EÚ bojuje za jednotný konektor: Chce prinútiť Apple kompletne prejsť na USB-C

Štúdia v roku 2019 zistila, že na pôde Európy dominujú tri hlavné konektory, pričom polovica zariadení mala používať microUSB, 29 % USB-C a len 21 % malo používať Lightning.

Apple je spoločnosť, ktorá sa od konkurencie odlišuje v mnohých smeroch. Zatiaľ, čo niektoré odlišnosti sú zo strany zákazníkov vítané, iné sú silno odsudzované, a to dokonca aj tými, ktorí sú značke verní už dlhé roky. Do druhej spomenutej skupiny nepochybne spadá konektor Lightning, ktorý je každým dňom ohrozenejším a ohrozenejším druhom. Prečo?

Stratégiu Apple môže zmariť Európska únia, ktorá bojuje za presadenie jednotného konektora v podobe USB-C. Cez tento kontektor je dnes možné napájať drvivú väčšinu malej spotrebnej elektroniky, od telefónov cez slúchadlá až po vybrané modely notebookov. Výnimkou sú smartfóny iPhone, ktoré stále používajú Lightning, pričom zmeniť sa to nemá ani pri nadchádzajúcom rade iPhone 13, píše BGR.

USB-C ponúka mnoho skvelých výhod

Keď si objednáte nový iPhone, v krabičke okrem smartfónu nájdete aj kábel Lightning do USB-C. To zaručí, že kábel bude kompatibilný so všetkým USB-C adaptérmi na trhu, ktoré často poskytujú vyššie rýchlosti nabíjania. Ďalšou výhodou je možnosť prepojenia smartfónu s MacBookmi, ktoré disponujú výhradne USB-C portmi.

Apple tak má viac dôvodov upustiť od Lightningu ako pri ňom ostať. Aspoň to si myslí verejnosť a podľa všetkého aj EÚ. Technologický gigant však v skutočnosti môže mať úplne iné plány. Konkrétne je reč o “bezportovej budúcnosti”. Prvým krokom týmto smerom bolo odstránenie 3,5 mm výstupu pre slúchadlá. Ďalším na rade môže byť nabíjací port, ktorý Apple nahradí bezdrôtovou formou nabíjania prostredníctvom MagSafe. Inými slovami, spoločnosť zrejme port skôr odstráni ako ho vymení za USB-C.

TIP REDAKCIE
Vieš ako jazdiť na elektrickej kolobežke? TOP 10 pravidiel, ktoré by mal poznať každý!
Zdroj: tomekwalecki (Pixabay)

Lightning má na trhu najmenší vplyv

Posledné slovo však stále pripadá riadiacim orgánom. Ako píše agentúra Reuters, Európska komisia má už v septembri prísť s legaslatívou, ktorá ustanoví používanie jednotného kontektora v krajinách Európy. Ak sa tak stane, najväčšiu zmenu pocíti práve Apple, nakoľko azda všetci Android výrobcovia už dlhé roky používajú USB-C.

Stále to však nemusí vyjsť. Podobná legislatíva sa tu už pár rokov dozadu objavila, no napokon z nej nič nebolo. Štúdia v roku 2019 zistila, že na pôde Európy dominujú tri hlavné konektory, pričom polovica zariadení mala používať microUSB, 29 % USB-C a len 21 % malo používať Lightning.

EÚ sa odvoláva aj na životné prostredie

Tentokrát má legislatíva o niečo väčšiu šancu na úspech, nakoľko podiel zariadení používajúcich USB-C stále rastie, čo výrazne ovplyvňuje pozíciu konkurenčných konektorov. EÚ je taktiež názoru, že jednotný konektor citeľne uľahčí životy zákazníkov a taktiež bude prospešný pre životné prostredie.

Aký je váš pohľad? Mal by Apple prejsť na USB-C, alebo sa mu oplatí ostať pri Lightningu až kým port úplne neodstráni?