future 2050

Sedem obrovských výziev, ktorým budeme čeliť niekedy okolo roku 2050

Najväčšie problémy, ktorým čelí ľudstvo dnes, sú využívanie pôdy na prispôsobenie vzrastu populácie, budúcnosť jadrovej energie alebo priepastné rozdiely medzi zbohatlíkmi a chudobnými.

Najväčšie problémy, ktorým čelí ľudstvo dnes, sú využívanie pôdy na prispôsobenie vzrastu populácie, budúcnosť jadrovej energie alebo priepastné rozdiely medzi zbohatlíkmi a chudobnými.

Čo však bude musieť riešiť svetová agenda o 30 rokov je takmer nemožné predpovedať. Tu je však pár potencionálnych problémov budúcnosti:

#1 Genetická úprava alebo modifikovanie človeka

Debaty o technológii nazývanej Crispr, ktorá nám umožní upravovať naše DNA, sa začali šíriť už minulý rok. Primárne by mala byť využívaná pre liečenie vrodených chorôb alebo rakoviny, no zmenou DNA sa dajú dosiahnuť aj ďaleko iné veci. Počuli ste o bábätkách, ktoré si môžete sami nadizajnovať? Ak tento vynález naberie temný etnický obrat, bude možné určovať embryám IQ alebo dokonca vyberať fyzické vlastnosti.

#2 Zvýšená mozgová aktivita

Už nezostaneme len pri povzbudení sa kávou alebo možno niečím silnejším. Dokonca prekročíme aj hranicu využívania smartfónov ako nejakú „externú“ pamäť. Začneme využívať technologické implantáty, s ktorými sa budeme môcť sústrediť celé hodiny alebo dni viac, ako nám dovoľuje naša obyčajná ľudskosť. Ako však bude vyzerať ak si nie všetci budú môcť dovoliť takúto technológiu? Bude dovolené mať takýto implantát aj počas skúšok? Bolo by to neférové?

TIP REDAKCIE
Škoda Auto má problémy s čipmi: Nemôže dokončiť autá, rozrobené kusy končia na letisku

#3 Mestá sa začnú strácať

Hladiny morí stále stúpajú, to nie je žiadna novinka. Môže za to zmena klímy a záplavy v uliciach sa stávajú čím ďalej tým viac bežnými. Prímorské mestá sa pretvárajú – stavajú morské hrádze a domy s prvým poschodím omnoho vyššie než normálne. To všetko je však len náplasť. Ak bude tento trend ďalej pokračovať stratíme nízko-položené regióny, ostrovy alebo mestá úplne.

#4 AI bude dominovať našim životom

Futurista Ray Kurtzweil vyslovil niekoľko predikcií – jedna z nich bola aj taká, že AI bude jedného dňa omnoho inteligentnejšia ako samotní ľudia a bude sa exponenciálne vylepšovať či osamostatňovať. Vo svete AI komunity si budeme musieť určiť etnické a spoločenské dôsledky ich práce, keďže bude zahŕňať veľkú časť našich životov – od zdravotníctva až po finančné trhy. Čo sa týka scenárov o vyhynutí ľudstva touto cestou, je to úprimne pravdepodobné. Taktiež nie je nemožné, že sa AI vymkne spod kontroly tvorcu a spôsobí katastrofy, ako sú stratené životy alebo vyhladené účty.

#5 Omnoho staršia populácia ako predtým

Ľudská populácia takzvane exploduje a ľudia sa dožívajú vyššieho veku, čo je skvelé, no o týchto starších ľudí sa bude treba postarať. V skutočnosti sa ich počty teda rapídne zvýšia.  Keď toto nastane, budeme pre takýchto ľudí potrebovať lepšiu starostlivosť (v Japonsku sa snažia vynájsť roboty) a v niektorých prípadoch bude nutné zaviesť pokles pôrodnosti.

TIP REDAKCIE
Dogecoin: Príležitosť zarobiť státisíce? Kryptomena raketovo rastie, Elon Musk ju naďalej propaguje

#6 Prebytok áut na cestách

Napriek tomu, že v dnešnej dobe čelíme rôznej urbanizácii a hovorí sa o Hyperloope, autá nikam nezmiznú. Vlastne ich bude ešte omnoho viac. Či už autonómne alebo nie, požiadavky na životné prostredie a infraštruktúru budú omnoho náročnejšie. Ako zabezpečíme bezpečnosť a zároveň zabojujeme proti znečisteniu?

#7 Ubúdanie zdrojov

Pre vyrobenie technológie a zariadení 21. storočia sa využívajú vzácne kovy – priemerný smartfón obsahuje až 60 ingrediencií.  Toto znižuje prírodné zdroje planéty. V Čínskych doloch, kde sa nachádza až 90% svetových vzácnych rúd sa predpovedá, že budú v ďalších dvoch dekádach už vyčerpané. A dobrá náhrada za tieto materiály sa hľadá veľmi ťažko.

Toto je len vzor toho, ako by mohol svet „fungovať“ okolo roku 2050. A čo si myslíte vy?

Total
2
Zdieľaní