TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Zrušenie deskoptovej aplikácie pre Messenger patrí medzi najhoršie zmeny, aké som kedy videl
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zrušenie deskoptovej aplikácie pre Messenger patrí medzi najhoršie zmeny, aké som kedy videl

Chýba mi jednoduchosť a prehľadnosť. Všetko v jednom nie je vždy šťastné riešenie.

Posledná aktualizácia: 21. mája 2026 10:05
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 23. mája 2026
Zdieľať
6 min
messenger
Zdroj: Ivan Radic/Flickr
Zdieľať
V skratke
  • Meta kvôli šetreniu vypla desktopové aplikácie Messengera
  • Všetkých prehodila na Facebook
  • Podľa môjho skromného názoru to nebolo úplne najlepšie rozhodnutie

Meta, firma stojaca za Facebookom, Instagramom a ďalšími svetoznámymi online službami, sa minulý rok rozhodla pre akúsi internú konsolidáciu. Podľa mňa si ale nevybrala úplne najšťastnejší spôsob. Aby som bol konkrétnejší, rozhodla sa zrušiť webovú a desktopovú aplikáciu pre Messenger, ktoré som aktívne využíval dlhé roky. Samozrejme, poznám dôvody, prečo sa tak Meta rozhodla, no akceptovať ich dokážem len čiastočne.

Keďže som novinár, sledujem de facto všetky popredné sociálne siete. A áno, medzi nimi je aj Facebook. Nie vždy ale potrebujem byť zasypaný rôznymi príspevkami (často bez pridanej hodnoty), a tak som veľmi cenil, že môžem k správam s rodinou, priateľmi, ale aj kolegami či partnermi pristupovať cez samostatnú platformu, kde nebolo nič iné, než chat.

Žiadne príspevky, žiadne reklamy, žiadne rušivé elementy. Jednoducho len plynulé konverzácie. Šetrilo to môj môzog a hlavne môj čas. Meta si ale povedala, že potrebuje šetriť, a tak samostatné aplikácie pre Messenger postupne vypla.

A ako som spomenul, do istej miery to chápem. Prevádzkovať niekoľko samostatných verzií tej istej služby je niečo, čo si pýta nielen kopu peňazí, ale aj času. Každá z týchto aplikácií si vyžadovala pravidelnú optimalizáciu a de facto nepretržitú údržbu. Meta sa teda rozhodla, že všetkých prehodí na chat, ktorý je zabudovaný priamo do Facebooku. Jedno miesto, menej vetiev, jednoduchšia optimalizácia, nižšie náklady.

Hoci nemám k dispozícii konkrétne informácie, koľko námahy či peňazí Meta dokázala týmto spôsobom ušetriť, dúfam, že to stálo za to. Chat na Facebooku je totiž za mňa čistá katastrofa. 

Messenger
Zdroj: Depositphotos

Jedno cez druhé

Dôvody môjho postoja som už načrtol vyššie, no teraz ich vezmem trochu viac do hĺbky.

Keď zapnete Facebook, hoci len chcete odpovedať na správu, musíte počkať, kým sa aktualizuje kanál s príspevkami. Je to chvíľka, ale je to otravná chvíľka. Ďalej, organizácia chatov v bočnom paneli nemá veľmi logiku. Máte tam jednoducho všetkých. Áno, môžete si zobraziť posledné chaty, no len v malom a nie zrovna prehľadnom menu.

A keď už sa do chatu dostanete, máte k dispozícii len malé okienka, ktoré sa postupne zoraďujú vedľa seba. Keďže priestor je obmedzený, nemáte akúkoľvek možnosť zmeniť veľkosť príslušných chatov, nemôžete žiadnemu priradiť väčšiu prioritu. Celé je to akési stiesnené, neprehľadné, neintuitívne a rušivé (keďže popri tom všetkom sa vám okolo chatov zobrazuje feed).

Problém mám aj s funkčnosťou Facebooku ako takého. S tým, ako sa platforma postupne rozrastá o nové funkcie a možnosti, rastie jej záťaž. Našťastie, mám celkom silný počítač, takže pre mňa to až taký problém nie je. No pre niekoho so slabšou zostavou to problém byť môže. Facebook žerie kopu operačnej pamäte.

A nie, ešte stále nekončím. Ešte sa vrátim k rušivosti. Z určitého dôvodu má Facebook predvolené zapnuté zvuky upozornení. Neraz sa mi stalo, že som bol ponorený do článku a zrazu som skoro zinfarktoval, keď sa Facebook rozhodol ma hlasným pípnutím upozorniť na to, že človek, ktorého skoro nesledujem, spustil livestream. 

Samozrejme, zvuky sa dajú vypnúť, čo som aj spravil. Karta ale stále preblikáva text upozornenia, keď vám príde hocijaké upozornenie. Ak by to boli len upozornenia na správy, v poriadku. Facebook ale upozorňuje na každú drobnosť. Nemal som teda inú možnosť, než kartu pripnúť.

A napokon nemožno opomenúť feed. Ako som spomenul, za oknami s chatmi máte vždy prítomné príspevky. Spočiatku som si vravel, že však čo. Veď ich môžem proste ignorovať, no nie? Rýchlo som ale zistil, že sa to ľahšie hovorí, než robí. Sociálne siete sú navrhnuté tak, aby ste na nich trávili čo najviac času. Koniec koncov, inak by nemali potrebné interakcie a strety s reklamou, čo by znamenalo pohromu pre tržby.

Vám ako používateľovi to ale berie pozornosť, čo je problém hlavne vtedy, keď sa naozaj potrebujete sústrediť na prácu a na Facebook ste odskočili len preto, lebo potrebujete stručne odpísať na jednu správu. Aj keď nezačnete scrollovať, vaše oči si všimnú prvé dva-tri príspevky, mozog ich začne spracovávať, polemizovať nad nimi. Je to podvedomé správanie, ktoré sa jednoducho nedá veľmi ovplyvniť.

Mohlo by vás zaujímať

Uhádli by ste? TOTO je najobľúbenejšia sociálna sieť Slovákov!
20. októbra 2024
TOP 5: Najpopulárnejšie sociálne siete za rok 2018!
15. januára 2019
Samsung Galaxy S23+ a Xiaomi 13 Pro
Prečo niektoré smartfóny obsahujú predinštalované aplikácie?
4. januára 2024

Jednoduchosť má svoje miesto

Aby som to povedal laicky, je to proste neporiadok. Chcem odpísať na správu, no bombardujú ma rôzne tlačidlá, funkcie, možnosti, príspevky a nedajbože reklamy. Organizácia chatov je nulová. Samotné chaty sú malé a všimol som si, že niekedy majú tendenciu sa bez zjavného dôvodu zasekávať. Celé je to menej intuitívne, menej pohodlné a viac rušivé.

Samozrejme, toto je len môj postoj. Ak vám tento prístup vyhovuje, dobre pre vás. Myslím si ale, že Meta pokojne mohla nechať samostatnú aplikáciu nažive, jednu pre macOS, jednu pre Windows. Viaceré iné platformy s tým nemajú problém, a to napriek tomu, že nemajú miliardové tržby ako Meta. Ale žiaľ, taká je realita. Musím sa s tým zmieriť, no myslím si, že nie som jediný, komu táto zmena prekáža.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Slovensko, štát, zákon, sviatok, samosprávne kraje, zákonník
Slovensko sa zmení na nepoznanie. Už je jasné, že o prácu prídu tisíce ľudí
8. júna 2026
Je lepšie počítač vypínať, alebo len uspávať?
8. júna 2026
Dopravná značka
Na Slovákov číha poriadne drahá lekcia. Kto nepozná túto značku riskuje pokutu 200 eur
8. júna 2026
Samsung Galaxy Z Fold7
Ak stále váhate nad skladačkou od Samsungu, Galaxy Z Fold8 vám otvorí oči
9. júna 2026

Najnovšie články

  • Prišla vám podozrivá SMS-ka? Neotvárajte ju, takto ju za pár sekúnd môžete nahlásiť (NÁVOD)
  • Máte doma starší počítač či hernú konzolu? Zberatelia za ne núkajú tisíce eur
  • Máte pomalý internet? Operátor môže porušovať zmluvu. Ako ho certifikovane zmerať? (NÁVOD)
  • Vysokoškoláci nevedia správne čítať. Aj 20-stranový dokument je veľký problém. Učitelia sú zúfalí
  • Špičkové TV od Samsungu prichádzajú na Slovensko. Cena štartuje už na 399 € (veľký prehľad)

Bude sa vám páčiť

Samsung Galaxy Watch8 Classic

Galaxy Watch sa zmenia na nepoznanie. K lepšiemu (prehľad noviniek)

10. júna 2026
WhatsApp

EÚ si podala Metu. WhatsApp sa musí okamžite zmeniť, inak príde pokuta

10. júna 2026
Instagram

Meta AI rozdáva Instagram účty: Hackerom stačí ju „pekne poprosiť“ o vaše údaje

3. júna 2026
Facebook (ilustr. obr.)

Seká vám Facebook? Sekal aj mne. Stačí vypnúť jednu vec

29. mája 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.