snapdragon 865

Qualcomm Snapdragon 888+: Čipset pre vlajkové lode druhej polovice 2021 oficiálne predstavený

Obrovské vylepšenia nečakajte.

Qualcomm oficiálne predstavil nový špičkový procesor, ktorý poženie vlajkové lode druhej polovice 2021. Nesie názov Snapdragon 888+ a ako už býva zvykom, oproti základnej verzii ponúka o niečo vyšší výkon. Niektoré veci sa ale prekvapivo nezmenili, ako je napríklad výkon grafického procesora. O novinke informuje server AnandTech.

Nový procesor ponúka výkonnejšie hlavné jadro, výkonnostný rozdiel tvorí niečo vyše 5 %

Pozrime sa najskôr na samotný procesor. Čo sa týka architektúry, taktovacia frekvencia sa zmenila len pri jednom jadre, a to tom hlavnom, ktorého úlohu zohráva Cortex-X1. Konkrétne sa takt navýšil z 2.84 GHz na 2.995 GHz, čo predstavuje 5,2-percentné zlepšenie v oblasti výkonu. Žiadneho gigantického skoku sme sa tak v tomto smere nedočkali. Ten by sa mohol prejaviť skôr na energetickej efektivite, nakoľko už jadrá v štandardnom SD 888 si pýtali celkom dosť energie. Tak či onak, výkon je vyšší. Či to stálo za to sa dozvieme až vtedy, keď sa čipset dopracuje do prvých vlajkových lodí.

Ilustr. foto.

Snapdragon 888+ v oblasti GPU neponúka žiadne vylepšenia. Zrejme ich ale ani netreba

Ďalšieho vylepšenia sme sa dočkali v oblasti AI procesora, kde počet operácií stúpol z 26 TOPS na 32 TOPS. A to je popravde všetko. Čo sa týka grafického procesora, čiže GPU, tu sme sa prekvapivo žiadneho pokroku nedočkali. Treba však poukázať na skutočnosť, že GPU v SD 888, ktorého úlohu zohráva Adreno 660, už tak beží na pomerne vysokých frekvenciách, a tak žiadne vylepšenie v tomto smere ani možno nebolo, resp. nie je až tak potrebné.

TIP REDAKCIE
Huawei spúšťa NEXT IMAGE Awards 2021: 10 000 dolárov môžu vyhrať aj Slováci

Prvé zariadenia už onedlho

Kde a kedy procesor uvidíme? Presné dátumy zatiaľ nie sú k dispozícii, avšak medzi prvými spoločnosťami, ktoré ho implementujú do svojich zariadení, by mali byť Asus, Honor, Vivo a Xiaomi. Časovo sa ich debut odhaduje na tretí štvrťrok 2021, čiže na najbližšie týždne či mesiace.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať