iPhone 14 vraj upustí od veľkého výrezu, čo poviete na jeho náhradu?

Apple ale zrejme prišiel na spôsob, ako umiestniť všetky technológie potrebné pre spoľahlivé snímanie tváre do jedného komponentu.

Apple v roku 2017 uviedol na trh iPhone X, ktorý odštartoval éru veľkého výrezu. Tento trend časom vyskúšalo viacero výrobcov, no takmer všetci krátko na to presedlali na pre užívateľov prijateľnejší kruhový výrez. Apple nie. Výrez bol prítomný na iPhone 11, iPhone 12 a stretneme sa s ním aj pri iPhone 13, ktorý bude predstavený už o pár dní.

S príchodom nadchádzajúcej generácie by sa však práve toto mohlo zmeniť. Jon Prosser vo svojom novom videu ukazuje koncept iPhone 14, ktorý už veľkým výrezom nedisponuje. Nahradil ho miniatúrny kruhový výrez nachádzajúci sa v strede vrchnej časti obrazovky. Inými slovami, vyzerá to, že sa Apple tak trochu inšpiruje konkurenciou.

Apple mal pre veľký výrez niekoľko pádnych dôvodov. Bol domovom nielen pre vysoko kvalitný selfie fotoaparát, ale aj senzory spolupracujúce na spoľahlivom snímaní tváre. Pripomeňme, že novšie generácie iPhonov nie sú vybavené snímačom odtlačkov prstov, a teda sa spoliehajú prevažne na Face ID. Alternatívou je zadávanie hesla, no to je pre dnešnú uponáhľanú dobu jednoducho príliš zdĺhavý proces.

Konflikt bez jednoznačného víťaza

Konflikt medzi iPhonovým výrezom a kruhovým výrezom nemá jednoznačného víťaza. Čo sa týka estetiky, ide o osobnú preferenciu každého užívateľa. Je však pravda, že kruhový výrez jednoducho zaberá oveľa menej miesta. Naopak veľký výrez často tlačí obsah vrchnej lišty na strany, pričom v niektorých prípadoch obsah dokonca “prekrýva”.

Apple ale zrejme prišiel na spôsob, ako umiestniť všetky technológie potrebné pre spoľahlivé snímanie tváre do jedného komponentu. Keď to dokáže Samsung a mnoho iných konkurenčných výrobcov, prečo nie aj on?

Treba však zdôrazniť, že uvedené informácie sú predmetom úniku, a teda nie sú oficiálne. Zatiaľ tak nie je jasné, či sú pravdivé alebo nie.

Čo hovoríte na kruhový výrez? Uprednostnili by ste ho pred veľkým výrezom alebo ste spokojní s aktuálnym dizajnom?