pixel 6

Google poodhalil rad Pixel 6: Čo môžeme od smartfónov očakávať?

Konečne poriadna zmena.

Google to so svojimi smartfónmi nevzdáva. Na Twitteri oficiálne poodhalil svoju najnovšiu sériu, ktorá debutuje ako Pixel 6. Pozostávať má z dvoch zariadení, a to štandardného Pixel 6 a výkonnejšieho (a nepochybne drahšieho) Pixel 6 Pro. Hoci nám gigant neodhalil kompletné technické špecifikácie, informácie, o ktoré sa podelil, potešia nejedného fanúšika.

O tom, že smartfóny z radu Pixel 6 bude poháňať vlastný čipset od Google, sme už počuli, no nikdy nie od oficiálneho zdroja. To sa teraz mení. Nový procesor nesie označenie Tensor SoC. Pomenovaný je podľa Tensor Processing Unit (TPU), ktorý Google používa vo svojich dátových centrách, píše The Verge.

Zdroj: Google

Google a jeho Tensor SoC: Ešte kvalitnejšie fotografie?

Aj keď sa o návrh čipsetu postaral Google, zatiaľ nie je úplne isté, ktoré komponenty sú jeho vlastné a ktoré pochádzajú od iných firiem. Vieme však, že Tensor SoC bude zameraný predovšetkým na maximalizáciu výkonu a na prácu so strojovým učením či umelou inteligenciou (AI). A nakoľko je reč o smartfónoch Pixel, je zrejmé, že procesor bude klásť veľký dôraz na fotografiu.

Smartfóny Pixel nepochybne patria medzi najlepšie foto smartfóny vôbec, a to aj napriek tomu, že v podstate už od vydania Pixel 2 Google stále používa ten istý senzor, ktorý pri každej generácii len mierne poupraví. Aj to sa však má zmeniť. Presné špecifikácie senzorov zatiaľ nepoznáme, no vieme, že Pixel 6 Pro použije hlavný objektív, širokouhlý objektív a teleobjektív s podporou pre 4-násobné optické priblíženie. V prípade štandardného modelu bude zostava vyzerať takmer rovnako. Jediným rozdielom bude absencia teleobjektívu.

Zdroj: Google

Google posúva latku: Displeje budú plynulejšie a detailnejšie

Ďalej vieme, že Pixel 6 Pro získa 6,7-palcový displej s QHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Panel je po stranách mierne zahnutý a veľmi elegantne sa vlieva do hliníkových rámikov. Pixel 6 má disponovať o niečo menším 6,4-palcovým displejom s FullHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. V tomto prípade je panel rovný. Pod obidva poputuje snímač odtlačkov prstov.

Aj keď je Tensor SoC najväčšou novinkou, stále o ňom vieme pomerne málo. Okrem posilnenej umelej inteligencie je isté, že súčasťou zostavy bude bezpečnostný čip Titan M2. Špecifikácie CPU, GPU či 5G modemu sú stále záhadou.

Zdroj: Google

Cena sa môže pohybovať okolo 1 000 €

Google je na informácie zatiaľ veľmi skromný. Je isté, že všetko, čo potrebujeme vedieť, sa dozvieme počas oficiálneho predstavenia, ktoré by sa mohlo konať na jeseň. Ďalšou kľúčovou informáciou, ktorá nám momentálne chýba, je cena. Rick Osterloh z Google však priznáva, že pôjde o pravú vlajkovú loď s patrične prémiovou cenovkou. To môže (ale nemusí) znamenať, že sa nové smartfóny budú predávať za sumy točiace sa okolo 1 000 €.

Aktuálna cena modelu Google Pixel 5