Zlé správy: TSMC má zvýšiť ceny čipov, postihne to aj Apple a jeho chystané modely iPhone 13

Apple môže navýšiť ceny modelov iPhone 13, a to z dôvodu vyšších výrobných nákladov na špičkové čipsety, ktoré ich budú poháňať.

Apple má už budúci mesiac predstaviť nový rad vlajkových lodí, iPhone 13. O chystaných modeloch sme toho v priebehu posledných týždňov počuli už viac než dosť, dokonca aj čo sa týka cien. Zdá sa však, že pôvodné špekulácie, podľa ktorých mali zariadenia stáť rovnako ako aktuálny rad, respektíve iPhone 12, neboli tak úplne pravdivé.

Podľa novej správy od DigiTimes, na ktorú upozornil server MacRumors, môže Apple naopak navýšiť ceny modelov iPhone 13, a to z dôvodu vyšších výrobných nákladov na špičkové čipsety, ktoré ich budú poháňať.

TSMC navýši ceny o 20 %, postihne to nielen Apple

V správe sa uvádza, že sa TSMC chystá navýšiť cenu produkcie procesorov, čo postihne nielen Apple, ale aj mnohé ďalšie spoločnosti. Konkrétne sa hovorí o 20-percentnom navýšení ceny, ktoré výrobca čipov justifikuje svojimi “pokročilými a vyspelými technológiami v procese”. Zmeny by mali byť platné od januára budúceho roku.

Navýšenie ceny výroby o 20 % však neznamená, že aj ceny iPhonov porastú o 20 %. Vo výsledku sa vraj navýšenie kvót môže prejaviť na zdražení chystaných zariadení o 3 až 5 %.

Jednoducho povedané, Apple (a pravedpobodne aj iní výrobcovia), presunú následky navýšenia výrobných nákladov na čipsety na konečných spotrebiteľov tým, že jednoducho navýšia ceny svojich zariadení. Zisk je predsa len vždy prvoradým záujmom všetkých spoločností, malých i veľkých.

Zdroj: Wccftech

iPhone 13: Na čo sa tešiť a kedy príde?

Rad iPhone 13 ponúkne nemalú nálož zásadných vylepšení, ktoré ocenia najmä vášniví fotografi. K dispozícii budú nové objektívy a funkcie pre fotoaparát i video. Okrem toho sa dočkáme miernych zmien dizajnu v oblasti foto modulu a dokonca aj výrezu, ktorý má byť o niečo menší.

Domovom bude pre senzory zabezpečujúce vysoko kvalitné rozpoznávanie tváre, ktoré bude stále primárnym spôsobom odomykania zariadení. Touch ID pod displejom sa totiž tento rok nedočkáme.

Kedy dorazí? Názory sa odlišujú, no aktuálne sa najčastejšie spomína tretí septembrový týždeň, konkrétne 17. september. Viac si o chystanom rade môžete prečítať tu.