motorola edge 30 pro

Motorola predstavila Edge 30 Pro, výkonný smartfón so 144 Hz displejom

Slušný kúsok za cenu 799 eur.

Spoločnosť Motorola vstupuje do boja o náročnejšieho zákazníka smartfónom Edge 30 Pro, ktorý oficiálne predstavila vo štvrtok popoludní. Značke sa darí pôsobiť najmä v triede dostupnejších zariadení (Moto G, E), hlbší zárez vo vlajkovom segmente jej zatiaľ chýba. Aktuálna novinka to ale môže zmeniť.

Motorola Edge 30 Pro je vybavená doposiaľ najvýkonnejším čipom od Qualcommu, procesorom Snapdragon 8 Gen 1. Spojený je s 8/12 GB operačnou pamäťou (LPDDR5) a 128/256 GB interným úložiskom (UFS 3.1).

Zobrazovacie schopnosti zastrešuje OLED panel s uhlopriečkou 6,7-palca, rozlíšením 2400 x 1080 pixelov, vysokou obnovovacou frekvenciou 144 Hz a podporou štandardu HDR10+.

motorola
Zdroj: Motorola

Nabíjanie batérie s kapacitou 4800 mAh prebieha prostredníctvom technológie TurboPower s doteraz najvyšším výkonom – 68 W (50 % kap. za 15 min.). Výrobca nezabudol ani na bezdrôtové nabíjanie, jeho maximom je 15 W. Rovnako je poruke funkcia zdieľania energie a.k.a reverzné nabíjanie (5W).

Ovál na zadnej strane poňal tri snímače obrazu, dvojicu 50 Mpx jednotiek dopĺňa hĺbkový senzor s rozlíšením 2 Mpx. Hlavný, opticky stabilizovaný fotoaparát, ponúka svetelnosť f/1.8. Objektív ultraširokého fotoaparátu disponuje clonou f/2.2 a zorným poľom 114º.

motorola
Zdroj: Motorola

Predná kamera má rovnakú svetelnosť, no až 60 Mpx rozlíšenie. V rámci hlavnej zostavy je dostupné 8K video pri 24 FPS (4K 30/60 FPS), makro fotografie (režim Macro Vision, 4x priblíženie k objektu), technológia Quad Pixel (zlučovanie pixelov) alebo automatické zaostrovanie prostredníctvom všetkých pixelov.

Motorola vo svojom oznámení vyzdvihuje rýchle 5G pripojenie (modem Snapdragon X65), NFC, konektivitu Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, lokalizáciu GPS, GLONASS a GALILEO, miesto pre dve SIM karty, trojicu mikrofónov či snímač odtlačkov umiestnený v bočnom tlačidle.

TIP REDAKCIE
Smartfóny budú už čoskoro ešte výkonnejšie a úspornejšie. Snapdragon 8 Gen 1+ ponúkne zlepšenie v desiatkach %!

Motorola Edge 30 Pro

Motorola Edge 30 Pro má toho v talóne viac. Pre hráčov je pripravená súprava nástrojov Snapdragon Elite Gaming sľubujúca ultrarealistickú grafiku, plynulejšiu odozvu a lepšiu efektivitu z pohľadu spotreby energie.

O ozvučenie sa starajú stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Platforma Snapdragon Sound má za úlohu skvalitniť zážitok z počúvania hudby cez drôtové i bezdrôtové slúchadlá.

Funkcionalita Ready for PC umožňuje pripojiť smartfón k veľkej obrazovke, kompatibilná je s operačným systémom Windows 10 aj Windows 11. Používatelia môžu medzi prepojenými zaradeniami presúvať súbory, hrať na veľkej obrazovke hry, uskutočňovať videohovory alebo pracovať s rôznymi aplikáciami.

edge 30 pro
Zdroj: Motorola

Operačný systém Android 12 výrobca nezaťažil zložitou grafickou nadstavbou ani balastom v podobe duplicitných, vopred nainštalovaných aplikácií. Prehľadná a jednoduchá čistá forma mu svedčí, azda bude aktualizovaný pravidelne a bez zbytočných prieťahov.

Málo? K smartfónu si môžu používatelia zakúpiť príslušenstvo v podobe dotykového pera, a to s prispôsobeným ochranným puzdrom. Motorola hovorí, že sa hodí pre akúkoľvek úlohu, ktorá si vyžaduje presnosť. V tejto chvíli nevieme, či sa bude tento doplnok predávať na slovenskom trhu. Podľa výrobcu sa jeho dostupnosť líši v závislosti od konkrétnej krajiny.

motorola
Zdroj: Motorola

Motorola Edge 30 Pro sa začne na Slovensku predávať v marci za maloobchodnú odporúčanú cenu 799 eur. Na výber je iba jedna farba – modrá Cosmos Blue. Motorola svoj nový vlajkový smartfón vytiahla iba 2 týždne po tom, ako tak učinil Samsung.

Na model Galaxy S22 Ultra sa asi nedotiahne, no môže ísť o zaujímavú alternatívu k základnému Galaxy S22, poprípade k verzii Galaxy S22+. Počkáme si, čo povedia prvé testy.