nokia

RECENZIA Nokia 7 plus: Medený kráľ zo strednej triedy

Spoločnosť HMD Global nám v španielskej Barcelone ukázala hneď niekoľko horúcich noviniek, medzi ktorými nechýbala ani špičková stredná trieda – Nokia 7 plus.

Na tohtoročnom podujatí Mobile World Congress nechýbala ani znovuzrodená Nokia. Spoločnosť HMD Global, ktorá túto legendárnu fínsku značku postavila na nohy, nám v španielskej Barcelone ukázala hneď niekoľko horúcich noviniek, medzi ktorými nechýbala ani špičková stredná trieda – Nokia 7 plus.

Zoznam technickej špecifikácie už však poznáme, preto nastal čas, aby sme sa pozreli na to, aký je tento Android smartfón pri dennodennom používaní.

Technická špecifikácia

  • Sklo, hliník
  • 6″, LCD, Full HD+
  • Snapdragon 660, 4 GB RAM
  • 64 GB úložisko + microSD
  • 12 Mpx (f/1.8, 1,4 µm) + 13 Mpx (f/2.6, 1 µm)
  • 16 Mpx selfie (f/2.0, 1 µm pixely)
  • 3 800 mAh batéria + rýchle nabíjanie
  • čistý Android 8.1 Oreo
  • USB C
  • 3,5 mm port

Nokia 7 plus vyniká predovšetkým vďaka čistému operačnému systému Android, prvotriednej optike od Carl ZEISS a vďaka svojej poctivej konštrukcii s matným povrchom, akú len tak hocikde nenájdete. Je to mohutný, ťažký a pekne vyzerajúci kúsok s výbavou, ktorá ulahodí aj náročnejšiemu používateľovi. Poďme ale na detaily.

Prvotriedne prevedenie

Ako som už spomínal, model 7 plus tvoria okrem skla Gorilla Glass 3 a hliníka zo série 6000 i meď pripomínajúce prvky, ktoré si všimnete ako na bočných stranách konštrukcie, tak aj okolo zobrazovacieho panela. Výnimkou však nie je ani biometrický snímač či duálny fotoaparát na zadnej strane, kde je prítomné logo Nokia v identickom sfarbení.

Nokia 7 plus (FOTO Marek Urban)

Výrobca si teda dal aj napriek strednej triede záležať na detailoch, čo dáva tejto konštrukčne podarenej novinke prémiový nádych. Keď ju po prvýkrát chytíte do rúk, bude vám pripadať, že držíte drahú, prvotriedne prevedenú a zároveň i netradične vyzerajúcu vlajkovú loď, za čo si HMD Global zaslúži palec hore.

S tak vysokou konštrukčnou kvalitou som sa veru už dlho nestretol.

Zadnú časť z precízne vytvarovaného hliníka pokrýva matný, na dotyk (pripomínalo mi to keramiku) veľmi príjemný povrch s odolnosťou voči škrabancom, vďaka čomu ho budete chcieť neustále držať. Ergonómia nemá žiadnu chybu, k čomu prispievajú aj oblé krivky. Ak ale disponujete dlaňami a prstami menšieho vzrastu, s ovládaním prostredníctvom jednej ruky príliš nepochodíte. Ide totiž o fyzicky veľký smartfón, ktorý v malom vrecku skutočne zavadzia.

Zabudovaný reproduktor nájdete v spodnej časti konštrukcie, je hlasný a ponúka na strednú triedu bežnú kvalitu.

Nokia 7 plus (FOTO Marek Urban)

Rovnako stojí za zmienku prítomnosť ešte stále žiadaného 3,5 mm portu.

Vytkol by som tu iba na môj vkus až príliš hrubé rámiky, čo mi v roku 2018 príliš nevonia, hoci je reč iba o cenovo dostupnejšom mid-range kúsku. Výrobca si môže brať príklad od konkurenta Huawei P20 lite, ktorý ponúka zhruba o 3 percentá lepší pomer medzi displejom a prednou stranou konštrukcie, čo Čína okorenila ešte aj o kontroverzný výrez, ktorý možno kedykoľvek skryť vypnutím pixelov.

6 palcov, LCD a Full HD+

Nokia 7 plus má veľké rozmery kvôli 6-palcovému zobrazovaciemu panelu. Zabudnite však na krásny a energeticky efektívny AMOLED, pretože hardvérovú výbavu tvorí klasika, čiže LCD.

Po niekoľkých dňoch testovania musíme ale uznať, že ide o naozaj kvalitné LCD, na ktoré je radosť pozerať. Najmä, ak patríte medzi tých, ktorí si potrpia na reálne vyzerajúcich farbách alebo dobrej čitateľnosti v prostredí s ostrým slnkom. Panel vás totiž nesklame ani počas pekného letného dňa. Musíte si však zvyknúť na zaoblené rohy.

Nokia 7 plus (FOTO Marek Urban)

Hustota panela dosahuje úroveň 403 pixelov na palec, čo síce nepatrí na vrchol mobilného priemyslu, no vie vám to zabezpečiť dostatočné vizuálne detaily počas hrania aj pozerania filmov. Full HD+ je pri spomínanej uhlopriečke ideálnou voľbou, pretože nezaťažuje procesor a šetrí drahocennú elektrickú energiu.

Optika ZEISS a veľké pixely

Oblasť výbavy, ktorá ma na papieroch zaujala asi najviac, bol hlavný fotoaparát. Nokia 7 plus dostala tradičnú duálnu zostavu, čiže širokouhlý objektív s teleobjektívom, aby sme mohli približovať bez straty kvality. Čaro tu však tkvie v tom, že ide o optiku od špičkovej nemeckej spoločnosti ZEISS, čo i adekvátne pocítite na úrovni kvality záberov.

Nokia 7 plus (FOTO Marek Urban)

Fotografie z hlavného foťáku si získali môj obdiv vďaka štyrom dôvodom. Tým prvým je fakt, že na nich uvidíte pestrú paletu k realite blízkych farieb. Druhý reprezentuje nízky šum a tretí bohaté množstvo zachyteného svetla, za čím stojí kombinácia veľkých, až 1,4-mikrometrových pixelov (väčší rozmer, viac svetla), elektronickej stabilizácie obrazu s asistenciou gyroskopu a nízkeho clonového čísla o veľkosti f/1.8. Štvrtým dôvodom je špičková expozícia. Ak použijete automatický režim, rozhodne sa nebudete mať na čo sťažovať.

TIP REDAKCIE
Farmár nasadil svojim kravám VR headsety, údajne to pomáha dojivosti

Za pochvalu tu ale stojí aj selfie fotoaparát, ktorý vie spolu s tým hlavným ponúknuť unikátnu funkcionalitu. Nokia jej hovorí Boothie, pretože vám umožní používať oba fotoaparáty v tú istú chvíľu. Odfotografujete tak svoju tvár a aj to, čo je práve pred vami. Netradičné, no to hneď neznamená, že i zbytočné. S troškou kreativity z toho môžu byť naozaj pútavé diela. Predovšetkým, keď má niekto cestovateľského ducha.

Ani tu však nechýba optika ZEISS, čiže aj pri selfie možno počítať s peknými farbami, širokým dynamickým rozsahom, až dychberúco nízkym šumom a so slušnou porciou detailov. Mladšie generácie používateľov si nepochybne prídu na svoje, je to naozaj bomba.

Boothie z Nokia 7 plus

Čo sa týka hardvéru, za zmienku stojí ešte aj špeciálna audio technológia Nokia OZO na nahrávanie pohlcujúceho, trojrozmerného zvuku. Tri zabudované vysoko-kvalitné mikrofóny totiž dokážu vytvoriť prvotriedny záznam, aby ste tak obohatili natočené videá o poriadne audio.

Dá sa teda povedať, že s týmto smartfónom máte k dispozícii snáď všetko dôležité na vyhotovenie zaujímavých či kvalitných záberov, nech už sa nachádzate v akomkoľvek prostredí. Veď sa presvedčte na vlastné oči.

Fotky v plnej veľkosti

Snapdragon a čistý Android

Keďže v útrobách tiká mid-range čipset Snapdragon 660, netreba mať od výkonu žiadne veľké očakávania. Áno, spustíte aj graficky náročnejšie tituly, užijete si ich však iba pri nižších detailoch. Mobilný hit PUBG Mobile som hral pri stredných a fps bolo neporovnateľne lepšie (celkovo sa mi hralo naozaj dobre), ako počas používania smartfónu Huawei P20 lite s konkurenčným čipseton Kirin 659. Opäť sa tak dokázala grafická prevaha Snapdragonu.

PUBG Mobile

Nokia 7 plus patrí do rodinky smartfónov s označením Android One, za čo si výrobca zaslúži potlesk. Ide o lepšie aj slabšie vybavené kúsky od viacerých renomovaných výrobcov s čistým operačným systémom Android, aby tak mohli byť uspokojené nároky odporcov dodatočných grafických rozšírení v podobe nadstavby, ako je MIUI, EMUI, Samsung Experience alebo Sense UI z dielne veterána HTC.

Systém funguje i vďaka absencii zbytočnej nadstavby, 4 GB operačnej pamäte a špičkovej softvérovej optimalizácii presne tak, ako od kvalitného mobilného telefónu v roku 2018 očakávam. Žiadne oneskorené reakcie, žiadne sekanie, bleskovo bežiaci multitasking a ani žiadne padanie aplikácií, čo dopĺňa ešte aj pekný, moderný dizajn v minimalistickom kabáte spolu s peknými, plynulými animáciami. Jednoducho lahôdka.

Android Oreo

Musím preto teraz uznať, že základné používateľské prostredie systému Android vo verzii 8.1 Oreo bol naozaj skvelý nápad, ktorý priláka množstvo fanúšikov tejto enormne obľúbenej platformy od internetového giganta.

Vydrží aj rýchlo nabije

Plne nabitý akumulátor, ktorý dostal celkom slušnú kapacitu o veľkosti 3 800 mAh, udrží tento smartfón pri živote jeden celý náročný deň.

Nie, nie je to Huawei Mate 10 Pro, no i napriek tomu bude spokojný každý, kto hľadá veľa muziky za málo peňazí. V cene je totiž zarátané aj relatívne rýchle nabíjanie, ktoré doplní za prvých 30 minút od pripojenia nabíjačky z krabice niečo cez 40 percent. Ďalších 30 percent nadobudnete za ten istý čas, pričom plné nabitie nadštandardne veľkej batérie trvá zhruba hodinu a pol. Celý proces prebieha prostredníctvom obojstranného USB C portu.

Smartfón, ktorý stojí za to

Nová Nokia 7 plus je vyrobená pre toho, kto nechce platiť prehnané sumy za najnovšie vlajkové lode s nadčasovými číslami. Keď sa dokáže trošku uskromniť, napríklad pri zobrazovaní alebo výkone, za necelé štyri stovky tak nadobudne nadštandardne výkonnú mašinku s Androidom, ktorá si potykala s kvalitnými fotografiami.

Hlavnou hviezdou večera je ako bezkonkurenčné konštrukčné spracovanie, tak aj prítomný foto hardvér so špičkovou optikou od nemeckého priekopníka, spoločnosti Carl ZEISS. V balení navyše nájdete kvalitne hrajúce štuple so schopnosťou uspokojiť používateľa s náročnejšími ušami.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať