Smerovanie súčasnej vlády sa nepozdáva nielen viacerým občanom a domácim politikom, ale pomaly ani vedeniu Európskej únie (EÚ). Po viacerých kontroverzných činoch, o mnohé z ktorých sa zaslúžil priamo premiér Robert Fico, prichádza ďalší krok, ktorý vyvoláva rozbroje v rámci odbornej i občianskej verejnosti. Dokonca už aj mimovládne organizácie upozorňujú, že pod zámienkou ochrany národnej identity môže Slovensko podniknúť kroky, ktoré ohrozia proeurópsku orientáciu, právny štát, ako aj základné práva zraniteľných skupín.
Ako informuje denník Pravda, jedným z posledných kontroverzných krokov vlády je novela zákona, ktorá navrhuje zavedenie nadradenosti Ústavy SR nad právom EÚ a medzinárodnými dohovormi. Podľa právnikov a občianskych organizácií by takýto krok umožnil selektívne ignorovanie európskych pravidiel, kedykoľvek by to vláde politicky vyhovovalo.

Štát by tak mohol samovoľne rozhodovať o kľúčových zmenách v dôležitých oblastiach, ako sú rodina, vzdelanie, morálka, kultúra, ale aj vedecká sloboda. Asi sa teda niet čo čudovať, že podľa mimovládnych organizácií je legislatívna zmena nástrojom na oslabenie demokratických kontrolných mechanizmov, ktorý by Slovensko vzdialil od európskych hodnôt a priblížil k autoritárskym režimom – aký má napríklad Rusko.
Neprehliadnite
Skrýva sa za dvomi biologickými pohlaviami
Aj keď vláda prezentuje novelu ako legislatívnu úpravu zavádzajúcu „dve biologické pohlavia“, organizácie upozorňujú, že toto je len zástupný problém, ktorého cieľom je odvrátiť pozornosť verejnosti.
Skutočným zámerom je podľa nich posilnenie moci exekutívy a oslabenie zodpovednosti štátu voči medzinárodnému právu. LGBTI+ komunita je v tomto prípade využívaná ako nástroj na presadenie širšieho autoritatívneho rámca. Občianski aktivisti varujú, že stigmatizácia a právne zneisťovanie týchto ľudí priamo ohrozuje ich duševné zdravie, najmä medzi mladými, ktorí sa už dnes stretávajú s úzkosťami a vylúčením.
A to nie je všetko, čo je problematické. Ďalším sporným bodom novely je zásah do vzdelávacieho systému. Po novom by všetky vyučovacie témy museli byť v súlade s výkladom ústavy, čo by v praxi umožnilo štátu cenzurovať obsah výučby.
Vyžadovanie súhlasu rodičov na výučbu tém mimo osnov môže spôsobiť, že školy prestanú vyučovať oblasti ako sexuálna výchova, duševné zdravie, klimatická kríza či kritické myslenie. Organizácie upozorňujú, že školy by sa tak mohli premeniť na nástroje ideologického dozoru.

Zasiahnutá by potom zrejme bola aj kultúra, ktorá by podľa návrhu mala byť v súlade s definovanými hodnotami ústavy. V praxi by to mohlo znamenať zvýšený tlak na umeleckú poslušnosť, potlačenie kritickej reflexie spoločnosti a ďalšie znižovanie financovania nezávislých projektov.
Obavy vyjadrili dokonca aj organizácie zastupujúce ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí by po oslabení záväznosti medzinárodných dohovorov mohli stratiť kľúčové záruky ochrany svojich práv. Podobne by novela obmedzila adopcie iba na manželské páry, čím by sa de facto znemožnilo viacerým deťom nájsť stabilný a bezpečný domov.
Slovensko porušuje základné princípy EÚ
Právnici upozorňujú, že princíp nadradenosti európskeho práva bol základným predpokladom vstupu Slovenska do EÚ. Ak by ho krajina spochybnila, mohla by čeliť žalobám zo strany Európskej komisie (EK), ako aj miliónovým pokutám.
Organizácie zároveň pripomínajú, že právny štát a rešpekt k záväzkom sú základom dôvery medzi členskými štátmi EÚ. Slovensko by tak mohlo stratiť postavenie dôveryhodného partnera a ocitnúť sa na periférii európskeho spoločenstva, podobne ako Maďarsko v čase jeho najväčšieho sporu s Bruselom.
Je ale nutné poznamenať, že uvedené legislatívne zmeny sú zatiaľ len predmetom návrhu, teda nejde o platný zákon. Osud navrhovaných zmien závisí od toho, či ich podporia opozičné strany ako KDH či Kresťanská únia. Bez ich hlasov nemá vláda ústavnú väčšinu.

Hlavne KDH je teraz pod tlakom. Podľa mimovládok by podpora takto navrhnutej ústavnej zmeny spochybnila jej proeurópske postoje. Podobne sa pozornosť sústreďuje aj na stranu Hlas, ktorá sa doteraz profilovala ako záruka prozápadného smerovania krajiny.
Stojí za zmienku, že v reakcii na pripravované zmeny zvolali občianske iniciatívy na pondelok (26. mája) o 18:00 verejný protest s názvom „Živá reťaz za Slovensko v Európe“. Zhromaždenie začalo pred Zastúpením Európskej komisie na Palisádach, pričom reťaz mala symbolicky spojiť Európu s Národnou radou SR. Cieľom akcie bolo vyslať jasný signál, že väčšina spoločnosti si želá zostať pevnou súčasťou demokratickej a právnej EÚ.