RECENZIA Philips OLED935: Farby, aké ste ešte v TV nevideli

Nádherný obraz, Ambilight v štyroch rohoch a mohutný zvuk z Philips OLED935 robia fantastickú voľbu.

Na trhu je niekoľko vynikajúcich OLED televízorov. Ak teda na trh príde nejaká novinka, musí sa naozaj snažiť, aby aspoň nejakým spôsobom vyčnievala z radu. Philips OLED935 je vďaka dvom veľmi špeciálnym vlastnostiam na najlepšej ceste stať sa miláčikom slovenského trhu.

V jej prospech hrá napríklad štvorstranný systém Ambilight, ktorý na stenu za TV premieta príjemné podsvietenie zhodujúce sa s tým, čo sa práve nachádza na obrazovke. Druhým silným bodom tejto TV je soundbar od spoločnosti Bowers & Wilkins, ktorý nádhernému obrazu nedodáva len luxusný zvukový sprievod, ale aj jedinečný vzhľad, ktorý skrášli vašu obývačku.

Philips OLED935: Základné informácie

OLED935 je vlajkovým 4K modelom spoločnosti Philips z minulého roka. OLED panel má 4K/UHD rozlíšenie (3 840 x 2 160 pixelov) a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Na rozdiel od niektorých špičkových televízorov však nedokáže zobraziť 4K/120 Hz signál, ktorý je kľúčovou súčasťou novodobých gamerov hrajúcich na Xbox Series X a PlayStation 5. Pozitívom však je, že OLED935 ponúka fantastickú svietivosť a tým pádom aj výkon v režime HDR. Pýši sa aj podporou všetkých kľúčových formátov ako HDR 10, HDR 10+, HLG a Dolby Vision.

V tejto recenzii budeme hovoriť o 55-palcovej verzii OLED935, no k dispozícii je aj o niečo menší, 48-palcový model, ako aj o niečo väčší, 65-palcový model. Podobne ako ostatné televízory Philips na trhu, aj 935-ku poháňa systém Android TV, čo znamená, že obsahuje všetky potrebné aplikácie nutné na streamovanie nového obsahu. Nechýba ani Google asistent a podpora pre Amazon Alexa.

Televízor je vďaka využitiu OLED extrémne tenký a elegantný. Vpredu si môžete všimnúť takmer chýbajúce rámčeky, čo dodáva na zážitku z pozerania high-end televízora.

V balení môžete nájsť stojan s integrovaným soundbarom od Bowers & Wilkins, ktorý si však v prípade potreby môžete namontovať aj priamo na stenu. My sme TV používali len so stojanom položenú na TV stolíku, kde mu to veľmi svedčalo. Najvýraznejšou črtou bol jednoznačne samotný soundbar s prenikavým dizajnom. Je potiahnutý tkaninou a v strede má vytŕčajúci reproduktor pre výšky, ktorý na prvý pohľad môže vyzerať ako webkamera, no zdanie klame a po chvíli si naň zvyknete.

Model 935 má všetky porty umiestnené na ľavej strane displeja. Nájdete medzi nimi štyri porty HDMI 2.0b. Bohužiaľ, jedinou funkciou HDMI 2.1, ktorá sa dostala do tohto konkrétneho televízora je ALLM (Auto Low Latency Mode), ktorá aktivuje herný režim s rýchlejšou odozvou pri detegovaní kompatibilnej hernej konzoly (PS5, XBSX).

Zadná strana televízora skrýva štvorstrannú technológiu Ambilight od spoločnosti Philips pozostávajúcu zo štyroch viacfarebných LED pásikov tak, aby výsledné farby zodpovedali dianiu na obrazovke. Osvetlenie si najviac užijete pri sledovaní počas tmy, kedy sa okolité osvetlenie podpíše pod menšiu únavu očí. Funkciu Ambilight si však môžete nastaviť podľa svojho vkusu. Ak vám dynamické osvetlenie nevyhovuje, môžete si nastaviť podsvietenie jednou farbou – napr. teplou bielou.

Používateľské rozhranie Android TV poháňa skromný procesor MediaTek MT5887, ktorému pomáha 2.5 GB operačnej pamäte RAM. Vo výsledku tak používateľské rozhranie nie je tak rýchle, ako by ste možno čakali alebo dúfali. Je to trochu škoda, keďže konkurenční výrobcovia svoje systému zrýchlili. V ponuke nájdete všetky dôležité predinštalované služby, a to vrátane Netflixu, Amazon Prime Video a už čoskoro snáď aj Disney+ (v zahraničí už je).

Philips OLED935: Zvuk ako hrom

Najvýraznejším prvkom celého televízora je okrem OLED panela jeho soundbar. Ak ste milovníkmi kvalitného zvuku, budete veľmi spokojní, a to aj vďaka tomu, že soundbar je krásne zapracovaný do stojana a predáva sa spolu s televízorom. Nemusíte tak špekulovať aký soundbar kúpiť a či sa vám pred televízor zmestí.

Zvukový prejav soundbaru je úctyhodný. Basy a stredy bez problémov zaplnili aj väčší priestor (napríklad našu 190 metrov štvorcových veľkú redakciu). Možnosti tenkého soundbaru sú však obmedzené a bez dedikovaného soundbaru sa so skutočnými hĺbkami bude len veľmi ťažko pasovať.

Reprodukovaný zvuk je však čistý, vďaka čomu je možné počuť aj tie najjemnejšie efekty, ktoré by inak väčšina zabudovaných reproduktorov stratila. Čo sa reproduktorov, ktoré sú súčasťou balenia TV týka, Philips to vyhráva na plnej čiare. Milovníci basov však budú musieť siahnuť po subwoofere, pre ktorý Philips pripravil analógový výstup.

Philips OLED935: Kvalita obrazu

935-ka od Philipsu využíva OLED panel od spoločnosti LG Display. Vďaka faktu, že ide o OLED displej a nie LCD sa môžete pripraviť na skutočný zážitok z čiernej, jeden z najlepších kontrastov aké som videl a fantastické sledovacie uhly.

Philips svoj vlajkový televízor vybavil niekoľkými novými režimami, ktoré majú za úlohu čo najpresnejšie reprodukovať obsah s rôznymi obnovovacími frekvenciami. Keď si napríklad aktivujete režim Pure Cinema, televízor upraví všetko potrebné tak, aby vám zobrazil obsah v 24 fps.

935 od Philipsu patrí medzi tie najlepšie OLED televízory, aké som doteraz videl. Fantastický výkon podáva v scénach, kde je veľa pohybu, problém som nezaznamenal ani pri jednofarebných testoch, s ktorými môžu mať niektoré panely problém.

Výnimočne dobrý je však v rýchlo sa meniacich scénach – napríklad pri pozeraní športu alebo pri hraní hier. Ak váš televízor používate primárne na tieto aktivity, budete veľmi, veľmi spokojní.

S jedným aspektom tohto televízora som však nebol až tak spokojný – s upsaclovaním SD obsahu na 4K. Vďaka fantastickému riešeniu od Samsungu dobre viem, ako to má vyzerať, no Philips na túto úroveň zatiaľ nesiaha. Upscale obrazu síce vyzerá ostro, no zároveň v ňom vidieť veľa šumu – vedľajšieho produktu nafúknutia rozlíšenia.

Philips OLED935: Za túto cenu lepšie HDR neuvidíte

Výkon televízora v HDR (High Dynamic Range) inak ako vynikajúci nazvať nemôžem. Zájdem možno ešte ďalej – je najlepší v jeho cenovej skupine. Za skvelým výkonom stojí vynikajúci jas, ktorý mnohí zahraniční technici namerali na úrovni vyše 700 cd/m2 pri plnom zobrazení, resp. takmer 140 cd/m2 pri 10 % okne. OLED935 okrem iného pokrýva až 98 % farebného spektra DCI-P3 a 72 % rozsahu Rec. 2020.

Čo to ale znamená pre bežného konzumenta obsahu? Fantastická kvalita HDR filmov a seriálov, ktoré ste v takej kvalite možno nikdy nevideli. Naozaj, aj filmy a seriály na Netflixe či HBO naberú úplne iný rozmer. Najlepšie výsledky pochopiteľne uvidíte v tmavej miestnosti, no hanbiť sa nemusí ani za kvalitu obrazu počas dňa.

Philips ako jeden z mála výrobcov ponúka podporu pre všetky formáty HDR, a to od HDR 10 cez HDR 10+ až po Dolby Vision a HLG. Konkurencii často chýba časť takejto podpory. Len pre príklad, modelom od LG chýba podpora pre HDR 10+, Samsung zas neponúka podporu pre Dolby Vision. Philips sa teda javí ako vynikajúca voľba pre milovníkov HDR.

Gaming, ktorý v roku 2021 skôr sklame

Je veľkým sklamaním, že model 935 nie je pripravený na budúcnosť. Ak teda ide o hranie hier na konzolách novej generácie. S výnimkou funkcie ALLM, ktorú som spomínal na začiatku, mu chýba podpora všetkého, čo prináša HDMI 2.1.

Chýbať vám tak bude VRR (variabilná obnovovacia frekvencia) a 4K rozlíšenie pri 120 Hz. Tí z vás, ktorí ste si kúpili PS5 alebo Xbox Series X alebo tak plánujete spraviť v budúcnosti, toto nie je TV pre vás. Bohužiaľ.

Aj napriek aktivovanej funkcii ALLM televízor nedosahuje dostatočne nízku latenciu na to, aby sme ho v tomto smere mohli odporučiť. Pri 60 Hz išlo o oneskorenie až 37 ms, čo je pri eSport hrách príliš veľa. Kampaňové hry to však až tak neovplyvní.

Philips však má v rukáve jeden zaujímavý trik. Spoločnosť vyvinula špeciálny algoritmus, ktorý televízor chráni pred vypálením pixelov (burn-in). Televízor inteligentne skenuje, čo sa zobrazuje na obrazovke. Ak zistí, že je prítomné logo alebo iný nepohybujúci sa prvok, selektívne mu zníži jas bez toho, aby to nejakým spôsobom ovplyvnilo zvyšok obrazu. Vďaka tejto kombinácii preventívnych opatrení je model 935 lepšie chránený pred vypálením než drvivá väčšina OLED televízorov.

Philips OLED935: Verdikt

Philips OLED935 je výnimočný v niekoľkých aspektoch. Je najlepšie znejúcim televízorom, aký sme doteraz testovali (odmysliac si samostatne dodávané soundbary), je krásny a vďaka nádherne ostrému a pestrému OLED panelu je naň doslova radosť pozerať. Ak ste fanúšikmi funkcie Ambilight, ktorá je v prípade modelu 935 absolútne špičková, riešenie od Philipsu vám ponúkne úplne novú úroveň toho, ako pozeráte svoje obľúbené filmy alebo seriály.

Bohužiaľ, je tu aj jedna oblasť, v ktorej televízor nevyniká, a tou je hranie hier. Hráči s túžbou po OLED obrazovke by mali siahnuť radšej po riešení od LG. Ak ale hry nehrávate alebo ich hrávate naozaj zriedkavo, Philips je jednoznačne lepšie riešenie. Hlavne ak hľadáte televízor do 2 000 €.

98/100
Celkové skóre
 • Obraz
  100/100
 • Zvuk
  100/100
 • Funkcie
  90/100
 • Dizajn
  100/100
Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať