sledovanie polohy

Google čelí žalobe: Mal sledovať polohu používateľov bez ich vedomia

Problémy s nastavením histórie polohy vyplávali na povrch ešte v roku 2018.

Generálni prokurátori niekoľkých amerických štátov (Indiana, Texas, Washington) žalujú spoločnosť Google za to, že zbierala informácie o umiestnení používateľov aj po tom, ako si v nastaveniach vypli funkciu zaznamenávania histórie polohy.

Žaloba je vo veľkej miere založená na zisteniach agentúry Associated Press. Tá v roku 2018 priniesla správu, že Google čerpá z mobilných zariadení údaje o umiestnení aj po vypnutí ukladania histórie polohy. Autori z AP svoje odhalenia nepostavili na vode, odobrili ich vtedy výskumníci z Princetonskej univerzity.

Generálny prokurátor hlavného mesta Spojených štátov amerických Karl Racine uviedol, že Google na rozdiel od pôvodných vyhlásení pokračoval v systematickom sledovaní zákazníkov a z týchto dát profituje.

V spotrebiteľoch mal vzbudiť falošné presvedčenie, že zmenou predmetného nastavenia získajú kontrolu nad svojim súkromím a osobnými údajmi, ku ktorým môže internetový gigant pristupovať.

Orgánom konkrétne vadia vyjadrenia spoločnosti z rokov 2014 až 2019, ktoré tvrdili, že vypnutie nastavenia História polohy zabráni ukladaniu informácií o umiestnení a navštívených miestach.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ OKAMIH: Tesla v sebe ponesie kus Slovenska. Hella začína dodávať kľúčový komponent!

Dodali, že Google používateľov neinformoval, že iné nastavenie, Aktivita na internete a v aplikáciách, stále umožňovalo zhromažďovať údaje o polohe. Toto nastavenie bolo pritom predvolene zapnuté.

google

Orgánom sa tiež nepáčia „triky“, ktoré Google používal na to, aby sa k údajom o polohe dostal. V niektorých aplikáciách napríklad používateľov opakovane žiadal, aby sledovanie polohy povolili, inak nebudú fungovať správne.

V praxi však aplikácie často správe fungovali aj bez toho, aby údaje o umiestnení potrebovali. Google má v úmysle sa voči žalobe brániť. Vo vyjadrení pre AFP tvrdí, že obvinenia prokurátorov vychádzajú zo zastaraných a nepresných informácií.

Pokiaľ vás zaujíma, v akom stave sú vaše nastavenia ukladania údajov v účte Google, skontrolovať si ich môžete na tejto adrese, na stránke Riadenie aktivity. Na hlavnej stránke nájdete možnosti ako Aktivita na internete a v aplikáciách, História polohy, ale aj História na YouTube či Prispôsobenie reklám.