NVIDIA kupuje spoločnosť ARM za 40 miliárd dolárov. Sľubuje, že zachová otvorenosť

Nvidia pred dvomi týždňami predstavila rad nových grafických kariet a po krátkom čase prichádza s ďalším oznámením. Potvrdila, že kupuje firmu ARM Holdings.

Spoločnosť Nvidia pred dvomi týždňami predstavila rad nových grafických kariet RTX 30 a po krátkom čase prichádza s ďalším oznámením. Oficiálne potvrdila, že kupuje britskú firmu ARM Holdings.

Spoločnosť Nvidia kupuje ARM Holdings od japonskej holdingovej spoločnosti SoftBank.

Zaplatí za ňu enormných 40 miliárd dolárov, z toho 21,5 miliardy dolárov v akciách a 12 miliárd dolárov v “hotovosti”. Ďalších 5 miliárd Nvidia vyplatí predajcovi potom, ako ARM splní stanovené hospodárske ciele. Ostatných 1,5 miliardy dolárov vo forme akcií dostanú zamestnanci ARM, informuje Bloomberg.

ARM Holdings je kľúčovou spoločnosťou v oblasti navrhovania architektúry mobilných procesorov. Využíva ich drvivá väčšina súčasných inteligentných mobilných telefónov a tabletov.

Na architektúru ARM Holdings sa spolieha Apple a výrobcovia smartfónov s operačným systémom Android. V tomto kontexte je dôležité vedieť, že nový vlastník nemá v pláne meniť otvorený obchodný model, ktorý výkonný riaditeľ Nvidie, Jensen Huang, považuje za „vynikajúci“.

TIP REDAKCIE
Pamätáte na Mass Effect? Známa herná séria sa zrejme dočká TV seriálu, postará sa o to Amazon

Technológie spoločnosti ARM totižto využíva na základe otvorených licencií množstvo výrobcov z rôznych priemyselných oblastí a zo všetkých kútov sveta.

apple 2
Ilustr. foto: iFixit

Nvidia chce prostredníctvom kapacít ARM posilniť vývoj umelej inteligencie a superpočítačov. Budúcnosť tiež vidí v internete vecí, v rámci ktorého svet prepojí niekoľko miliárd zariadení vybavených inteligentným softvérom.

ARM Holdings zostane aj naďalej sídliť v britskom Cambridge, kde má Nvidia zároveň v pláne otvoriť špičkové laboratórium so zameraním na vývoj umelej inteligencie. Laboratórium má byť otvoreným priemyselným centrom, kde dostanú priestor aj študenti alebo iné subjekty pôsobiace v odvetví umelej inteligencie.

O predaji spoločnosti ARM Holdings sa špekulovalo dlhšie. Okrem Nvidie sa ako potenciálni kupujúci spomínali aj Samsung či Qualcomm. Napriek oficiálne oznámenej akvizícii bude musieť celá transakcia ešte prejsť schvaľovacím procesom príslušných regulačných úradov v EÚ, USA a v ďalších regiónoch.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať