TikTok a PUBG Mobile sú najziskovejšie aplikácie na trhu, vývojárom zarábajú miliardy

Od júla do septembra mali užívatelia naprieč Androidom aj iOS v aplikáciách utratiť takmer 30 miliárd eur.

Pandémia COVID-19 ochromila mnoho priemyslov, spomedzi ktorých najviac z radu vystupujú gastronómia a cestovný ruch. No naopak, v niektorých oblastiach obmedzenia vlád, ktoré súviseli s izoláciou občanov, dosť pomohla. Patria medzi ne napríklad aj mobilné aplikácie, ktoré napriek všetkému vývojárom zarábajú miliardy eur.

Ako píše server NoypiGeeks odvolávajúci sa na dáta od spoločnosti Sensor Tower, od júla do septembra mali užívatelia naprieč Androidom aj iOS v aplikáciách utratiť až 33,6 miliardy dolárov, čo v prepočte vychádza na necelých 30 miliárd eur. Táto čiastka má zahŕňať mikrotransakcie v prostredí aplikácií a predplatné. Reč je tak o 15,1-percentnom medziročnom raste. V rovnakom období minulý rok užívatelia minuli 29,2 miliardy dolárov (25 miliárd eur).

App Store sa v sledovanom období činil viac ako Google Play Store. Obchod s aplikáciami od Apple zarobil 21,5 miliardy dolárov (18,5 miliardy eur), čo reprezentuje 13,2-percentný medziročný rast. Play Store zaznamenal o niečo väčšie, konkrétne 18,6-percentné medziročné zlepšenie, hoci jeho zisky dosiahli výšky “len” 12,1 miliardy dolárov (10,4 miliardy eur).

Spomedzi všetkých dostupných aplikácií najviac zarábala celosvetovo populárna služba TikTok, a to predovšetkým vďaka App Store, kde sa umiestnila na prvej priečke. V rámci Google Play obsadila až štvrté miesto. V rámci ziskovosti nasleduje Piccoma, YouTube, Google One, Disney+ a Tinder.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?

Veľmi dobre sa darilo aj mobilným hrám, pri ktorých bol v treťom kvartáli aktuálneho fiškálneho roku zaznamenaný 7,7-percentný medziročný nárast. Celkovo v nich užívatelia minuli 22,4 miliardy dolárov (19,3 miliardy eur), pričom v tomto prípade bol výkonnejší obchod od spoločnosti Google. Až 13,1 miliardy dolárov (11,3 miliardy eur) z tejto čiastky prislúcha operačnému systému Android.

Najlepšie zarábajúcou hrou je stále PUBG Mobile, z ktorého vývojári v sledovanom období zarobili 5 miliárd dolárov (4,3 miliardy eur). Zaujímavosťou je, že v prostredí ani jedného z obchodov sa nenachádzal na prvej priečke. V prípade App Store skončil druhý, pri Google Play Store až siedmy.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať