One Action

Motorola One Action oficiálne: Smartfón s akčnou kamerou pre širokouhlé video

Motorola (Lenovo) v máji priniesla na slovenský trh smartfón One Vision, ktorý zaujal 48 Mpx fotoaparátom, predĺženým displejom s pomerom strán 21:9 a spoľahlivým čistým OS Android s Moto akciami. 

Motorola (Lenovo) v máji priniesla na slovenský trh smartfón One Vision, ktorý zaujal 48 Mpx fotoaparátom, predĺženým displejom s pomerom strán 21:9 a spoľahlivým čistým Androidom s Moto akciami. 

One Vision aktuálne dopĺňa druhý model z rovnakého súdka strednej triedy, ktorý je pomenovaný ako Motorola One Action. Je dokonca o niečo lacnejší ako One Vision a prekvapuje jedinečnou kamerou.

Predávať sa bude na Slovensku od dnešného dňa (16. august) za maloobchodných odporúčaných 269 EUR v bielom a modrom farebnom prevedení. Slovensko bude patriť medzi prvé krajiny v Európe, kde sa začne predávať. Smartfón Motorola One Action sa už viac ako týždeň nachádza v našich rukách.

One Action

Najskôr si ale povedzme o rozdieloch medzi One Vision a One Action. V podstate je medzi nimi iba jeden zásadný rozdiel, a to práve v spomínanej kamere. Rozmery, displej, procesor, pamäte, batéria, čistý operačný systém (Android One), Moto Akcie… Všetko zostáva rovnaké.

 One Action

Menšou výnimkou je 10 W adaptér pre rýchle nabíjanie. One Vision je dodávaný s výkonnejším 15 W adaptérom. One Action je ale kompatibilný s rýchlejším nabíjaním, no výkonnejší adaptér si musia zákazníci dokúpiť, poprípade použijú ten, ktorý už vlastnia. Veľký problém to nie je.

Nabíjanie je stále svižné a hlavne, úspora v tejto oblasti prispela k nižšej cene zariadenia. Predná kamera má nižšie rozlíšenie 12 Mpx so svetelnosťou f/2.0.

Motorola One Action

Motorola One Action prišla o 48 Mpx fotoaparát, ktorý sa v One Vision osvedčil. Na jej zadnej strane sa ale nachádzajú tri, nie dva snímače. Prvým je hlavný 12 Mpx snímač obrazu (1,25 µm) so svetelnosťou f/1.8.

One Action

Druhý senzor má 5 Mpx rozlíšenie a slúži pre presnejšie rozostrenie pozadia pri fotografovaní portrétov a kreatívnych snímok. Úplnou novinkou je tretí snímač, ktorý slúži výhradne pre nahrávanie videa. A nie hocakého.

Podobne ako malé akčné kamery, Moto One Action ním natáča video v širokouhlom formáte v zornom poli 117 stupňov. Snímač obrazu za objektívom je ale pootočený o 90 stupňov. Širokouhlé video na šírku sa tým pádom natáča tak, že smartfón držíte vo vertikálnej polohe.

motorola
Keďže sa širokouhlé video sníma v orientácii na výšku, kontrola nad zaznamenávanou scénou nie je ideálna. Náhľad sa nezobrazuje na celú obrazovku, ale v podstate menšom obdĺžniku.

Ako to funguje v praxi? Môžeme potvrdiť, že dobre. Moto One Action má užší a vyšší rozmer, vďaka čomu sa v prirodzenej vertikálnej polohe drží v ruke výborne. Stačí odomknúť obrazovku, otvoriť aplikáciu fotoaparátu a spustiť video bez toho, aby ste museli zariadenie otočiť na šírku.

motorola

Širokouhlé video tak začnete snímať takmer okamžite a jednou rukou. Kamera využíva 16 Mpx rozlíšenie (Quad Pixel – spájanie 4 okolitých pixelov do jedného) a svetelnosť f/2.2. Dokáže natáčať maximálne v FHD rozlíšení pri 30 alebo 60 FPS. V ponuke nastavení je aj FHD záznam s pomerom strán 21:9, ktorý ideálne vynikne na displeji s totožným pomerom.

Poruke je len elektronická stabilizácia obrazu, ktorá vzhľadom na cenovú kategóriu, v akej sa smartfón nachádza, pracuje veľmi dobre. Napriek širokouhlému charakteru objektívu nie je našťastie výrazné tzv. súdkovité skreslenie obrazu, ktoré si môžete najlepšie všimnúť pri snímaní scény s výraznejšími horizontálnymi a vertikálnymi prvkami (stromy, stĺpy a pod.).

TIP REDAKCIE
Google vyrába novú miniaplikáciu: Ukáže, koľko času trávime so smartfónom

motorola

Nedostatok tu ale je. Niekedy sa v rohoch širokouhlého videa objaví deformácia – vlnenie obrazu. Kvalita videa je na danú cenovú triedu slušná, obraz v štýle GoPro Hero 5 ale očakávať v žiadnom prípade nemôžete. Pokiaľ radi pridávate príspevky do príbehov na Instagrame, o vertikálne video ukrátení nebudete.

Hneď vedľa spúšte kamery sa nachádza tlačidlo, ktorým sa ihneď prepnete do vertikálneho, resp. klasického video režimu. V tomto prípade už ale bude video zaznamenávané hlavným 12 Mpx snímačom obrazu, ktorý zvládne max. 4K rozlíšenie, 4K rozlíšenie v pomere strán 21:9, ako aj FHD rozlíšenie pri 60 FPS a taktiež v pomere 21:9. Elektronická stabilizácia pri 4K zázname dostupná nie je.

Špecifikácia

 • 160,1 x 71,2 x 8,7 mm, cca 180 gramov
 • Konštrukcia z plastu, ľahká odolnosť voči vode
 • LTPS LCD IPS displej, 6,3″ 21:9, 1080 x 2520 pixelov, pomer k ploche 82,5 %
 • 10 nm Exynos 9609, GPU Mali-G72 MP3, 4 GB RAM
 • 128 GB úložisko + microSD do 512 GB
 • 12 Mpx s f/1.8, pixely 1,25 µm, EIS, PDAF + 5 Mpx, f/2.2 (hĺbka ostrosti)
 • 12 Mpx s f/2.0, pixely 1,25 µm (predný)
 • 16 Mpx Action Cam, Quad Pixel 2,0 µm, f/2.2
 • 3500 mAh, 10 W Turbo Power nabíjanie, USB-C
 • OS Android 9 Pie v takmer čistej podobe
 • Dual SIM (hybrid), dvojpásmové WiFi, Bluetooth 5.0, A2DP, Dolby Audio, snímač odtlačkov, OTG, A-GPS, Glonass, Galileo 3,5 mm audio, microSD, NFC, 1 reproduktor

Ako sme uviedli, k modelu One Action je dodávaný slabší, 10 W adaptér pre nabíjanie. Čas nabíjania je približne rovnaký ako pri Motorole One Vision. Plnú kapacitu dosiahnete za asi 1 hodinu a 20 minút.

motorola

Po desiatich minútach nabíjania stúpne kapacita z 10 percent na 18 percent. Po pol hodine na nabíjačke získate 40 percent z kapacity. Hlavný 12 Mpx fotoaparát nie je pochopiteľne až taký výkonný ako nová 48 Mpx jednotka v One Vision. Produkuje ale obstojné fotografie, ktoré sú závislé od ideálnych svetelných podmienok. Pár záberov nájdete nižšie pod textom.

motorola

Je Motorola One Action lepšia ako One Vision? Nie je. Je ale lacnejšia. Pri prípadnom výbere je len na vašom rozhodnutí, či v praxi viac zužitkujete kreatívne širokouhlé video (výlety, turistika, natáčanie v stiesnenejších priestoroch, šport), alebo uprednostníte hodnotnejšiu fotografiu v podaní 48 Mpx fotoaparátu v One Vision.

Čo sa týka ďalších vlastností a dojmov, prečítať si môžete našu recenziu na model One Vision, ktorý s aktuálnou novinkou zdieľa takmer všetky ostatné vlastnosti mimo fotoaparátov a nabíjania.

One Action – hlavný fotoaparát

one action one action one action one action one action one action
one action

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať