Surface Duo od Microsoftu konečne získava sľubovanú aktualizáciu

Neskôr, ale predsa.

Skladací smartfón Surface Duo predstavila spoločnosť Microsoft v roku 2019. Na trh sa dostal až v nasledujúcom roku, a to s operačným systémom Android 10. Na americký trh vstúpilo zariadenie s odporúčanou cenou 1399 dolárov.

Surface Duo je po hardvérovej stránke zaujímavým zariadením. Skladacím smartfónom dominujú flexibilné obrazovky, Microsoft ale na to išiel inak. Pomocou 360-stupňového pántu prepojil dva samostatné displeje.

Keďže tvorca Windowsu nemá v talóne prispôsobený operačný systém pre mobilné zariadenia, siahol po osvedčenom a široko dostupnom riešení – operačnom systéme Android.

Microsoft ešte v septembri 2020 Microsoft vlastníkom zariadenia Surface Duo odkázal, že pracuje na tom, aby dostali aktualizáciu na Android 11 do konca roka 2021. Žiaľ, spoločnosť svoj sľub nedodržala.

surface duo
Foto: Microsoft

Skladačka od Microsoftu sa žiadanej aktualizácie ale predsa len dočkala, hoci s miernym oneskorením. Stránka technickej podpory informuje, že Surface Duo získava Android 11 na trhu v Severnej Amerike a v Európe.

TIP REDAKCIE
Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom

Pri tejto zvesti asi netreba pripomínať, že Google medzitým stihol vydať ďalšiu verziu operačného systému Android 12. Skorá dostupnosť aktualizácií zostáva v Android klube aj po dlhých rokoch problémom, hoci sa v poslednom období veci menia smerom k lepšiemu.

Čím rýchlejšie výrobca aktualizáciu pripraví, tým viac spotrebiteľských bodov získava. Nehovoriac o aktualizáciách doručených nad rámec bežnej softvérovej podpory, ktorá zvykne trvať dva-tri roky.  

Microsoft sa svojho sna o úspešnom skladacom mobilnom zariadení nevzdal. V septembri 2021 predstavil Surface Duo 2 – model s lepšími obrazovkami, batériou, fotoaparátmi a Androidom 11. Cenu tejto generácie stanovil na 1499 dolárov.

Už sa dokonca špekuluje o nástupcovi s označením Surface Trio, ktorý môže ponúknuť až tri displeje.