S Windows 11 si poradí aj slabší hardvér. Systém sa podarilo spustiť na OnePlus 6 či Xiaomi Mi 8

Aby ste rozbehli Windows 11, budete potrebovať 64-bitový procesor vybavený najmenej dvoma jadrami s taktom 1 GHz, najmenej 4 GB operačnej pamäte a 64 GB disk.

Microsoft si na túto jeseň chystá veľkú aktualizáciu v podobe Windows 11. Ide o novú generáciu obľúbeného operačného systému a zároveň nástupcu aktuálneho Windows 10, ktorý sa na trh dopracoval v roku 2015. A aj keď vďaka novému dizajnu a šikovným funkciám vyzerá skutočne lákavo, nie každý môže o Windows 11 hovoriť v dobrom. Prečo? Kvôli premršteným minimálnym požiadavkám.

Aby ste rozbehli Windows 11, budete potrebovať 64-bitový procesor vybavený najmenej dvoma jadrami s taktom 1 GHz, najmenej 4 GB operačnej pamäte a 64 GB disk. Setupy vyrobené v priebehu posledných pár rokov by si s týmito nárokmi mali hravo poradiť. Užívatelia zariadení so staršími, respektíve slabšími komponentami však môžu mať problém. Alebo nie?

Technologickým nadšencom podľa všetkého tieto šialené minimálne požiadavky nedali spávať a tak sa rozhodli experimentovať. Čo zistili? Že Windows 11 v skutočnosti nie je až taký náročný. Podarilo sa ho rozbehnúť aj na Xiaomi Mi 8, čo je smartfón predstavený ešte v roku 2018. Dokazuje to video, ktoré okrem iného zobrazuje aj výkon grafického procesora, stav batérie či zaťaženie Wi-Fi. Upozornil naň server Gizmochina.

Hoci nie všetko je bezchybné – grafický procesor nevie vykresľovať programy vo formáte x64 a problémy robí aj ovládač pre Bluetooth – očakáva sa, že aj tieto i ďalšie potenciálne nedostatky budú časom odstránené.

Windows 11 sa podarilo rozbehnúť aj na Microsoft Lumia 950 XL z roku 2015

Xiaomi Mi 8 pritom nie je jediným smartfónom, na ktorom sa podarilo rozbehnúť náročný Windows 11. Na zoznam sa zaradili aj Lumia 950 XL od spoločnosti Microsoft, OnePlus 6 a OnePlus 6T, Xiaomi Mi MIX 3, Pocophone F1, Meizu 16th, Meizu 16th Plus, Hammer Nut R1, Black Shark Phone 1, Oppo Find X, Xiaomi MIX2S, LG G7, Samsung Galaxy S9+ Nubia X, Nokia 9 PureView, Asus ZenFone 6Z či Vivo NEX.