NASA nepoľavuje: Helikoptéra Ingenuity na Marse úspešne dokončila svoj 12. let!

Ingenuity je skutočne prelomovým výtvorom. Ide o vôbec prvé zariadenie, pri ktorom sa podarilo uskutočniť kontrolovaný let na cudzej planéte. Od tej doby ubehli už 4 mesiace, počas ktorých tím tlačil helikoptéru na najkrajnejšie hranice svojich možností.

Ingenuity posiela z Marsu ďalšie skvelé správy. Helikoptéra od svetoznámej agentúry NASA totiž práve dokončila jeden z najnáročnejších letov, akým počas svojej funkcie čelila. V poradí išlo už o dvanástu výpravu, píše server Digital Trends.

Let sa uskutočnil začiatkom tohto týždňa, a to v južnej časti kráteru Jezero. Vedci práve tento kráter považujú za možné nálezisko dôkazov o tom, že na červenej planéte kedysi existoval život.

Helikoptéra ťažká 1,8 kilogramu vystúpala do výšky 10 metrov a následne preletela vzdialenosť 450 metrov. Prekonala všetky predchádzajúce rekordy, nakoľko letela neuveriteľných 169 sekúnd.

Tím sa obával nerovného terénu, údajne mohol zmiasť navigačné senzory

Prečo išlo o jeden z najnáročnejších testov? Bolo to totiž prvýkrát, čo helikoptéra musela preletieť ponad nerovný povrch. Laboratórium prúdového pohonu NASA, tím zodpovedný za Ingenuity, sa obával, že takýto povrch môže narušiť, respektíve zmiasť navigačné senzory. “Navigačný systém Ingenuity – ktorý bol pôvodne navrhnutý pre krátku technologickú demonštráciu – funguje za predpokladu, že letí ponad rovný (alebo takmer rovný) terén,” uviedol tím pred začiatkom letu. “Odchýlky od tohto predpokladu môžu spôsobiť vznik chýb, ktoré môžu viesť k dočasným výkyvom v náklone a sklone (nakláňanie sem a tam v oscilačnom vzore), ako aj k dlhodobým chybám v poznatkoch helikoptéry o svojej polohe.”

Počas letu helikoptéra predviedla niekoľko manévrov, aby dokázala vytvoriť dve fotografie vopred vytýčeného miesta. Laboratórium prúdového pohonu (JPL) NASA následne tieto fotografie konvertuje do 3D formátu, na základe čoho sa rozhodne, či je daná lokalita vhodným kandidátom na preskúmanie prostredníctvom roveru Perseverance.

NASA tlačí Ingenuity na pokraj svojich možností

Ingenuity je skutočne prelomovým výtvorom. Ide o vôbec prvé zariadenie, pri ktorom sa podarilo uskutočniť kontrolovaný let na cudzej planéte. Od tej doby ubehli už 4 mesiace, počas ktorých tím tlačil helikoptéru na najkrajnejšie hranice svojich možností. Tá to však s prehľadom zvláda a s každým letom nás stále viac a viac prekvapuje. Len tak ďalej, NASA.