Internetový štít Ukrajiny: Google zubami-nechtami bráni štát pred kyberútokmi!

Google v rámci bezpečnosti odvádza naozaj skvelú prácu. Pochválil sa, že poniektoré útoky, ako napríklad nedávna phishingová kampaň Ghostwriter, nekompromitovala ani jedno konto Google.

Vojna na východe Európy, ktorá oficiálne odštarovala inváziou ruských ozborejných síl na Ukrajinu, vo veľkej miere prebieha aj na internete. Bezpečnostní analytici spoločnosti Google varujú, že od začiatku tohto konfliktu bolo zaznamenaný značný nárast kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. Našťastie však technologický gigant neostáva len pri slovách, ale s touto situáciou aj niečo robí.

Podľa Google útoky pochádzajú od štátom “sponzorovaných” hackerov nielen z Ruska, ale aj Iránu, Severnej Kórey a Číny, píše Android Police. Na ich zvýšenú frekvenciu reagoval promptne, a to posilnením infraštruktúry za účelom maximalizácie ochrany svojich zákazníkov, medzi ktorými si nachádzajú aj vysoko postavené osoby.

Koncom minulého mesiaca agentúra Cybersecurity & Infrastructure Security Agency (CISA) vydala upozornenie týkajúce sa rastúceho počtu viacerých typov kybernetických útokov od štátom financovaných hackerských skupín, ako sú Berserk Bear, Cozy Bear, Fancy Bear a ďalšie.

Hoci bolo oznámenie ohľadom novej vlny útokov na Ukrajinu oficiálne publikované len nedávno, kompetentní odbroníci z Google sa majú na pozore už niekľoko mesiacov. Gigant situácii venuje plnú pozornosť a snaží sa robiť čo najviac pre to, aby zabránil v úspechu čo i len jedného kybernetického ataku.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Eurokomisia podala žalobu na Slovensko. Za toto dostaneme pokutu!

Útoky nepoľavujú, no rovnako ani Google

Ako už bolo spomenuté vyššie, útoky prichádzajú v rôznych podobách. V niektorých prípadoch ide o phishing cielený na cloudové úložisko Disk Google, inokedy zase o spoofing stránok či útoky snažiace sa kradnúť súbory cookie a uložené heslá v prehliadačoch (vrátane Google Chrome). V nejednom prípade majú byť obeťami aj vysoko postavené ukrajinské osoby a organizácie.

Google tvrdí, že identifikoval webové stránky a domény používané pri týchto útokoch a pridal ich na zoznam služby Safe Browsing, čím znížil pravdepodobnosť poškodenia neopatrných, respektíve neznalých používateľov.

Tých, ktorí aktívne používajú Gmail a Workspace, a stali sa terčom kybernetického útoku, mal Google upozorniť a následne vyzvať, aby postupom jednoduchý krokov zvýšili svoju bezpečnosť – napríklad zapnutím funkcie Enhanced Safe Browsing alebo inštaláciou najnovších aktualizácií.

Len tak ďalej!

Google v rámci bezpečnosti odvádza naozaj skvelú prácu. Pochválil sa, že poniektoré útoky, ako napríklad nedávna phishingová kampaň Ghostwriter, nekompromitovala ani jedno konto Google.

Vojna však ešte stále neskončila, a tým pádom ani aktivita proruských hackerov. Bezpečnosť tak bude treba udržiavať aj naďalej. Dúfajme, že si Google svoju vynikajúcu úspešnosť udrží aj do budúcnosti.