Google v Rusku čelí vyše 200 miliónovej pokute, údajne nevymazal “nelegálny” obsah

Rusko sa snaží o posilnenie dohľadu nad aktivitou amerických technologických firiem a taktiež o obmedzenie prístupu k online informáciam.

Google sa v poslednom období potýka s viacerými problémami. Ten najnovší prichádza zo strany Ruska, konkrétne Federálnej agentúry pre dohľad nad telekomunikáciami, informačnými technológiami a masmédiami, vlastným názvom Roskomnadzor. Čo je vo veci?

Google v Rusku čelí pomerne mastnej pokute. Roskomnadzor uvádza, že plánuje od amerického giganta vymáhať čiastku vo výške 5 až 20 % jeho ročných príjmov (na pôde Ruska). Vo finálnom výsledku sa tak výška pokuty môže vyšplhať až na 240 miliónov dolárov (približne 206 miliónov eur), informuje server Gizchina.

google
Ilustr. foto: Wikimedia

Rusko malo Google niekoľkokrát vyzvať k odstráneniu obsahu, ktorý označilo za nelegálny. Z hľadiska žiadanej čiastky ide o vôbec najprísnejší trest na adresu technologickej spoločnosti, aký kedy krajina uložila.

V tejto súvislosti pritom nejde o prvú uvalenú pokutu. Rusko pre rovnaký dôvod v minulosti už Google pokutovalo, a to sumou vo výške približne 458 tisíc dolárov (približne 394 tisíc eur). Americká spoločnosť ju však údajne dodnes nezaplatila.

TIP REDAKCIE
Čína zaviedla 7-týždňovú karanténu pre posádky nákladných lodí, nariadenia zhoršujú ekonomickú situáciu

Všeobecne sa Rusko snaží o posilnenie dohľadu nad aktivitou amerických technologických firiem a taktiež o obmedzenie prístupu k online informáciam. Potrestať stihla už viacero takýchto spoločností, ako napríklad Twitter, Facebook či Apple.

Americké firmy to nemajú jednoduché

Veľké technologické firmy to v dnešnom svete naozaj nemajú ľahké. Pomerne často sa stretávajú nielen s obrovskými vlnami kritiky, ale aj pokutami, a to predovšetkým kvôli praktikám poškodzujúcim hospodársku súťaž či kvôli narúšaniu súkromia svojich zákazníkov, respektíve užívateľov. Ruský parlament americké firmy nemá veľmi v obľube, nakoľko plánuje navýšiť pokuty voči nim o 5 až 20 %, čo rozhodne nie je málo. Tento krok prichádza ako súčasť úsilia vlády o podporu vlastných, čiže ruských spoločností.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať