iphone 13

iPhone 13 oficiálne spoznáme už 14. septembra! Apple rozoslal pozvánky

Deň D sa blíži.

Spoločnosť Apple oficiálne potvrdzuje dátum očakávanej jesennej prezentácie, počas ktorej spoznáme nové smartfóny iPhone 13, hodinky Apple Watch Series 7 a ďalšie hardvérové novinky. Udalosť sa odohrá 14. septembra o 19. hodine nášho času, uvádza The Verge.

Apple pochopiteľne nemenuje, čo všetko plánuje predstaviť. Smartfónmi iPhone 13 a hodinkami Apple Watch Series 7 si ale môžeme byť istí. Podujatie „California streaming“ prebehne vo virtuálnom formáte. Online prenos bude dostupný na webe Apple, v aplikácii Apple TV a na YouTube.

iphone 13
Foto: Apple

iPhone 13

Rad iPhone 13 by mali tento rok opäť reprezentovať 4 smartfóny – iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Nová séria smartfónov bude pravdepodobne dostupná v rovnakých veľkostiach ako rad iPhone 12.

Všetky štyri smartfóny by mali prísť s mierne upraveným dizajnom, v rámci čoho by sme mali dostať užší zárez v obrazovke s vylepšenou technológiou Face ID. Rozpoznávanie tváre by si malo poradiť aj s rúškami či okuliarmi.

Dvojica najvybavenejších modelov, iPhone 13 Pro a Pro Max, zrejme ponúkne obrazovku s vysokou obnovovacou frekvenciou. V ponímaní Apple by sa mala takáto zobrazovacia technológia nazývať ako 120 Hz ProMotion.

iphone 13
Foto: frontpagetech.com

Zdokonalenia možno očakávať aj na zadnej strane smartfónov. Pro verzie smartfónov dostanú rozmernejší foto modul s kvalitnejšou záznamovou technikou. Objektívy modelov iPhone 13 a 13 Mini budú pre zmenu rozložené diagonálne, čím sa odlíšia od súčasných generácií.

V rámci fotografických schopností sa povráva o vylepšenom nočnom režime, možno sa tiež dočkáme režimu astrofotografie, akým sa môžu popýšiť niektoré smartfóny Pixel od Google. Bokom by nemalo zostať ani video s rozšírenými možnosťami nakrúcania.

Foto: MacRumors

Osvetlené logo Apple figurujúce na pozvánke môže naznačovať príchod funkcie Always On Display, čiže stále zapnutej obrazovky. Zaujímavo pôsobí fáma o možnosti satelitnej komunikácie. Ak bude takáto konektivita vôbec dostupná, fungovať môže iba vo vybraných krajinách a v krízových situáciách.

Spolu s iPhonmi 13 by mal Apple oznámiť aj dátum vydania novej verzie operačného systému iOS 15.

Apple Watch Series 7

Apple Watch Series 7 sa tento rok zmenia najmä po stránke vzhľadu, s extra novými funkciami alebo senzormi by sme nepočítali. Krvný tlak či hladinu cukru v krvi nová generácia hodiniek s najväčšou pravdepodobnosťou zmerať nedokáže.

Fanúšikovia sa ale môžu tešiť na puzdro s plochými hranami po vzore zariadení iPhone 12 a iPad Pro (2021). Hodinky budú väčšie – súčasné rozmery 40 a 44 mm nahradia veľkosti 41 a 45 mm. Vďaka tomu zostane viac miesta pre ostatné komponenty, hlavne displej a batériu.

watch series 7
Vizualizácia hodiniek Apple Watch Series 7. Foto: PhoneArena

Apple Watch Series 7 by mali disponovať 1,9-palcovým displejom s rozlíšením 396 x 484 pixelov. Priestor pre akumulátor s vyššou kapacitou nevytvorí len väčšie telo, ale aj kompaktnejší čipset. Dlhšia výdrž na jedno nabitie je pri hodinkách žiadaná, Watch Series 7 by mali v tomto smere pokročiť.

Je možné, že si zákazníci na nové hodinky budú musieť počkať o niečo dlhšie než obvykle. Avizované problémy vo výrobe môžu ich dostupnosť oddialiť.

Popri smartfónoch a hodinkách môže Apple odprezentovať aj nové slúchadlá AirPods, ktorých dizajn má byť odvodený od modelu AirPods Pro. Prekvapením by neboli ani nové MacBooky Pro so 14 a 16-palcovými obrazovkami, vlastnými čipsetmi a slotom pre microSD karty.

Čo všetko Apple v skutočnosti vytiahne z rukáva, sa dozvieme už 14. septembra, teda budúci utorok o 19. hodine nášho času.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 12 Pro