specialny

Touch ID pod displejom sa tento rok nedočkáme, iPhone 13 sa bude stále spoliehať na Face ID

Apple pôvodne uvažoval nad tým, že svojim užívateľom sprístupní sekundárnu biometriu na overovanie totožnosti v podobe Touch ID umiestnenom pod displejom. Fungoval by podobne ako snímače pod displejom na konkurenčných Android smartfónoch.

Apple dlhé mesiace testoval technológiu snímača odtlačkov prstov pod displejom. Aj napriek tomu sa však jeho nadchádzajúci rad vlajkových lodí, iPhone 13, bude spoliehať primárne na Face ID, čiže snímanie tváre, informuje server MacRumors odvolávajúci sa na správu od Marka Gurmana z Bloomberg.

Apple pôvodne uvažoval nad tým, že svojim užívateľom sprístupní sekundárnu biometriu na overovanie totožnosti v podobe Touch ID umiestnenom pod displejom. Fungoval by podobne ako snímače pod displejom na konkurenčných Android smartfónoch. Prvé generácie tejto technológie síce neboli také spoľahlivé ako fyzické snímače, no tvrdá práca a niekoľkoročný vývoj dokázali eliminovať takmer všetky nedostatky. Dnes týmto spôsobom overovania disponuje azda každá vlajková loď a dokonca aj niektoré mid-range smartfóny. Jedinou výnimkou sú iPhony.

Opakuje sa tak scenár z minulého roka, kedy Apple chcel do vlajkových lodí uviesť displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou, no kvôli viacerým problémom, z ktorých mnohé sa nikdy nedostali na povrch, Apple posunul ich implementáciu na rad iPhone 13. Ten by sa nám mal ukázať už v septembri.

iPhone SE (2020) je tak najaktuálnejším smartfónom od Apple, ktorý disponuje senzorom Touch ID, aj keď len vo fyzickej podobe. Disponuje ním však aj najnovší iPad Air, pri ktorom inžinieri zakomponovali snímač do hlavného tlačidla.

iphone 5s

Snímač pod displejom príde (možno) budúci rok

Užívatelia iPhone 13 sa tak stále budú musieť spoliehať na Face ID, ktorý bude zakomponovaný do o niečo menšieho výrezu. Pripomeňme však, že od vydania iOS 14.5 je možné iPhone odomknúť aj prostredníctvom hodiniek Apple Watch.

Je to škoda. Mnohí by nepochybne prítomnosť Touch ID ocenili, a to najmä teraz, v dobe, kedy nám tváre zakrývajú rúška a respirátory. Tí, ktorí sa zaraďujú do tejto skupiny, si tak budú musieť počkať o rok dlhšie. Dúfajme však, že vtedy už rúška ani respirátory nebude treba.