Geneticky modifikovaná rastlina

Vedci vytvorili geneticky modifikovanú rastlinu, čistí vzduch od karcinogénov

Vedcom sa podaril slušný husársky kúsok. Z obyčajnej izbovej rastliny spravili požierača nebezpečných škodlivín, ktoré sú často spájané s rakovinou.

Americkým vedcom sa podaril celkom slušný husársky kúsok. Z obyčajnej izbovej rastliny spravili požierača nebezpečných škodlivín, ktoré sú často spájané s rakovinou. Generická modifikácia jej totiž umožňuje, aby čistila vzduch od karcinogénov.

Geneticky modifikovanej rastline s tým pomáha proteín s názvom 2E1, píše server Teslarati. Práve vďaka nemu dokáže rozložiť toxické molekuly a nadobudnuté časti potom využiť pre svoje vlastné potreby. Ide o chemikálie benzén vrátane chloroformu, čiže eliminuje vedľajší produkt spaľovania fosílnych palív a dezinfekcie vody.

Problém tu tkvie v tom, že ich molekuly sú príliš malé na to, aby ich dokázali zachytiť filtre. Preto sa dennodenne dostávajú do našich tiel a ani o tom nevieme. To môže z pohľadu dlhodobého časového horizontu prispieť k vážnym zdravotným problémom, ako je napríklad vznik rakoviny.

Za vedeckým úspechom stoja odborníci z americkej University of Washington. Ich prácu publikoval ešte v polovici decembra prestížny žurnál Environmental Science & Technology.

Máme ho aj v tele

Vyššie spomínaný proteín 2E1 sa nachádza i v ľudskom tele, kde robí presne to isté, čo aj v geneticky modifikovanej rastline. Aktivujeme ho ale až vtedy, keď vypijeme alkohol. V opačnom prípade nám s rozkladom toxických molekúl príliš nepomôže.

TIP REDAKCIE
Smutná rozlúčka: Samsung vraj budúci mesiac vyrobí posledný model Galaxy Note

“Tím použil proteín nazývaný cytochróm P450 2E1, alebo len jednoducho 2E1, ktorý je prítomný vo všetkých cicavcoch vrátane ľudí. 2E1 v našom tele mení benzén na chemickú látku nazývanú fenol a chloroform na oxid uhličitý a chloridové ióny,” informuje oficiálny web prestížnej univerzity.

Rastlina využíva tieto chemické látky, aby sa nakŕmila, pričom jej vedia podľa dostupných informácií poslúžiť i pri vytváraní komponentov bunkových stien. Tu to však ani zďaleka neskončí, pretože vedci už pilne pracujú na zväčšení jej kapacít. Ak pôjde všetko podľa plánu, skôr či neskôr bude vedieť rozkladať aj taký formaldehyd.

Total
29
Zdieľaní
Total
29
Zdieľať