nvidia

NVIDIA to nemá ľahké: Bojuje s regulačnými úradmi, riešia kúpu firmy ARM

Uzavretie obchodu za 40 miliárd dolárov je stále neisté.

Spoločnosť Nvidia vlani v septembri potvrdila, že kupuje firmu ARM Holding za 40 miliárd dolárov. ARM je pritom kľúčovým subjektom v navrhovaní architektúry mobilných procesorov. Využíva ich drvivá väčšina súčasných inteligentných mobilných telefónov a tabletov.

Tak ako iné veľké obchody, aj tento musí najskôr prejsť schválením regulačných úradov, ktoré dozerajú na spravodlivú hospodársku súťaž. Už krátko po oznámení akvizície sa objavili hlasy, že Nvidia prevzatím firmy ARM získa veľkú moc, čo môže viesť k obmedzeniu konkurencie.

Schválenie obchodu je naozaj v ohrození, ako informuje XDA odvolávajúc sa spravodajstvo Financial Times a Reuters.

Server uvádza, že spoločnosti ako Qualcomm, Microsoft a Google odkúpenie firmy ARM namietajú, sťažnosti adresovali príslušným protimonopolným orgánom v rôznych krajinách. Akvizíciu prešetrujú regulačné orgány v Spojenom kráľovstve, USA, EÚ a Číne.

nvidia
Foto: Dan Mc Creary

Nvidia mala v pláne obchod uzavrieť do 18 mesiacov od oznámenia. Teraz priznáva, že sa tento termín možno dodržať nepodarí. Spoločnosť ale zostáva optimistická a verí, že sa jej podarí odstrániť všetky prekážky, ktoré schváleniu odpredaja príslušnými úradmi bránia.

“Naše diskusie s regulátormi trvajú dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Obchodom sme si istí a sme presvedčení, že regulačné orgány by mal uznať výhody akvizície,“ uviedol šéf Nvidie Jensen Huang v rozhovore pre magazín Financial Times.

Odkúpenie ARM-u spoločnosťou Nvidia by mohol prekaziť najmä regulačný úrad Spojeného kráľovstva, ktorý hovorí o vážnych problémoch v oblasti hospodárskej súťaže.

Uzavretie obchodu by mohlo uškodiť konkurencii

Úrad uviedol, že ak sa dohoda o odpredaji uzavrela, že zlúčenie subjektov by mohlo obmedziť hospodársku súťaž a potlačiť inovácie na celom svete v odvetviach, akými sú dátové centrá, herný priemysel, internet vecí, autonómne autá a tak ďalej.

Výsledkom by mohlo byť, že spotrebitelia prídu o nové, technologicky vyspelejšie produkty, alebo budú na trhu dostupné za vyššiu cenu, vysvetlila Andrea Coscelli, riaditeľka Úradu pre hospodársku súťaž v Spojenom kráľovstve (CMA).

ARM Holding je pôvodne britskou spoločnosťou. Od roku 2016 ju vlastní japonský nadnárodný holding Softbank. Práve s ním sa Nvidia dohodla na odpredaji. Spoločnosť chce pomocou zázemia ARM-u posilniť vývoj umelej inteligencie a superpočítačov. Budúcnosť tiež vidí v internete vecí.

Nvidia už pri oznámení akvizície deklarovala, že nemá v pláne meniť otvorený obchodný model ARM-u. Riaditeľ Jensen Huang ho označil za „vynikajúci“.