Gigantický útok: Ruský RuTube napadli hackeri a vymazali, čo sa len dalo

Integrita Kremľa dostala ďalšiu tvrdú ranu.

Ako iste viete, moderné vojenské konflikty neprebiehajú len na zemi, na vode a vo vzduchu, ale aj vo svete internetu. Výnimkou nie je ani stále aktuálna vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá sa začala koncom februára inváziou ruských ozbrojených síl na územie svojho suseda. Krajiny sa obstreľujú kybernetickými útokmi, pričom v mnohých prípadoch sa do “virtuálnej vojny” zapájajú aj nezainteresované strany, ako napríklad všetkým známa skupina Anonymous.

V poslednom období bol zaznamenaný silný rast kybernetických útokov adresovaných na Ukrajinu, a to predovšetkým zo strany ruskou vládou podporovaných subjektov. Tie majú pochádzať nielen z domácej pôdy, ale napríklad aj z Číny, Iránu či Severnej Kórey.

Každá akcia však zanecháva reakciu. Vyššie spomenutá skupina Anonymous od začiatku vojny dokázala Rusko na diaľku poškodiť rôznymi spôsobmi, napríklad napojením sa na špionážne satelity či dokonca kamery umiestnené priamo v Kremli. Okrem toho sa podarilo odstaviť aj viaceré ruské weby šíriace propagandu miestneho režimu.

Ďalší masívny útok

Po najnovšom guľku schytala ruská videoplatforma RuTube. Kvôli masívnemu počítačovému útoku mala byť vyradená ešte včera, konkrétne len niekoľko hodín pred naplánovaným vysielaním ruskej vojenskej prehliadky na počesť Dňa víťazstva, píše portál Aktuality.sk.

TIP REDAKCIE
LC400 Pro 50 W: Laserová gravírovačka, ktorú si zamilujete. Teraz stojí už len 185 €

RuTube možno koncipovať ako bežnú video platformu, avšak určenú pre ruských obyvateľov. Okrem sledovania videí ponúka aj možnosť streamovania či hostingu videí veľmi podobným spôsobom ako medzinárodný YouTube.

Tím stojaci za platformou prostredníctvom aplikácie Telegram informoval, že ide o doposiaľ najväčší kybernetický útok, akému počas svojej existencie čelila. Offline je už druhý deň, pričom proces obnovy sa zatiaľ nezdá byť nablízku. Ako dôvod sa uvádza únik prístupových kódov, píše AFP.

Nie ruskej propagande, nie vojne

Načasovanie útoku rozhodne nie je náhodné. Približne v tom istom čase totiž útok zaznamenali aj viaceré prehrávače Smart TV. Ich majiteľom sa na obrazovke miesto ruskej promenády zobrazil nasledovný nápis: “Na vašich rukách je krv tisícov Ukrajincov a stoviek ich zavraždených detí. Televízia a úrady klamú. Nie vojne.”

Je teda zrejmé, že účelom hackerov bolo raz a zas čo najviac skomplikovať šírenie ruskej propagandy, podľa ktorej je vojna na Ukrajine len “špeciálnou operáciou”.

Integrita Kremľa – je to len otázka času?

Ruské hradby sú síce vysoké, no ani zďaleka nie neprekonateľné. Hackeri sa silou-mocou snažia vybudovať dostatočne vysoké rebríky na to, aby ich prekonali. Pri ruskej videoplatforme a Smart TV prehrávačoch sa im to podarilo, čím nepochybne poškodili integritu Kremľa. Do budúcna možno očkávať, že sa útoky na adresu bývalej hlavy Sovietskeho zväzu budú stupňovať. Kiežby to však nebolo vôbec potrebné.