbo Power nabíjanie, USB C
  • OS Android 9 Pie v takmer čistej podobe
  • Dual SIM, dvojpásmové WiFi, Bluetooth 5.0, aptX, A2DP, snímač odtlačkov, OTG, GPS, Glonass, Galileo 3,5 mm audio, microSD, stereo reproduktory, NFC

Opäť dobrá ergonómia a známy dizajn

Moto G7 Plus je o trošku menší ako Moto G7 Power. Váha je ale nižšia, doslova ideálna. Zariadenie nie je príliš ľahké, no zároveň vás nebude ťažiť. Držanie v ruke je vďaka perfektne zaobleným okrajom zadnej strany výborné.

Sklo na zadnej strane mierne kĺže, čo ale platilo aj o lacnejšom plastovom súrodencovi. Celkový vzhľad a prevedenie aj v tomto prípade predbieha predajnú cenu. Na extravagantné farebné gradienty zabudnite. Tmavomodrá farba ale pôsobí seriózne.

Moto G7 Plus

Tlačidlá sa nachádzajú v hornej časti pravej strany. Vďaka vrúbkovaniu si hlavný ovládač nepomýlite s tlačidlami pre ovládanie hlasitosti. Jednoduché a praktické riešenie. Zásuvka pre SIM karty a microSD karty je v tomto prípade situovaná v hornej časti. Pojme dve SIM-ky + microSD. Na hybridné riešenie teda môžete zabudnúť.

USB C konektor v spodnej časti dopĺňa mriežka jedného z dvojice reproduktorov a 3,5 mm audio rozhranie. Viac by by mi vyhovovalo, keby sa nachádzalo hore, pri zásuvkách pre karty. Smartfón je pomerne štíhly, a tak modul s dvojitým fotoaparátom vyčnieva nad konštrukciu o niečo viac.

moto G7 plus

Trochu tým trpí stabilita pri ovládaní zariadenia, ak je položené na stole či inej hladkej a pevnej podložke. Rýchly a presný snímač odtlačkov je pekne zakomponovaný do ikonického loga Motoroly.

Moto G7 Plus je po konštrukčnej a manipulačnej stránke vyhotovený veľmi kvalitne. Myslím si, že perfektne sadne do akejkoľvek ruky. Zaujímalo by ma ale rozloženie vnútorných komponentov. Ak totižto po displeji poťukáte prstom, ozýva sa pomerne výrazný dutý zvuk.

V rámci používania mi to, samozrejme, žiadny problém nerobilo. Ide len o zaujímavý postreh.

Displej s malým zárezom

Badateľný rozdiel oproti Moto G7 Power. Vysoké rozlíšenie, veľká uhlopriečka, krásne farby. Moto G7 Plus má perfektný displej, ktorému chýba len dokonalá čierna z OLED panelov. Kontrast je napriek tomu veľmi dobrý a je radosťou na ňom sledovať videá, fotografie alebo čítať text.

Kompromis túto časť zariadenia našťastie obchádza. Zárez v hornej časti je malý, nie miniatúrny. Keďže nejde o klasický široký notch, zmestí sa do hornej lišty viac ikoniek upozornení.

So zárezmi v obrazovkách som sa ale nikdy poriadne nestotožnil a pri sledovaní videí na celú obrazovku mi prekážal. Nemyslím si však, že by existencia tohto zárezu mala mať podstatný vplyv na rozhodnutie o prípadnej kúpe.

moto G7 plus

Ak by som niečo menil, nebol by to zárez, ale o niečo lepšia čitateľnosť na priamom slnku, ktoré ma v posledných dňoch vonku privítalo. Tak, ako pri konštrukcii, ani pri obrazovke sa toho nedá veľa vytknúť. Vzhľadom na priateľskú cenu smartfónu obzvlášť.

Pripomeniem, že sa dá v nastaveniach aktivovať nočný režim, upraviť podanie farieb alebo automatické prispôsobovanie jasu, ktoré som však nepoužíval. Manuálna kontrola svietivosti mi stále vyhovuje viac.

 VYNIKAJÚCA OPTIMALIZÁCIA SYSTÉMU, užitočné MOTO AKCIE

Budem sa opakovať, no inú možnosť nemám. Moto G7 Plus využíva totožnú platformu ako Moto G7 Power. Hodnotenie tejto časti zariadenia je absolútne rovnaké. Optimalizácia a chod prostredia sú ukážkové.

Operačný systém pracuje nesmierne spoľahlivo a konzistentne, je prehľadný, ľahko sa v ňom zorientujete, nájdete čo potrebujete a spoľahnúť sa môžete na rýchle a pravidelné aktualizácie. Počas viac ako mesačného používania som obdržal bezpečnostnú aktualizáciu, vďaka čomu som mohol zistiť jednu vec.

motorola

Update sa nainštaloval na pozadí systému a celý proces prebehol s jedným rýchlym reštartom zariadenia. Aktualizácia ma tak pri používaní takmer vôbec neobmedzila, čo je super. Plusom systému je tiež hlbšia integrácia Google služieb (Asistent, Lens).

Moto akcie sú prirodzene na palube tiež. Znovu platí, že sú nesmierne praktické a ich užívateľský prínos je jednoznačný. Pokiaľ vás zaujíma podrobnejší pohľad na systémovú stránku, nájdete ho v recenzii pre Moto G7 Power.

motorola

Musel som však nájsť niečo, čo mi vadilo. Tapeta obrazovky sa nedá nastaviť tak, aby bola pevná. Pri prechádzaní z jednej domácej obrazovky na druhú roluje, resp. sa posúva. Tento neduh sa dá ale vyriešiť aplikáciou tretej strany.

Dostatok výkonu a pamätí

Moto G7 Power disponuje o niečo málo výkonnejším čipsetom 6. radu spoločnosti Qualcomm. Z hľadiska bežného užívania som výkonnostné polepšenie príliš nepostrehol. Smartfón jednoducho bežať skvele, výkon mi stačil aj na všetky operácie, multitasking a ďalšie obvyklé náležitosti.

TIP REDAKCIE
Čaká nás vesmírne divadlo: Okolo Zeme preletí asteroid o veľkosti 1 km! Uvidíte ho aj voľným okom

Až pri testovaní hier som si všimol, že sa mu dýcha akosi lepšie. Grafický výkon je oproti verzii Snapdragon 632 asi o 10 percent vyšší. Je tak možné siahnuť po širokej palete rôznych hier. Real Racing 3 šliapal perfektne, populárny PUBG Mobile som si už ale s dobrým komfortom nezahral.

Pamäťovej konfigurácii 4 GB RAM/64 GB ROM niet čo v tejto triede zariadení vytknúť. Moje nároky konfigurácia uspokojila. Ak by predsa, v zálohe je už spomínaný slot pre pamäťové karty, ktorý zvládne aj vyššie kapacity microSD kariet.

motorola

Aby som nesklamal zástancov výkonnostných meraní, smartfón som prehnal testovacími aplikáciami AnTuTuGeekbench. V prvom prípade som dosiahol skóre 115 790 bodov a 50. priečku v rebríčku, ktorému aktuálne kraľuje hojne ospevovaný Galaxy S10+ (recenzia TU). Geekbench hlásil hodnotenie 1338 bodov (single-core) a 4911 bodov (multi-core).

Moto G7 Plus má stereo reproduktory a podporu pre Dolby Audio. Reproduktory hrajú obstojne, hlavne veľmi hlasno. Zvuk je ale trochu plochý. Ocenil som ich pri sledovaní filmov a seriálov, kde spolu so zvukmi pekne vykreslili hovorenú reč.

Dolby Audio sa najlepšie prejavilo pri pripojení slúchadiel, ako bezdrôtových, tak drôtových. Hudbu si na kvalitnejšom príslušenstve užijete.

Výborné fotoaparáty

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale Moto G7 Plus je veľmi dobrým reprezentantom peknej mobilnej fotografie. Fotky sú krásne ostré a čisté, hlavne pri ideálnych svetelných podmienkach. Nie sú ale vyslovene nutné.

Potešil portrétový režim. Rozostrenie pozadia za zaznamenávaným objektom je veľmi kvalitné a prirodzené – podstatne, podstatne lepšie ako pri Moto G7 Power. Vyhol by som sa ale výrazne členitejšiemu pozadiu, ktoré nemusí systém od objektu odfiltrovať správne.

motorola

Chválim HDR režim a verné podanie farieb, ktoré nie sú zbytočne saturované, čím sa niektorí výrobcovia snažia falošne umocniť vizuálnu príťažlivosť snímky. Selfie fotoaparát je v mojom prípade existuje iba takzvane do počtu. Nadšencov toto typu fotografie ale určite nesklame.

Pochopiteľne, porovnávať kvalitu predného fotoaparátu s vlajkovými loďami nie je úplne na mieste. Svoju prácu ale robí veľmi dobre. Fotoaparát vo všeobecnosti je silnou stránkou tohto smartfónu. Obstojné je aj video. Pri natáčaní videa, v istých situáciách, pokrivkával záznam zvuku.

fotoaparat

Akoby sa zariadenie snažilo zachytiť čo najviac zvukov aj zo vzdialenejšieho okolia, čo nie je zrovna najšťastnejšia metóda pri integrovaných mikrofónoch.

Opäť preferujem FHD pri 30 FPS kvôli stabilizácii. Pokiaľ máte gimbal, 60 FPS či dokonca 4K rozlíšenia by som sa nebál. Fotoaparát si ma získal aj vďaka jednoduchej, rýchlej a prehľadnej aplikácii.

moto G7 plus

Nastavenia, ktoré obsahuje, sú užitočné. Režimov je pomenej, zase však platí, že sú praktické. Vyzdvihnem integráciu Google Lens, slow-mo video pri plnom rozlíšení a snímkovaní 120 FPS (240 FPS pri HD), zaostrenie na všetky objekty záberu a funkciu inteligentnej kompozície.

Body k dobru zbiera manuálny režim ovládania so zobrazením histogramu a intuitívnym ovládaním. Áno, fotografovanie v tme uspokojivé výsledky ani omylom neprinesie. Z osvetlených centier miest si však peknú fotku prinesiete.

Fotografie v galérii sú dátovo optimalizované. Plnú kvalitu nájdete TU, v službe Google Disk. Ukážkové videá nájdete v týchto odkazoch: FHD video4K video.

 Priemerná výdrž s poriadne rýchlym nabíjaním

Ak je fotoaparát spolu s takmer čistým operačným systémom najsilnejšou stránkou smartfónu, výdrž je tou najslabšou. Tragická v žiadnom prípade nie je. Pri intenzívnejšom užívaní budete večer potrebovať nabíjačku.

Striedmejšie používanie vás dostane o niečo ďalej, k neskorému večeru a noci. O viac ako jednom dni plnohodnotného používania bez obmedzení sa však hovoriť nedá. Taký priemerný výsledok vidíte na snímke obrazovky.

moto G7 Plus

Moto G7 Plus ale ponúka kompenzáciu, ktorá má výkon 27W. A je to dobrá kompenzácia. Nabíjanie batérie je až absurdne rýchle. Sčasti mu dopomáha menšia kapacita 3000 mAh. Za 10 minút som smartfón nabil s originálnou nabíjačkou, ktorá je mimochodom tvorená adaptérom a obojstranným USB C vodičom, na 33 percent kapacity batérie.

Po 15-tich minútach nabíjania som sa dostal na 50 percent kapacity (!), po pol hodine až na 84 percent z kapacity a na úplné, teda 100-percentné nabitie, mi stačila trištvrte hodinka.

Ak teda Moto G7 Plus zabudnete večer pripojiť na nabíjačku, žiadny problém. Kým sa ráno nachystáte do školy, práce alebo kamkoľvek, smartfón sa stihne dostatočne nabiť na to, aby vám produktívnu časť dňa dobre slúžil.

 Kompletný balíček

Motorola Moto G7 Plus je jedným z najlepších smartfónov na našom trhu v cenovej kategórii do 300 EUR. Maloobchodná odporúčaná cena sa zastavila na psychologickej hranici 299 EUR.

Ak v tejto cenovej hladine smartfón vyberáte, Moto G7 Plus by mal figurovať v najužšom výbere. Fanúšikov smartfónov Xiaomi alebo Honor však presviedčať nebudem. Aj zariadenia týchto značiek majú svoje výhody a nevýhody.

Moto G7 Plus

Moto G7 Plus je akýmsi kompletným balíčkom, v ktorom funguje všetko a na veľmi dobrej úrovni. Je tu výborný displej, výborný operačný systém, výborný manipulačný komfort, výborný fotoaparát, výborné rýchle nabíjanie… Negatíva predstavuje len priemerná výdrž na jedno nabitie, striedmejší dizajn a pár nedostatkov, ktoré som snáď opísal všetky.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať