Cena iPhone 13: Koľko bude stáť a čo všetko ponúkne?

Potešíme vás – vyššie nebudú.

Apple sa pomaly ale isto pripravuje na predstavenie svojho nadchádzajúceho radu smartfónov iPhone, ktorý má podľa dostupných informácií debutovať buď ako iPhone 13, alebo ako iPhone 12s. Tak či onak, jediným rozdielom je názov. Ceny a špecifikácie ostávajú jednotné. Čo teda možno od blížiacich sa zariadení očakávať?

Aj keď zariadenia zatiaľ neboli predstavené, vieme o nich celkom dosť. Čo sa týka výroby, podľa TrendForce má mať Apple v pláne vyrobiť až 223 miliónov modelov. Číslo je to vysoké, no gigant berie do úvahy zrýchľujúce tempo vakcinácie proti COVID-19 a taktiež poľavujúce lockdowny či iné opatrenia vlád.

V tomto smere samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na obrovskú dieru, ktorá ostala po Huawei, kedysi jednom z najväčších výrobcov smartfónov. Tú sa bude Apple spolu s inými konkurenčnými výrobcami snažiť čo najviac zaplniť svojimi produktmi. Predpokladajú sa vyššie predaje, a aby dokázala ponuka zasýtiť zvýšený dopyt, musí sa vyrobiť viac smartfónov.

Ako to vyzerá s cenami iPhone 13?

Ďalšou dôležitou otázkou, ktorá sa týka iPhone 13, sú ceny chystaných modelov. Dobrá správa – vyššie nebudú. Apple sa má vraj zamerať predovšetkým na optimalizáciu už existujúcich čŕt, pričom cena má byť rovnaká ako pri iPhone 12. Rovnako nám majú byť predstavené štyri čerstvé modely, a to iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Menší výrez, kvalitnejší displej, rýchlejší procesor

Presuňme sa k výbave. Výrobca má vraj konečne v pláne zmenšiť výrez nachádzajúci sa v hornej časti obrazovky. Nepôjde však len tak nejakú drobnú úpravu. Práve naopak, výrez bude podstatne menší (nižšie).

Výrez bude zasahovať do vysoko kvalitných AMOLED displejov, pričom pri modeloch Pro a Pro Max sa údajne môžeme tešiť aj na 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Plynulosť tak konečne dorazí aj do smartfónov od Apple.

Pod kapotou sa bude nachádzať špičkový procesor A15 vyrobený spoločnosťou TSMC 5 nm procesom. Podobne ako tomu bolo doteraz, opäť sa môžeme pripraviť na obrovské vylepšenia v oblasti výkonu a energetickej efektivity. Väčšieho skoku sa však zrejme dočkáme až o rok pri iPhone 14, nakoľko ten už má byť vybavený 3 nm procesorom.

Máme však aj jednu smutnú správu. Pred časom sa objavili špekulácie, že iPhone 13 v maximálnej konfigurácii ponúkne až 1 TB interného úložiska. Nestane sa tak, keďže kapacity úložísk majú byť rovnaké ako pri aktuálnych modeloch.

iPhone 13 sa veľmi líšiť nebude.
Foto: Apple

Fotoaparáty opäť zažiaria

Veľmi dôležitou súčasťou každého smartfónu iPhone je optika, čiže fotoaparáty. Všetky chystané modely sa údajne dočkajú vylepšeného hlavného senzora, ktorý ponúkne modernejšiu technológiu stabilizácie obrazu. Modely Pro a Pro Max získajú nový širokouhlý objektív 6P s podporou pre automatické zaostrovanie. Ďalším špecifikom drahších modelov bude napríklad aj senzor LiDAR.

Nový rad smartfónov si má pripisovať približne 39 % z celkového objemu výroby, ktorú Apple na tento rok predpokladá. Plánovaný počet kusov jednotlivých verzií aktuálne nepoznáme, no podľa všetkého sa najväčšej pozornosti dočkajú modely Pro a Pro Max.