Smutné správy: iPhone 13 bude satelitnú komunikáciu podporovať len na niektorých trhoch

Možnosť satelitnej komunikácie sa zrejme bude vzťahovať len na krízové situácie, respektíve na kontaktovanie záchranných zložiek či blízkych priateľov v prípade núdze.

Koncom minulého mesiaca sme vás informovali o možnosti, že iPhone 13 bude disponovať podporou pre funkciu LEO. Reč je o režime komunikácie, ktorý je realizovaná prostredníctvom satelitov na nižšej orbite Zeme. V praxi to znamená, že zariadenia vybavené touto technológiou dokážu telefonovať a odosielať SMS aj v prípade, keď sa nenachádzajú v prostredí so 4G alebo 5G pokrytím.

Ako prvý na prítomnosť LEO upozornil známy analytik Ming-Či Kuo. Neskôr sa však do veci zapojil aj Mark Gurman z Bloomberg, ktorý ohľadom funkcie poskytol podrobnejšie detaily. Jeho poznatky zosumarizoval server 9to5Mac.

Len bez signálu a na vybraných trhoch

Hoci všeobecne stále platí, že LEO bude súčasťou iPhone 13, nebude to platiť v každom jednom prípade. Inými slovami, možnosť satelitnej komunikácie bude dostupná len na vybraných trhoch. “Núdzové funkcie budú fungovať len v oblastiach bez mobilného pokrytia a len na vybraných trhoch. Apple plánuje časom nasadiť vlastnú sústavu satelitov na prenos dát, avšak tento plán je od realizácie vzdialený ešte niekoľko rokov.”

Zdroj: cottonbro (Pexels)

Gurman ďalej vysvetľuje, že Apple užívateľom neumožní vybavovať akýkoľvek telefonát, keď sú v oblasti bez signálu. “Niektorí sa ma spýtali, či tieto nové funkcie znamenajú, že iPhone bude môcť byť použitý ako satelitný telefón a že či budú môcť telefonovať na akomkoľvek mieste na svete, kde nie je mobilné pokrytie. Odpoveď je veľké nie. Nestane sa tak ani teraz, ani budúci rok a ani v najbližšej budúcnosti.” Paušály tak bude nutné platiť aj naďalej.

Apple zrejme sprístupní funkciu len pre núdzové prípady

Možnosť satelitnej komunikácie sa zrejme bude vzťahovať len na krízové situácie, respektíve na kontaktovanie záchranných zložiek či blízkych priateľov v prípade núdze. Núdzové správy sa majú stať súčasťou natívnej aplikácie v prostredí iOS a budú sa zobrazovať ako šedé bubliny. Neskôr majú byť podporované aj telefonáty.

Nad celou funkciou sa stále vznáša veľký otáznik. Aj keď máme k dispozícii obrovské množstvo informácií, stále máme aj mnoho nejasností. Apple má však svoje modely iPhone 13 predstaviť už tento mesiac, čo znamená, že na potvrdenie či vyvrátenie aj tých najmenších detailov už nebudeme čakať pridlho.

Aktuálna cena modelu iPhone 12 Pro