Android P

Android P oficiálne: Ovládanie gestami, viac inteligentných funkcií a dostupná beta!

Spoločnosť Google dnes na vývojárskej konferencii Google I/O verejnosti priblížila novú verziu operačného systému stále známu ako Android P. Oficiálny abecedný názov odvodený od cukrovinky zatiaľ nepoznáme.

Spoločnosť Google včera na vývojárskej konferencii Google I/O verejnosti priblížila novú verziu operačného systému stále známu ako Android P. Oficiálny abecedný názov odvodený od cukrovinky zatiaľ nepoznáme.

Dôležitejšie ako pomenovanie je funkcionalita. Finálna zostava OS Android P bude oficiálne dostupná na jeseň a prvá beta verzia je k dispozícii oddnes. Pozoruhodné je, že sa netýka iba zariadení Google Pixel 2.

Android P Beta môžu testovať vlastníci vlajkových lodí značiek Nokia, Xiaomi, Oppo, OnePlus či napríklad Sony. Celkovo ide o 7 výrobcov smartfónov. Celosvetovo najpredávanejší Samsung Google nespomínal. Rovnako ani Huawei či napr. Motorolu.

Android P vzhľad a gestá

Android P bol predstavený ako jednoduchší a inteligentnejší operačný systém, ktorý dbá na našu digitálnu pohodu. Ak ste si nainštalovali nové rozhranie služby Gmail, dizajn sa nesie v podobnom duchu. Zmeny ale nie sú príliš výrazné tak, ako bolo avizované v rámci neoficiálnych správ.

Panel s vyhľadávaním sa presunul z vrchnej časti prostredia do spodnej. Panel a niektoré ďalšie prvky si osvojili zaoblený štýl hrán. Upravené sú tiež upozornenia a rýchle nastavenia s farebnými ikonami. Veľkou novinkou je inovované ovládanie pomocou gest.

android P
Google I/O 2018

Je veľmi podobné tomu z iPhone X. Podstatné je, že je podľa tvorcov intuitívne, uľahčuje a urýchľuje prácu so zariadením. Domovské tlačidlo sa premenilo na úzku, nazvime to pilulku.

Android p
Google I/O 2018

Potiahnutím prsta smerom hore sa otvoria nedávno spustené aplikácie. Až opätovným potiahnutím hore otvoríme zásobník s aplikáciami. V hornej časti zásobníka sa budú zároveň zobrazovať odporúčané aplikácie. Google hovorí o vysokej zhode odporúčaní.

Ak máte nainštalovaných množstvo aplikácií, je veľká šanca, že hneď na vrchu zásobníka nájdete tú, ktorú ste chceli práve otvoriť. Google ešte viac zapracoval zdokonalený systém strojového učenia, ktorý bude mať na starosti túto a ďalšie funkcionality.

android P
Google I/O 2018

Späť ku gestám, tlačidlo Späť zostáva pri otvorených aplikáciách a kartách zachované. Vďaka gestám sa dokážeme nesmierne rýchlo pohybovať medzi nedávno spustenými aplikáciami, zásobníkom s aplikáciami a domovskou obrazovkou. Logicky z prostredia zmizlo tlačidlo pre multitasking.

Skvelé je tlačidlo pre potvrdenie rotácie obrazovky. Nie vždy chceme, aby sa so zariadením otočil aj obraz. Po novom otočíte zariadenie a rotáciu následne potvrdíte softvérovým tlačidlom v navigačnom paneli.

Nové sú tiež softvérové ovládače pre hlasitosť. Sú vertikálne a nájdete ich na kraji obrazovky, prakticky hneď vedľa hardvérových tlačidiel.

Android P a digitálny komfort

Asi ste si na sebe a svojom okolí všimli, že všetci hľadia iba do displejov. Google to vie a vyhodnotil, že to môže mať dopad na spoločenský, rodinný a osobný život.

V Androide po novom nájdete akýsi systémový panel, ktorý nám na jednom mieste zobrazí počet odomknutí zariadenia, koľko času sme trávili čítaním elektronickej pošty, hraním hier a napríklad aký dlhý čas sme sledovali YouTube. Android nás dokonca upozorní na to, že je načase dať si digitálnu pauzu.

TIP REDAKCIE
Smart Air Purifier 4 Pro: Xiaomi má špičkovú čističku vzduchu
android P
Google I/O 2018

Pre konkrétne aplikácie si totižto dokážeme nastaviť časový limit užívania. Ak ho prekročíme, budeme o tom vedieť.

Android P a inteligencia

Zdokonalené strojové učenie sme už spomenuli vyššie pri odporúčaných aplikáciách. Nimi to nekončí. Nová je tzv. prispôsobená batéria. Systém sa bude učiť našim návykom, vyhodnotí, ktoré aplikácie kedy, kde a ako často používame a upraví podľa toho správu procesov, prideľovanie zdrojov a podobne.

Číslom, počet prebudení zariadenia z hlbokého spánku klesol o 30 percent. Číslo je zreteľné a mali by sme sa dočkať dlhšej výdrže na jedno nabitie.

Android P
Google I/O 2018

Automatický jas je niečo čo buď zbožňujete a používate, alebo nenávidíte a jas si prispôsobujete manuálne. Osobne som ešte nemal v ruke smartfón, ktorý by mojim užívateľským potrebám jas správne automaticky nastavil.

Popri gigantických technologických obroch plných inovácií na to konečne prišiel až Google. Každému užívateľovi totižto vyhovuje niečo iné. Drvivá väčšina zariadení jas displeja automaticky nastavuje na základe okolitého sveta.

Android P
Google I/O 2018

Android bude po novom sledovať, akým spôsobom jas nastavujeme manuálne a naučí sa to. Automatické nastavenie jasu tak bude oveľa, oveľa presnejšie. Občasnému manuálnemu zásahu sa ani nevyhneme, no oproti súčasným riešeniam veľký krok vpred.

Android P a akcie

Akcie v podstate vychádzajú z modelov správania pri používaní konkrétnych funkcií smartfónu. Pokiaľ k smartfónu pripojíme slúchadlá, Android nám odporučí aplikáciu, ktorú zvykneme v spojení so slúchadlami používať.

Opäť možno drobná a nenápadná inovácia, ktorá však prispeje k užívateľskému komfortu a šetrí čas. Zaujímavejšie je však programovateľné rozhranie, ktoré Google nazval Slices. Vývojári budú mať vďaka nemu prístup k hlavným funkciám konkrétnych aplikácií.

Android P
Google I/O 2018

Príklad, chcete ísť domov z práce a do vyhľadávania v smartfóne napíšete UBER. Smartfón vám nevyhľadá iba nainštalovanú aplikáciu UBER, ale rovno (v rámci aplikácie) ponúkne odvoz domov. Stačí tak jeden dotyk a vyhľadávanie dostupných vozidiel so zadanou adresou okamžite prebehne. Nemusíte teda otvárať aplikáciu, ťuknúť do panela s adresou a tak ďalej.

Android P toho ponúka, resp. ponúkne ešte viac. Niektoré systémové zmeny už odhalili zvedaví vývojári a písali sme o nich TU. Keďže je Beta verzia dostupná oddnes, určite sa pustia do jej ďalšieho skúmania.

ďalšie funkcie, detaily a hlavne osobné skúsenosti testeri zhodnotia a odhalia v najbližších dňoch. Nové informácie prinesieme priebežne.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať