galaxy s21 FE

Nadchádzajúci Qualcomm čipset pre vlajkové lode má ponúknuť o 20 % vyšší výkon

Nie je však isté, či vyššie uvedené percento reprezentuje porovnanie so základným SD 888 alebo vylepšeným SD 888+.

Je už akýmsi zvykom, že nám Qualcomm každý rok predstavuje dva čipsety, ktoré udávajú trend na ďalších (približne) 6 mesiacov. Aktuálnou generáciou je rodinka Snapdragon 888. Pozostáva zo základného modelu, ktorý bol predstavený v decembri minulého roku, a výkonnejšieho Snapdragon 888+, ktorý bol predstavený koncom júna. Obidva čipsety sú vyrobené rovnakým 5 nm procesom, pričom výkonnostný rozdiel medzi nimi tvorí zhruba len 5 %.

Qualcomm však plánuje už v blízkej budúcnosti opäť pokročiť. Jeho krokom vpred bude nový rad čipsetov, ktorý by mal byť už založený na 4 nm výrobnom procese spoločnosti Samsung. Tvrdí tak predpoveď z Číny, o ktorej informoval server GSMArena.

Qualcomm chystá nový čipset. Ráta sa so 4 nm výrobným procesom a o 20 % vyšším výkonom

Čo tento výrobný proces predstavuje? Predovšetkým nárast v oblasti výkonu. Ten by mal v tomto prípade tvoriť nie 5 %, ale až 20 %. Nadchádzajúci čip, ktorý by sa nám mal ukázať v decembri tohto roku, nesie modelové označenie SM8450. Na trh by sa mohol dopracovať ako Snapdragon 895 alebo Snapdragon 898.

Foto: Qualcomm

Nie je isté, či vyššie uvedené percento reprezentuje porovnanie so základným SD 888 alebo vylepšeným SD 888+. Tak či onak, pätinové navýšenie výkonu je dvojsečná zbraň. Vyšší výkon znamená viac tepla, čo ide ruka v ruke s potrebnou efektívnejšieho chladiaceho systému.

Je ešte príliš skoro na to, aby sme vytvárali akékoľvek závery. Všetko, vrátane výkonnostného rozdielu, sa tak môže do dátumu predstavenia ešte niekoľkokrát zmeniť.