Microsoft

Microsoft predstavil Surface Duo 2: Má lepšie displeje, batériu aj fotoaparáty

Nová skladačka je ešte drahšia.

Spoločnosť Microsoft odštartovala tohtoročnú jeseň náložou hardvérových noviniek. Po takmer 2 rokoch vytiahla novú generáciu skladacieho zariadenia Surface Duo 2. Okrem toho predstavila prenosné počítače Surface Laptop Studio, Surface Pro 8 a Surface Go 3.

Surface Duo 2 dostal niekoľko osožných vylepšení. Koncepcia a celková filozofia zostáva rovnaká. Zariadenie beží pod taktovkou operačného systému Android a opäť máme čo dočinenia s dvomi displejmi osadenými v konštrukcii, ktorá sa otvára ako kniha (360-stupňový pánt).

surface duo 2
Foto: Microsoft

Obrazovky sú väčšie, každá má uhlopriečku 5,8-palca, rozlíšenie 1344 x 1892 pixelov, podporu pre HDR10, svietivosť 800 nitov a 90 Hz obnovovaciu frekvenciu. Po roztvorení vytvoria veľkú AMOLED plochu s uhlopriečkou 8,3-palca a rozlíšením 2688 x 1892 pixelov. Displeje chráni sklo Gorilla Glass Victus.

Microsoft na trend ohybných displejov zatiaľ nenaskočil. Po roztvorení sa teda medzi displejmi stále nachádza medzera, hoci je užšia. Novinkou sú tiež zakrivené hrany obrazoviek. Počas nabíjania môžu zobrazovať upozornenia, čas, kapacitu batérie a ďalšie údaje.

surface duo 2
Foto: Microsoft

Napriek prevedeniu je Surface Duo 2 štíhlym zariadením. V otvorenom stave má hrúbku len 5,5 milimetra. V zatvorenom logicky 11 milimetrov. Váha sa zastavila na hranici 284 gramov.

Špičková výbava

Vlajkový charakter podtrhuje čipset Snapdragon 888, 8 GB operačná pamäť a 256 GB úložisko. Dostupný bude aj model s 512 GB pamäťou, samozrejmosťou je aj 5G pripojenie. Microsoft tvrdí, že Surface Duo 2 je najtenším 5G zariadením na trhu.

Inžinieri opravili nedostatok, ktorý bol kritizovaný pri predchádzajúcej generácii. Týkal sa chabých fotoaparátov. Teraz sa môžu spotrebitelia tešiť na zostavu 3 fotoaparátov na čele s 12 Mpx snímačom so svetelnosťou f/1,7 a optickou stabilizáciou obrazu.

surface duo 2
Foto: Microsoft

Spoločnosť mu robí 16 Mpx ultraširoký fotoaparát s clonou f/2,2 a 12 Mpx senzor spojený s teleobjektívom (2x zoom) so svetelnosťou f/2,4 a optickou stabilizáciou obrazu. Lepšie rozostrenie pozadia, napríklad pri portrétoch, zaistí ToF senzor. Na prednej strane sídli 12 Mpx kamera so svetelnosťou f/2,0.

Výrazne dlhšia výdrž

Napriek štíhlej konštrukcii sa do zariadenia vtesnala objemnejšia batéria s kapacitou 4449 mAh (nárast z 3577 mAh). Žiaľ, bezdrôtové nabíjanie nepodporuje, rozumie si ale s adaptérom s výkonom 23 W.

Ako sme uviedli v úvodne, Surface Duo 2 pracuje s operačným systémom Android 11. Aktualizáciu na Android 12 dostane niekedy v budúcom roku. Používateľské prostredie Microsoft navrhol tak, aby čo najviac vyťažilo z dvoch prepojených obrazoviek.

Podstatou stále zostáva multitasking a produktivita. Surface Duo 2 by mal byť skôr pracovným náradím než rozptyľovačom voľného času, aj keď si určite poradí s multimédiami a hrami.

surface duo 2
Foto: Microsoft

Z ostatnej výbavy spomenieme NFC pre bezkontaktné platby, snímač odtlačkov (na ľavej strane), stereo reproduktory, podporu pre dotykové pero Surface Slim Pen 2 (nabíja sa magneticky na zadnej strane), Bluetooth 5.1, WiFi 6 či GPS a spol.

Surface Duo 2

Minuloročná generácia Surface Duo prišla na trh až necelý rok po tom, ako bola predstavená. Microsoft si za ňu pýtal 1399 dolárov. Veľký úspech nezožala. Neskôr sa dalo zariadenie kúpiť za výrazne nižšiu cenu, zľava bola neraz aj viac ako polovičná.

Microsoft si napriek tomu ide svoje, Surface Duo 2 je ešte drahší. V USA sa bude predávať za 1499 dolárov v 256 GB verzii. Model s 512 GB úložiskom vytiahne z peňaženiek 1799 dolárov. Cenou tak dorovnal Galaxy Z Fold 3 od Samsungu, ktorý je v USA dostupný za rovnakú sumu.

Novinka sa bude predávať aj vo vybraných krajinách Európy, napríklad vo Francúzsku, Švajčiarsku či Nemecku.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať