Qualcomm predstavil svoj vôbec prvý Snapdragon smartfón. Pribalí vám k nemu aj vlastné slúchadlá

Špičková vlajková loď za 1 499 dolárov.

Mnohé Android smartfóny, poväčšine modely zo strednej a vyššej triedy, sú vybavené čipsetmi od spoločnosti Qualcomm. Aktuálne je jej najnovším a najvýkonnejším výtvorom Snapdragon 888+, no disponuje aj slabšími, o niečo lacnejšími variantami. Pri čipsetoch však jej limity nekončia. Spojila sily so svetoznámou hernou značkou Asus a priniesla na trh svoj vôbec prvý smartfón. Nesie názov Smartphone for Snapdragon Insiders, píše server Android Authority.

Názov smartfónu priamo odkazuje na nedávno vzniknutú skupinu nadšencov Qualcommu. Ide o komunitu, do ktorej sa môžu zapojiť všetci fanúšikovia moderných technológií, ktorí chcú o ich obľúbenom výrobcovi čipov vedieť o čosi viac.

Nebol to však Qualcomm, kto nový smartfóny vyrobil. Túto úlohu si na starosti zobral jeho partner, spoločnosť Asus. Aj to je možno dôvod, prečo Smartphone for Snapdragon Insiders náramne pripomína mierne pozmenenú verziu Asus ROG Phone 5.

Zdroj: Qualcomm

Snapdragon smartfón je špičková vlajková loď. Aké sú rozdiely oproti Asus ROG Phone 5?

Aktuálnu vlajkovú loď od Asusu zariadenie nepripomína len zvonka, ale aj zvnútra. Nájdeme však aj určité zmeny. Snapdragon smartfón poháňa vysoko výkonný čipset Snapdragon 888, ktorý spolupracuje so 16 GB operačnej pamäte typu LPDDR5 a 512 GB interného úložiska typu UFS 3.1. Komponenty z vrchnej strany pokrýva 6,78-palcový OLED displej s FHD+ rozlíšením, obnovovacou frekvenciou 144 Hz a ochrannou vrstvou Gorilla Glass Victus.

Oproti ROG Phone 5 má menšiu batériu, ktorej kapacita dosahuje 4 000 mAh (oproti 6 000 mAh) a disponuje podporou pre 65 W drôtové nabíjanie. Bezdrôtové nabíjanie nie je podporované. Ďalším rozdielom je absencia 3,5 mm výstupu pre slúchadlá. Celkovo je Snapdragon smartfón o niečo ľahší, váži “len” 210 gramov. Jeho predloha váži o 29 gramov viac.

TIP REDAKCIE
Lacnejšie to nejde: Originálna licencia Windows 11 za 11 eur, Office 2021 už len za 29,99 eur!
Zdroj: Qualcomm

Smartphone for Snapdragon Insiders, skrátene SFSI, je teda v niektorých ohľadoch o trochu slabší ako ROG Phone 5. No na druhú stranu, v jednom smere je zase o niečo lepší. Tým smerom sú fotoaparáty. SFSI disponuje 64 Mpx objektívom IMX686, 12 Mpx širokouhlým senzorom a namiesto 5 Mpx makro fotoaparátu používa 8 Mpx teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením.

Ďalším kurióznym rozhodnutím je presun snímača odtlačkov prstov na zadnú stranu zariadenia. Prečo? Qualcomm tvrdí, že senzor na zadnej strane je veľmi spoľahlivý a dokáže reagovať aj na suché či mokré prsty. Ak je tomu skutočne tak, nie je sa o čom hádať.

Zdroj: Qualcomm

SFSI stojí 1 499 dolárov. Za túto sumu k nemu dostanete aj nabíjačku a bezdrôtové slúchadlá

Čo za tento smartfón zaplatíte? V USA presne 1 499 dolárov. Áno, je to veľa, no za túto sumu nedostanete len telefón. Qualcomm vám k nemu pribalí aj nové Snapdragon slúchadlá, ktoré sú plne bezdrôtové a disponujú technológiou ANC (potláčanie okolitého hluku). Taktiež stojí za zmienku, že vznikli v spolupráci s Master & Dynamic a disponujú 24-bitovou 96 kHz kvalitou zvuku. Majú však celkom “zaujímavý” dizajn, ktorý nemusí sadnúť každému.

Zdroj: Qualcomm

Čo sa týka dostupnosti, hoci Qualcomm a Asus zatiaľ nezverejnili konkrétny dátum, kedy sa zariadenie dopracuje na trh, stať by sa tak malo niekedy počas augusta. Vieme taktiež, že bude dostupné na pôde USA, Číny, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Japonska, Južnej Kórey a neskôr aj Indie. Asus smartfón predáva prostredníctvom svojho online obchodu.