aktualizacie

Predzvesť rýchlejších aktualizácií. Tri popredné čipsety Qualcomm už podporujú Android P

Aktualizácie zariadení s operačným systémom Android ani zďaleka nefungujú tak, ako by sme si predstavovali. Sľuby o rýchlejších aktualizáciách sme za posledné roky počuli neraz. Napriek tomu sú aktualizácie stále veľmi pomalé.

Aktualizácie zariadení s operačným systémom Android ani zďaleka nefungujú tak, ako by sme si predstavovali. Sľuby o rýchlejších aktualizáciách sme za posledné roky počuli neraz. Napriek tomu sú aktualizácie stále veľmi pomalé.

Výsledkom je, že Android Oreo po trištvrte roku od uvoľnenia poháňa iba necelých 6 percent zo všetkých aktívnych Android zariadení. Čísla nepustia a tento stav sa len ťažko obhajuje.

Významnejší posun vpred nastal v minulom roku, kedy Google predstavil projekt Treble. Ide o upravenú architektúru systémového rozhrania, ktorá umožňuje výrobcom smartfónov a ďalších podobných zariadení rýchlejšie zavádzať aktualizácie.

V jednoduchosti, kmeňová časť operačného systému Android je oddelená od nadstavieb, aplikácií a ďalších zásahov výrobcov smartfónov. Distribúcia bezpečnostných záplat a nových verzií operačného systému tak prebieha jednoduchšie a hlavne rýchlejšie. Projekt Treble je však podporovaný od OS Android 8.0 Oreo. Rýchlejšie aktualizačné tempo tak ešte len postrehneme.

Project Treble

Prvý náznak sme videli pred niekoľkými dňami, na podujatí Google I/O. Android P Beta totižto nie je dostupný iba pre zariadenia radu Pixel tak, ako sme boli zvyknutí. Tento rok je možné beta verziu novej verzie operačného systému nainštalovať aj do ďalších zariadení. Spomenieme napr. Xiaomi Mi Mix 2s, Nokiu 7 Plus alebo Sony Xperiu XZ2.

android p beta

Stabilná verzia OS Android P bude uvoľnená na jeseň a je jasné, že tieto smartfóny ju obdržia ako prvé. A nebudú v tom sami. Spoločnosť Qualcomm, ktorej procesorové sady poháňajú väčšinu smartfónov s OS Android, s tvorcami Androidu spolupracuje. Uviedol to viceprezident spoločnosti Google Dave Burke.

Výsledkom spolupráce je, že čipsety Snapdragon 845, 660 a 636 už plne podporujú operačný systém Android P. Zariadenia, ktoré tieto sady využívajú, tak bude možné aktualizovať podstatne ľahšie. Teda, ak ich výrobcovia nebudú otáľať.

TIP REDAKCIE
Android P oficiálne: Ovládanie gestami, viac inteligentných funkcií a dostupná beta!

Ako to je, resp. bude s ďalšími sadami výrobcu Qualcomm, nevieme. Spomenuté boli iba uvedené tri typy čipsetov. Predpokladáme však, že k ďalšiemu rozšíreniu podpory v nadchádzajúcich mesiacoch dôjde.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať