Tesla Model Y

Tesla chce v roku 2023 vyrobiť cenovo dostupnejší elektromobil. Údajne nebude mať volant

Chystaný 25-tisícový model sa niekedy zvykne označovať aj ako Tesla Model 2. Poniektorí ho priamo spájajú s elektrickým hatchbackom, ktorý Tesla plánovala vyrábať v Gigafactory na pôjde čínskeho Šanghaju a exportovať do celého sveta.

Elektromobilita nie je žiadny lacný špás. Aj keď sú automobily poháňané elektrickým motorom namiesto spaľovacieho zásadne ekologickejšie a škatuľkované ako budúcnosť automobilového priemyslu, len málokto si ich môže dovoliť. Ceny sú naprieč trhmi viac-menej rovnaké, minimálne veľmi podobné. Pre výšku platov to však neplatí.

Elon Musk to vie, čo je dôvod, prečo jeho Tesla ponúka elektromobily z viacerých cenových kategórií. Do dvoch rokov pritom plánuje vydať model, ktorý sa bude vyznačovať nielen dostupnejšou cenovkou, ale aj kompletnou autonómiou.

Musk počas minuloročného podujatia Tesla Battery Day prehlásil, že automobilka pripravuje elektromobil za 25 000 dolárov (približne 21 000 eur).“Tesla vyrobí presvedčivé 25-tisícové elektrické vozidlo, ktoré taktiež bude plne autonómne,” uviedol.

Lacnejšie batérie, nižšia cena

Ako je možné vyrobiť tak pokrokové auto za tak nízku cenu? CEO automobilky odhalil, že hladinu ceny sa podarilo znížiť vďaka novým batériovým článkom a výrobným procesom. Kombinácia týchto dvoch faktorov údajne môže viesť ku zníženiu nákladov na batérie o viac ako 50 %, píše Electrek.

Chystaný 25-tisícový model sa niekedy zvykne označovať aj ako Tesla Model 2. Poniektorí ho priamo spájajú s elektrickým hatchbackom, ktorý Tesla plánovala vyrábať v Gigafactory na pôjde čínskeho Šanghaju a exportovať do celého sveta. Poniektoré tamojšie zdroje uvádzajú, že proces výroby Modelu 2 má odštartovať už čoskoro.

Možný dizajn hatchbacku spoločnosti Tesla – Zdroj: Tesla/Electrek

Tesla začne s výrobou elektromobilu počas 2023, debutovať môže ako Model 2

Musk však tvrdí niečo iné. Počas dôležitej porady, ktorá sa konala včera večer, potvrdil predbežný termín. Žiaľ, tak skoro to nie je. Šéf automobilky má údajne v pláne začať vyrábať 25-tisícový elektromobil niekedy v roku 2023. V komentároch pritom naznačoval, že práve Tesla Model 2, čo zatiaľ nie je oficiálny názov, bude tým elektromobilom, pri ktorom Tesla nasadí svoj plne autonómny systém. Zamestnancov sa dokonca spýtal: “Chceme, aby sa toto auto dodávalo s volantom a pedálmi?” Z tejto otázky plynie silný dojem, že Model 2 nebude disponovať volantom.