Čipset Tensor od Google má byť slabší ako Snapdragon 888. Je to však problém?

Ani nie.

Google pred pár dňami poodhalil prvé informácie o vlastnom čipsete. Nesie označenie Tensor a bude poháňať nadchádzajúci rad vlajkových smartfónov, Pixel 6. Mnoho informácií aj naďalej ostáva záhadou, no každý deň sa objavujú nové a nové úlomky, ktoré ako-tak implikujú, čo môžeme od procesora očakávať. Dnes sa vďaka serveru Wccftech dozvedáme, kto ho vyrobí a akým procesom, no taktiež aj to, ako na tom bude v porovnaní s konkurenčnými čipsetmi, minimálne po výkonnostnej stránke.

Tensor poženie zariadenia Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré majú spadať do prémiového segmentu. Výkonnejší variant Pixel 6 Pro má byť cenovo náročný, a teda by sa hodilo, aby okrem štýlového dizajnu či kvalitnej konštrukcie ponúkol aj adekvátne vysoký výkon. Dokáže niečo také Tensor poskytnúť?

Google zatiaľ oficiálne nepotvrdil, kto sa postará o výrobu jeho čipsetu. Podľa viacerých zdrojov sa však má na túto úlohu podujať juhokórejský Samsung. Uplatniť pritom má svoj 5 nm výrobný proces, čo znamená, že by čipset mohol ponúknuť približne rovnaké kapacity ako Exynos 2100 či Snapdragon 888 od Qualcommu. Zároveň však bude zaostávať za chystanými Exynos 2200 a Snapdragon 898, pri ktorých má byť použitý 4 nm výrobný proces.

Tensor tak bude rozhodne výkonnejší ako 7 nm procesor Snapdragon 765G, ktorý Google použil v modeli Pixel 5. Avšak podľa nedávneho úniku má byť zároveň o niečo pomalší ako Snapdragon 888, ktorý poháňa väčšinu aktuálnych vlajkových lodí.

Zdroj: Google

Čistý výkon zrejme nie je hlavnou prioritou Google

Je to však háčik? Na túto otázku asi neexistuje jednoznačná odpoveď. Keď za niečo platíte veľa peňazí, chcete to najlepšie z najlepšieho. Pripomeňme však, že aj keby bola pravda, že Tensor bude pomalší ako Snapdragon 888, nikde sa nehovorí o tom, o aký veľký rozdiel pôjde. Snapdragon 888 je špičkový procesor, ktorý do plného potenciálu využije len málokto a málokedy. A navyše, čistý výkon podľa všetkého nie je hlavnou prioritou Google.

Gigant sa stále viac-menej drží svojej pôvodnej stratégie. Zameriava sa na svoje silné stránky, z ktorých najväčšou je bez akýchkoľvek pochybností softvér. Preto sa pri čipsete Tensor najviac vyzdvihujú vylepšenia v oblasti fotografie, videa, rozpoznávania reči, bezpečnosti a podobne. Zabudnúť pritom nesmieme ani na dlhšiu podporu pre aktualizácie softvéru.

Ďalšia zaujímavá úvaha sa týka grafického procesora. Znamená spojenie síl Google a Samsungu, že nová generácia čipsetu Tensor bude používať grafiku od AMD? Ťažko povedať, no vylúčené to rozhodne nie je. Čo sa však týka najbližších plánov, čiže Pixel 6 a Pixel 6 Pro, očakáva sa, že úlohu grafického procesora zohrá Mali-G78, rovnako ako pri Exynos 2100 od Samsungu.