Tesla Model 3
Tesla Model 3

Elon Musk oznámil v internom e-maile pre celú spoločnosť Tesla, že odhalili sabotáž jedného zo zamestnancov. Dotyčný vraj vykonal až niekoľko priamych zmien v kódoch výrobného operačného systému a zároveň posunul vraj slušnú porciu citlivých dát tretej strane.

Sabotáž teda s najväčšou pravdepodobnosťou súvisela s niektorou z výrobných liniek, kde vzniká ľudový elektromobil Tesla Model 3, po ktorom je doslova ozrutný dopyt. Preto ho americká automobilka nestíha vyrábať. Ako je však možné vidieť na vlastné oči, jej súčasná snaha o rozšírenie výrobných kapacít nejde až tak podľa predstáv.

„Som sklamaný, že som sa tento víkend dozvedel o zamestnancovi Tesly, ktorý má na svedomí pomerne rozsiahlu a škodlivú sabotáž našej prevádzky. Toto zahŕňa priamu zmenu kódu v Tesla Manufacturing Operating System pod falošným prihlasovacím menom aj heslom, pričom exportoval veľké množstvá veľmi citlivých dát Tesly bližšie neznámym tretím stranám,“ uviedol Elon Musk v spomínanej elektronickej pošte.

5 000 kúskov za týždeň

Spomínané rozšírenie kapacít má jasný cieľ. Tesla chce za jeden jediný týždeň vyrobiť až 5 000 elektromobilov Model 3, čo je približne 700 kúskov za jeden deň. Preto logicky zvyšuje množstvo samostatných výrobných liniek a zároveň pracuje na lepšej efektivite tých, ktoré sú už zabehnuté, čiže fungujú takmer samostatne.

Dosiahnutie cieľa stanovili na koniec júna, čo je inými slovami koniec druhého tohtoročného kvartálu. Či sa im to podarí, uvidíme, no zatiaľ to vyzerá celkom sľubne. Musia si však dávať dobrý pozor na ďalšie potenciálne sabotáže, pretože tie im môžu značiť narušiť plány.