messenger

Messenger oslavuje 10. výročie, Facebook ukazuje nové funkcie

Ankety, efekty, nálepky či zdieľanie kontaktov.

Komunikačná platforma Messenger z dielne Facebooku spája ľudí z celého sveta už desať rokov. Vo svojich začiatkoch išlo o jednoduchý čet dostupný na sociálnej sieti, dnes je Messenger samostatnou aplikáciou s miliardovou používateľskou základňou.

Messenger nemusí vyhovovať každému, niekto uprednostňuje WhatsApp (taktiež od Facebooku) alebo napríklad bezpečnejší Signal. Pravdou však je, že ide o jednu z najpoužívanejších aplikácií sveta, ktorá sa neustále vyvíja.

Facebook sa rozhodol osláviť 10. narodeniny platformy Messenger novými funkciami. Väčšinu z nich by sme mohli zaradiť do kategórie nepodstatných hračiek, no vývojári si pripravili aj niečo praktickejšie. Novinky prezentujú vo svojom blogu.

Novinkou sú napríklad Poll Games pre skupinové rozhovory. Nejde o nič, čo by zlepšovalo funkčnosť aplikácie. V skupinových četoch sa ale môžete zabaviť anketami. Priateľov v čete sa pomocou ankiet môžete neformálne pýtať na rôzne veci či rozoberať rozličné témy.

Medzi ďalšie softvérové zábavky určite patria nové narodeninové efekty, nálepky a motívy, ktorými môžete „vylepšiť“ svoje konverzácie.

messenger
Foto: Facebook

Už osožnejšie vyzerá možnosť zasielania darčekov v podobe hotovosti. Ak bude mať niekto z vašich kontaktov narodeniny, môžete mu cez Messenger a integrovanú službu Facebook Pay poslať peniaze. Tie sa automaticky pripíšu na účet obdarovaného hneď, ako prijatie platby potvrdí.

Túto vymoženosť si ale užijete len vtedy, ak žijete v USA. Používatelia z našich končín sú teda mimo hry.

messenger
Foto: Facebook

Asi jedinou praktickou novou funkciou, ktorá bude dostupná aj u nás, je možnosť zdieľať cez Messenger kontakty. V súčasnosti to funguje tak, že cez Messenger dokážete zdieľať len profil osoby na Facebooku. Po novom ale budete môcť zdieľať odoslať Messenger kontakt.

messenger
Foto: Facebook

Stačí na mene osoby podržať prst a následne z ponuky vybrať „zdieľať kontakt“. Pokiaľ vám to niečo pripomína, máte pravdu. Podobne to funguje v aplikácii WhatsApp.

Kedy sa nové funkcie do aplikácie dostanú? Podľa Facebooku v priebehu najbližších týždňov a mesiacov. Spolu s nimi do aplikácie postupne pricestujú aj skôr predstavené novinky. Facebook pridal do Messenger aplikácie hlasové a videohovory chránené pokročilým end-to-end šifrovaním.

Dostupné sú v režime Tajnej konverzácie, v štandardnom čete šifrované nie sú. Okrem toho tvorcovia zlepšili Miznúce správy, pri ktorých si dá nastaviť rozsah automatického odstránenia od 5 sekúnd do 24 hodín.