Apple Car sa vraj môže na cesty dopracovať už v roku 2025

Spoločnosť vraj svoje plne autonómne vozidlo môže na vozovku položiť už v roku 2025. Práve v tomto období by mala úspešne dokončiť potrebné práce na svojom samojazdiacom systéme.

Spoločnosť Apple toho zastrešuje skutočne mnoho. Asi každý si pod názvom spoločnosti okamžite predstaví smartfóny iPhone, notebooky MacBook alebo tablety iPad. Jej portfólio je však omnoho bohatšie a niet pochýb, že sa v budúcnosti bude ešte väčšmi rozrastať. Jedným z často špekulovaných projektov je tzv. Project Titan. O čo ide?

Project Titan je krycie označenie pre úsilie spoločnosti Apple o preniknutie na trh s elektrickými vozidlami. Jeho vstupenkou má byť elektromobil Apple Car, o ktorom sme v minulosti už čo-to počuli.

Začiatkom februára sme sa dozvedeli, že Apple Car bude lákať nielen na atraktívny dizajn, ale aj na vysoké jazdné kapacity. Analytik Ming-Či Kuo v tom čase tvrdil, že Apple použije platformu E-GMP od spoločnosti Hyundai, ktorá ponúka dojazd približne 480 km na jedno nabitie. Z 0 na 100 sa má byť elektromobil schopný vyšplhať v priebehu len 3,5 sekundy, čo je skutočne úctyhodný výkon.

Rovnako špičkové má byť aj nabíjanie. Batéria sa má byť schopná v priebehu len 18 minút obnoviiť na až 80 %. Rýchle 5-minútové nabíjanie by tak malo poskytnúť dostatok energie na necelých 100 km.

Predpokladalo sa, že elektromobil sa na cestách prvýkrát objaví už v roku 2024. Kuo bol však toho názoru, že reálnejšie vyzerá až rok 2028. Ako to s plánmi ohľadom debutu vyzerá dnes, o 9 mesiacov neskôr?

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Ďalšia vlna podvodných SMS. Týka sa to všetkých ľudí, takto vyzerajú!

Apple Car už v roku 2025? Možné to je

Podľa Bloomberg mal Apple v rámci svojho prvého elektromobilu výrazne pokročiť. Posilňuje vývoj a intenzívne sa zameriava na samojazdiace schopnosti. Spoločnosť vraj svoje plne autonómne vozidlo môže na vozovku položiť už v roku 2025. Práve v tomto období by mala úspešne dokončiť potrebné práce na svojom samojazdiacom systéme.

Apple mal pôvodne v úvahe dva možné spôsoby, ako vyvinúť svoje elektrické vozidlo. Prvým bolo vyrobiť Apple Car ako elektromobil s obmedzenými autonómnymi kapacitami, pričom dôraz by bol kladený predovšetkým na riadenie a zrýchľovanie. Druhým bolo predstaviť Apple Car ako vozidlo schopné plnej autonómie bez potreby interakcie od človeka.

Inžinieri pracujúci na projekte teraz pracujú pod novým vedúcim, ktorého úlohu zastáva Kevin Lynch, riaditeľ pre softvér hodiniek Apple Watch. Ten sa viac prikláňa k druhej uvedenej možnosti, teda plnej autonómii. Lynch sa totiž nechce stať súčasťou radu, ale z neho vyčnievať. A to dokáže len tak, že vymyslí skutočne jedinečný produkt, aký trh doposiaľ nevidel.

Uvedený dátum však aj napriek ohromnému odhodlaniu spoločnosti Apple netreba brať ako hotovú vec. Situácia v globálnych dodávateľských reťazcoch sa totiž neustále mení a komplikuje. No koniec koncov, všetko ukáže len čas.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať