RECENZIA Samsung QN95A Neo QLED 4K: Extrémne blízko k dokonalosti

Samsung s Neo QLED vstupuje do novej etapy. Aký veľký rozdiel prináša technológia Mini LED? Prekvapení sme boli aj my.

Nový televízor Samsung QN95A je vlajkovou loďou radu Neo QLED (4K) pre rok 2021 a vôbec prvým televízorom, v ktorom spoločnosť na Slovensku využíva technológiu Mini LED. Spoločnosť okrem toho pracuje aj na Micro LED technológii, ktorá je však iná. Mini LED využíva nový spôsob podsvietenia, ktorý je výrazne menší, vďaka čomu má majiteľ televízora k dispozícii viac zón, ktoré sa dokážu rozsvecovať alebo sa úplne vypínať. Vďaka tomu Samsung dokáže konkurovať OLED televízorom, ktoré dokážu takto ovládať každý jeden pixel. Samotný panel je vďaka nasadeniu nových technológií tenší a kvalitnejší. Výrazne kvalitnejší.

Výsledky totiž hovoria samé za seba. Či už pri SDR alebo HDR obraze. Novinka od Samsungu je až tak dobrá, že pri porovnaní s OLED panelmi by ste hľadali rozdiel len veľmi ťažko. Čierna je skutočne čierna a navyše je Neo QLED oveľa jasnejší než konkurenčný OLED panel. Samozrejmosťou sú aj sýte farby, ktoré vďaka Quantum Dot vrstve vyzerajú živšie než na bežných televízoroch. Inými slovami – ak chcete to najlepšie, čo si momentálne môžete kúpiť, Neo QLED je to pravé orechové.

Samsung QN95A disponuje krásnym dizajnom, pevnou konštrukciou a vyváženou ponukou streamingových služieb či nastavení. Nechýbajú ani špeciálne funkcie pre hráčov hier, ktoré potešia hlavne majiteľov next-gen konzol ako Xbox Series S|X a PlayStation 5.

Výrobca nezapracoval len na obraze, ale aj na zvuku. QN95A totiž znie fantasticky hlavne vďaka technológii OTS+ (Object Tracking Sound Plus), ktorá ovláda výkonný 4.2.2 systém uložený v ultratenkej konštrukcii. To, ako sa to Samsungu podarilo doslova narvať do tak tenkej šasi je pre nás záhadou.

Pri televízore však zamrzí, že nepodporuje Dolby Atmos a Dolby Vision. Celkovo je však QN95A perfektným riešením pre drvivú väčšinu domácností či pracovísk. Je to zároveň krásny vstup do éry Mini LED, na ktorý sme čakali niekoľko rokov.

Samsung QN95A: Cena na Slovensku

Samsung predáva televízor QN95A za 1 799 € (55“), 2 599 € (65“ – v tejto recenzii), 3 299 € (75“) a 5 899 € (85“).

Samsung QN95A
QN95A je extrémne tenká TV. Hrubá je len 1,5 cm.

Samsung QN95A: Dizajn

Samsung aj tento rok pokračuje v elegantnom dizajne, ktorý veľmi príjemne zapadne do azda každej obývačky či spálne. Televízor je tenučký a pri pohľade spredu nemá skoro žiadne rámčeky. Keď si uvedomíte, že QN95A využíva priame podsvietenie Mini LED a až osem reproduktorov, je malým-veľkým zázrakom, že sa to všetko zmestilo do hrúbky len 1,5 cm.

Podobne, ako tomu bolo aj pri minuloročnej generácii, využíva rovnaký (alebo veľmi podobný) dizajn stojanu, ktorý sa rovnako ľahko skladá. Je zároveň poriadne ťažký, takže pri komodách, ktoré majú nižšiu nosnosť môžete mať problém. Nám v redakcii sa už jedna ohla.

Samsung QN95A
Stojan je kovový, ťažký a veľmi jednoduchý na postavenie.

Televízor však samozrejme môžete namontovať aj na stenu pomocou voliteľného držiaka „No Gap“. Inštalácia je opäť veľmi jednoduchá a z televízora vám pôjde len jeden „neviditeľný“ kábel, ktorý sa pripája do šikovného One Connect boxu.

Keď už sme pri One Connect – aj ten prešiel zmenami. Je útlejšej konštrukcie, takže ho viete lepšie skryť v niektorej zo skriniek. Samsung tentokrát namiesto lesklého platu využil textúrovaný plast, ktorý menej chytá odtlačky a celkovo vyzerá modernejšie a príjemnejšie.

Samsung QN95A
Ovládač je tento rok so zabudovaným solárnym panelom. Batérie tak nebudete meniť tak často.

One Connect box disponuje štyrmi HDMI vstupmi, z ktorých jeden podporuje eARC. Všetky HDMI porty sú schopné spracovať až 40 Gbps. Zvyšok tvoria celkom štandardné porty vrátane dvoch USB 2.0 vstupov, CI+ (1.4) slot, dva DVB-T2CS2, digitálny zvukový výstup (optický) a ďalšie. Nechýba ani Wi-Fi 5, Bluetooth a dokonca ani podpora pre Apple AirPlay 2.

V balení sa nachádza aj vynovený kovový ovládač, ktorý je tento rok tmavý. To však nie je jedinou zmenou, ktorou prešiel. Na jeho zadnej strane sa nachádza solárny panel, ktorý dobíja batérie, vďaka čomu ich nespotrebujete až tak veľa. Je to perfektné vylepšenie, ktoré však nevyzerá až tak dobre ako celokovový dizajn.

Samsung QN95A: Softvér so všetkým potrebným

Samsung Neo QLED televízory opäť poháňa operačný systém Tizen, ktorý softvéroví inžinieri doplnili o nové funkcie a svojou ponukou tak priblížili konkurenčným systémom. Pri zapnutí TV sa v spodnej časti tradične nachádza pás so základnými ovládacími prvkami a tesne nad ním druhý pás pre rýchly prístup k aplikáciám a rôznym funkciám. Ovládanie je veľmi rýchle, presné a hlavne jednoduché.

Samsung do Tizen integroval podporu pre všetky dôležité služby. Nechýba Netflix, Amazon Prime, Disney Plus (v SR zatiaľ nedostupný), YouTube a mnohé slovenské či české služby ako Lepšia.TV, SledovanieTV, Kuki TV, Skylink Live TV a ďalšie.

Samsung ponúka aj prepojenie s telefónom (najlepšie priamo od nich), pomocou ktorého môžete televízor nielen ovládať, ale aj nastaviť. Veľmi príjemnou skúsenosťou je aj funkcia Digital Butler, ktorý automaticky deteguje zariadenia, ktoré ste pripojili alebo sa nachádzajú v blízkosti a nastaví ich.

Samsung QN95A
Priebeh cvičenia môžete sledovať bok po boku s trénerom z YouTubu.

V dobe homeofficu a karantén sa vám zas môže hodiť trochu pohybu navyše. Neo QLED si preto rozumie aj s web kamerami Logitech, ktoré vám môžu pomôcť s domácimi cvikmi. Samsung pripravil systém, ktorý bude cez webkameru sledovať, či cvičíte správne a celé to bude premietať na veľkom obraze. Hneď vedľa v obraze môžete mať vašu obľúbenú fitnessku, ktorá vám tie cviky ukáže. Je to veľmi milý spôsob ako sa aspoň čiastočne namotivovať na fyzický výkon.

Samsung QN95A
QN95A má takmer 800 stmievacích zón. Farebné časti od tých tmavých sú oddelené veľmi jemne.

Samsung QN95A: Kvalita obrazu – obrovské vylepšenie

Samsung QN95A je jedným z prvých Neo QLED televízorov využívajúcich Mini LED podsvietenie. Spoločnosť úplne prepracovala dizajn LED diód, ktoré zabezpečujú podsvietenie. Po novom sú výrazne menšie než pri predchádzajúcich generáciách. Vďaka tomu mohol Samsung vyrobiť tenší panel a poriadne zvýšiť počet jednotlivých zón, ktoré vie nezávisle od seba ovládať.

Minuloročné modely mali 480 takýchto zón, 65-palcová QN95A, ktorú sme testovali, ich mala podľa našich zistení takmer 800. Čím viac zón musí televízor ovládať, tým viac výkonu a šikovnejší algoritmus na to potrebuje. Je potešujúce, že Neo QLED dostala do vienka aj výkonnejší procesor aj nový softvér, ktorý jej pomáha zvládnuť zobraziť aj tie najnáročnejšie scény.

O viac zón sa stará systém Quantum Matrix, o čo najviac detailov v tmavých miestach zas Black Detail Boost. Bežnému (ale aj mierne pokročilému používateľovi) to však môže byť viac-menej jedno. Dôležitý je výsledok, ktorý je ako z iného sveta.

Na svedomí to má aj nový Neo Quantum procesor, ktorý do práce zapriahol technológiu deep learning, teda hlboké strojové učenie. Namiesto jednej neurónovej siete ich televízor kombinuje až 16, pomocou ktorých dokáže veľmi efektívne analyzovať video za účelom jeho upscalovania a vylepšenia. Upscaling je proces, ktorý „umelo“ nafúkne rozlíšenie, napríklad z Full HD na 4K. Trik je v tom, aby nafúknutý obraz nestratil detaily, čo je presne úloha umelej inteligencie, ktorej sa to darí prekvapivo dobre.

Samsung QN95A

QN95A okrem toho ppodporuje HDR10, HLG a HDR10+ Adaptive. Televízor tiež používa senzor na meranie okolitého osvetlenia v miestnosti, kde sa nachádza pre prispôsobenie jasu a rôznych ďalších nastavení. Bolo by skvelé, ak by Neo QLED podporovali aj Dolby Vision, ktorý bohužiaľ stále chýba.

V nastaveniach sa stretnete aj s mnohými režimami. Tým najzaujímavejším pre sledovanie seriálov a filmov je určite režim „Filmmaker“. Ten obraz nastaví tak, ako ho tvorcovia natočili. Má dostatok skutočnej čiernej, detailov v tieňoch, no nechýbajú ani jasné oblohy. Celý obraz je pritom perfektne vyvážený, teda presne taký, aký by mal byť.

Nový algoritmus sa skutočne činí. Neo QLED zo seba dostáva skutočne čiernu farbu bez toho, aby ju ovplyvňovalo „pretekanie“ podsvietenia, ktoré trápilo predchádzajúce generácie. Je pritom jedno, či pozeráte 4K, Full HD alebo iný obsah. Ide o obrovský posun vpred, ktorého by sa mali firmy ako LG začať báť, keďže rozdiel medzi Neo QLED a OLED je naozaj malý, až zanedbateľný.

Obrovskú silu väčšieho počtu zón schopných vypnutia a zapnutia sme mohli pozorovať napríklad pri filme Prvý človek vyobrazujúci misie Apollo. Scény, v ktorých sa vesmírna loď dostala do vesmíru, boli úplne čierne, až kým sa do záberu nedostal povrch mesiaca, ktorý bol perfektne oddelený od zvyšku a nijakým spôsobom nezasahoval do čiernej prázdnoty.

Farebnosť vrstvy Quantum Dot sa zas v skvelom svetle ukázala v marvelovkách. Thor: Ragnarok, Guardians of Galaxy a mnohé ďalšie doslova zažiarili. Sú to filmy, ktoré schválne využívajú vyššiu saturáciu, s ktorou si Neo QLED poradil bez akýchkoľvek starostí.

QN95A dokáže vyprodukovať jas až 2 000 nitov, resp. 1 600 nitov v presnejšom režime Filmmaker. S HDR obsahom, ktorého je hlavne v streamingových službách čoraz viac, nemá žiaden problém.

Samsung QN95A

Samsung QN95A: Perfektný pre Xbox aj PlayStation

Neo QLED je perfektným televízorom nielen na pozeranie filmov, seriálov či športových zápasov, ale aj na hranie, obzvlášť na next-gen konzolách akými sú Xbox Serie S a X a PlayStation 5. Vďaka tomu, že ide o LCD panel sa nemusíte báť toho, že by sa pri zobrazení rovnakého prvku v používateľskom rozhraní „vypálil“ do obrazovky ako to býva zvykom pri OLED paneloch.

Televízoru nechýbajú dôležité funkcie ako VRR (variabilná/meniaca sa obnovovacia frekvencia), schopnosť práce s 4K obrazom pri 120 FPS a dokonca ani podpora pre AMD Freesync Premium Pro či Ncigia G-Sync.

Samsung QN95A
V Neo QLED je nový Game Bar, akési centrum všetkých nastavení určené pre hráčov.

Potešujúca je tiež funkcia ALLM, ktorá po pripojení konzoly automaticky zmení režim na herný a zníži odozvu na 9,2 milisekundy. Veľmi zaujímavou funkciou je napríklad možnosť spustiť si hru v rôznych pomeroch strán. Namiesto 16:9 si ich môžete zahrať na 21:9 alebo 32:9. Všetky nastavenia týkajúce sa hier nájdete v novom Game Bare, ktorý sa objaví vtedy, keď televízor objaví konzolu. Veľmi rýchlo tak budete mať prehľad o tom, či hra podporuje HDR, VRR a o mnohom ďalšom.

Samsung QN95A: Nečakaný zvuk

Doteraz najlepším televízorom so vstavanými reproduktormi, ktorý sme testovali, bol jednoznačne otočný televízor The Sero. Je to však neférové porovnanie, keďže The Sero mal k dispozícii aj obrovský stojan, do ktorého sa toho zmestilo naozaj veľa.

QN95A toľko priestoru v jeho 1,5 cm hrubej konštrukcii určite nemá, no Samsung aj napriek tomu spravil všetko, čo mohol. Prím hrá funkcia OTS+ (Object Tracking Sound Plus), ktorá bez námahy spája osem vstavaných reproduktorov do jedného celku, vďaka čomu vytvára 70 W 4.2.2-kanálový systém.

To však nie je jediné, čo OTS+ dokáže. Systém dokáže sledovať dianie na obrazovke, ktorý spracúva a podľa toho posiela zvuk na jednu či druhú stranu. Vďaka tomu máte skutočne pocit, že ide o priestorový zážitok. Pre nádherne čisté dialógy zas televízor používa predný reproduktor. Celý systém jednoducho funguje. Je preto mierne frustrujúce, že sa Samsung nevie dokopať k tomu, aby začal používať aj Dolby Atmos. Aj napriek skvelým vstavaným reproduktorom osobne odporúčam použitie soundbaru s dedikovaným subwooferom, keďže takému spojeniu sa nedokážu vyrovnať akokoľvek schopné vstavané reproduktory.

Samsung QN95A

Samsung QN95: Verdikt

Ako teda najnovší počin Samsungu zhrnúť? Poviem to takto. Ak rozmýšľate, že si kúpite OLED alebo QLED, zvoľte si radšej Neo QLED. Je neporovnateľne jasnejší, čierna farba je už konečne skutočne čierna a televízor je tiež perfektne prispôsobený aj pre využitie s konzolami. Pridajte k tomu nádherný (tenučký) dizajn, šikovný One Connect Box a dostanete televízor, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.

Ak však od televízora čakáte Android TV, Dolby Vision alebo Dolby Atmos, Neo QLED pravdepodobne nebude pre vás. Je škoda, že ich Samsung nepodporuje, dovolím si ale tvrdiť, že väčšine ľudí to vadiť nebude.

Samsung QN95A Neo QLED: Hodnotenie

Samsung QN95A Neo QLED TV
5 5 0 1
Ak rozmýšľate, že si kúpite OLED alebo QLED, zvoľte si radšej Neo QLED. Je neporovnateľne jasnejší, čierna farba je už konečne skutočne čierna a televízor je tiež perfektne prispôsobený aj pre využitie s konzolami. Pridajte k tomu nádherný (tenučký) dizajn, šikovný One Connect Box a dostanete televízor, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.
5/5
Celkové skóre
  • Obraz
    5/5
  • Zvuk
    4/5
  • Funkcie
    5/5