galaxy tab s8

Zlé správy: Čakáte na Exynos s grafikou AMD? Do tohto zariadenia sa nedostane!

O výkon sa má starať nadchádzajúci čipset Snapdragon 898.

Už je to rok, čo Samsung uviedol na trh vlajkové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Nové generácie zatiaľ pripravené nemá. Podľa skôr publikovaných správ majú byť tablety Galaxy Tab S8 predstavené po boku smartfónov Galaxy S22, teda niekedy začiatkom budúceho roka.

Rad Galaxy Tab S8 majú reprezentovať tri verzie – základný model, verzia Tab S8+ a vrchol Tab S8 Ultra. Podrobnosti o ešte oficiálne neexistujúcich zariadeniach zo zákulisia vynáša informátor s prezývkou IceUniverse.

K doteraz známym detailom prihodil ďalšie. Podľa neho sa budú nové tablety spoliehať na výkon čipsetu Snapdragon 898, ktorý má byť priamym nástupcom súčasného 5nm procesora Snapdragon 888. Qualcomm by ho mal tradične predstaviť koncom roka v decembri.

Bude porovnateľný s Exynosom?

O výsostne zlú správu nejde. Snapdragon 898 bude opäť o niečo výkonnejší a úspornejší. Vo všeobecnosti pôjde o jeden z najdokonalejších čipsetov pre mobilné zariadenia. IceUniverse však dodáva, že tablety poženie iba tento procesor. Exynos 2200 s grafikou od AMD má byť mimo hry, čo je trochu škoda.

galaxy tab S8
Súčasná generácia Galaxy Tab S7+. Foto: Samsung

Grafický čip od AMD má byť ešte výkonnejší ako nová GPU jednotka Adreno. Vyšší grafický výkon by sa pritom tabletom hodil možno viac ako smartfónom. Rozmerná OLED obrazovka bude vhodnejšia na prácu s graficky náročnými aplikáciami.

Ani pri smartfónoch Galaxy S22 si nemôžeme byť istí prítomnosťou sady Exynos 2200 s GPU AMD. Dostupnosť takýchto verzií má byť obmedzená, aj v prípade smartfónov tak bude mať hlavné slovo Qualcomm s jeho Snapdragonom 898.

Nedostatok polovodičových komponentov komplikuje výrobu v automobilovom i elektrotechnickom priemysle. Šancu získať z dodávateľského reťazca maximum majú najmä veľkí hráči trhu, medzi ktorých Samsung určite patrí.

Galaxy Tab S8

Základný Galaxy Tab S8 by mal ponúknuť 8000 mAh batériu, 11-palcový LCD displej a kovové telo s hrúbkou 6,3 milimetra. Tab S8+ sa spoľahne na 12,4-palcový Super AMOLED displej a 10 090 mAh akumulátor. Komponenty budú zavreté v tele z kovu s hrúbkou 5,7 milimetra.

To najlepšie zákazník dostane v tablete Galaxy Tab S8 Ultra. Skloňuje sa až 14,6-palcová Super AMOLED obrazovka, 11 500 mAh batéria a štíhle telo s 5,5-milimetorvým profilom. Spoločným menovateľom všetkých troch tabletov bude používateľské rozhranie OneUI 4.0, 120 Hz obnovovacia frekvencia obrazoviek, 45 W nabíjanie a dotykové pero S Pen.

Stále platí, že je reč o predbežných číslach, ktoré nepochádzajú z oficiálnych zdrojov. Veci sa teda môžu v priebehu času zmeniť. Na možnú maloobchodnú cenu alebo fotografie ešte nepredstavených produktov si musíme počkať.