lunarna kniznica archiv uchovava kolektivne poznanie ludstva

Lunárna knižnica: Archív, ktorý uchováva kópiu kolektívneho poznania ľudstva

Archív, ktorý uchováva všetky poznatky ľudstva ako obrovskú zálohu či kópiu už cestuje na povrch Mesiaca. Môže za to izraelský startup SpaceIL.

Archív, ktorý uchováva všetky poznatky ľudstva ako obrovskú zálohu či kópiu, už cestuje na povrch Mesiaca. Môže za to izraelský startup SpaceIL.

Archív pod názvom Lunárna knižnica má na povrchu Mesiaca zotrvať miliardy rokov, uchovávajúc celú múdrosť ľudstva ako takého. Obsahuje high-tech disk s 25 000 knihami, celou kópiou Wikipédie a informácie pre pochopenie všetkých pozemských jazykov. Takéto množstvo informácií sa rovná zväzku s 30 miliónmi strán. Prečo však niečo takéto robíme? Bojíme sa nášho vlastného zániku.

“Myšlienkou je rozložiť dostatočné množstvo záloh na dostatočný počet miest po celej slnečnej sústave, aby naše vzácne znalosti a biologické dedičstvo nebolo nikdy stratené,” tvrdí Nova Spivack, spoluzakladateľ Arch Mission Foundation, organizácie, ktorá stojí za vznikom lunárnej knižnice.

[irp]

Ak by sme tu nezostali, je rozumné mať aj plán B

Ak teda ľudstvo prepadne skaze klimatických zmien alebo ho stihne nejaký iný zlý koniec, vedomosti a úspechy celého sveta budú existovať naďalej aj bez nás. Predpokladá sa, že každá budúca civilizácia jednoducho zistí, ako vycestovať do vesmíru a nejako nájde jeden z pamäťových archívov. “Hoci som optimista a verím, že ľudstvo sa postaví výzve a vyvinie medzinárodnú planetárnu obranu aby zmiernilo určité planetárne riziká, je rozumné mať aj plán B,” dodal Spivack.

Total
3
Zdieľaní