fotoaparat pod displejom

Oppo predstavil novú generáciu fotoaparátu pod displejom. Pozrite si prvú fotku

Vyzerá dobre, no potrebujeme viac dôkazov.

Oppo patrí medzi úplne prvých výrobcov, ktorí na svojich smartfónoch začali experimentovať s fotoaparátom umiestneným pod displejom. Prvú vlastnú verziu prelomovej technológie predstavila ešte v roku 2019. Teraz prichádza s novou generáciou, ktorá má úplne eliminovať kompromis medzi kvalitou záberu a kvalitou displeja. Platiaci zákazník si predsa zaslúži maximálnu kvalitu v každom smere.

Umiestnenie selfie fotoaparátu pod displej rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. Jednou z najväčších výziev je prispôsobenie samotnej obrazovky. Ak chceme plne funkčný snímač, musíme použiť panel, ktorý nemá príliš vysokú hustotu pixelov. Prečo? Snímač potrebuje svetlo, a to by sa cez prehustený displej dostávalo len veľmi ťažko. Menej pixelov však zároveň znamená menej ostrý a tým pádom aj menej kvalitný obraz.

Oppo si však s týmto problémom dokázal poradiť. Výrobcovi sa podarilo zmenšiť pixely bez toho, aby ubral na ich počte. Vo výsledku nová technológia umožňuje použitie displeja s hustotou pixelov 400 ppi, a to aj v priestore nad selfie objektívom, píše server Android Authority. Ďalšou výraznou zmenou bolo uvedenie obvodu one-to-one pixel, ktoré vylepší presnosť, farby aj jas obrazovky. Okrem toho výrobca uvádza, že prostredníctvom svojich vylepšení dokázal vyvinúť displej s o až 50 % dlhšou životnosťou.

Oppo a jeho nová generácia fotoaparátu pod displejom: Ako si technológia vedie?

Spoločnosť taktiež vyvinula nové AI algoritmy pre HDR, vyvažovanie bielej farby a redukciu difrakcie, čo v praxi to znamená, že sa užívateľ môže tešiť na menej rozmazávania a odleskov. Dodáva, že snímky zachytené prostredníctvom novej technológie pôsobia čistejšie a prirodzenejšie. Ako príklad má slúžiť snímka, ktorú nájdete hneď po týmto odsekom.

Zdroj: Oppo/Android Authority

Je pravda, že snímka pôsobí naozaj kvalitne, no jeden príklad do budúcna asi stačiť nebude. Bola fotená cez deň, podľa vštekého pri dostatočnom množstve svetla, čo snímaču umožnilo podať zo seba maximálny výkon. Ako si však vedie v priestoroch s horším osvetlením či za tmy? Na takéto informácie si zrejme ešte chvíľu počkáme, no treba uznať, že Oppo odviedol skutočne skvelú prácu. Dúfame, že sa technológia už čoskoro stane súčasťou komerčného produktu.