ipad pro 2021

Apple budúci rok vylepší iPad Pro. Ponúkne špičkový 3 nm čip

Ešte vyšší výkon.

Keď sa pozrieme na produkty od Apple, vieme, že nech už ide o čokoľvek, vždy môžeme rátať so špičkovým výkonom. Výnimkou samozrejme nie sú ani populárne tablety iPad Pro, ktoré sa už budúci rok dočkajú viac než výrazného posilnenia. Gigant totiž plánuje do nadchádzajúceho rozšírenia svojho top-end tabletu zabudovať čip vyrobený 3 nm procesom, informuje server MacRumors.

Apple a Intel majú testovať nové dizajny čipu vyrobeného 3 nm výrobným procesom spoločnosti TSMC, stojí v správe od Nikkei Asia. Na trh by sa vraj mohli dopracovať niekedy v druhej polovici budúceho roku. Čo sa týka Apple, jeho prvé zariadenie, ktoré bude používať túto novú technológiu, bude pravdepodobne iPad Pro. Rad smartfónov iPhone, ktorý debutuje krátko potom, by mal používať čipset A16 vyrobený 4 nm procesom.

ipad pro 2021
12,9″ iPad Pro (2021) s klávesnicou Magic Keyboard (2021). Foto: Apple

Apple chce 3 nm čip zabudovať najskôr od iPad Pro

Aké sú benefity? 3 nm výrobný proces spoločnosti TSMC by mal oproti 5 nm procesu priniesť o 10 až 15 % vyšší výkon a o 25 až 30 % nižšiu spotrebu, resp. náročnosť na batériu. 5 nm technológiu Apple aktuálne používa vo svojich najnovších smartfónoch z radu iPhone 12. O rok však budú ešte rýchlejšie a ešte úspornejšie.

TIP REDAKCIE
Elektromobil lacnejší ako spaľovák? Táto automobilka to chce dokázať do 6 rokov!

Zatiaľ nie je úplne isté, či sa 3 nm čipset objaví najskôr v iPad Air alebo v iPad Pro. Keď sa však pozrieme do minulosti, môžeme si všimnúť, že Apple aktualizuje rad svojich top-end tabletov zvyčajne každých 12-18 mesiacov. Najbližšia aktualizácia tak vychádza približne na druhú polovicu 2022, kedy má debutovať aj nová generácia procesora.

Smartfóny iPhone 13 získajú čip vyrobený 5 nm+ procesom, ide o modernizované prevedenie tradičného 5 nm procesu

Tento rok nás ešte čakajú nové smartfóny z radu iPhone 13, ktoré bude poháňať čipset A15 postavený na 5 nm+ procese. Má ísť o akúsi modernejšiu verziu tradičného 5 nm procesu, čo znamená, že aj tento rok sa dočkáme určitého pokroku v oblasti výkonu a taktiež poklesu v rámci náročnosti na batériu.

Aktuálna cena tabletu iPad Pro 12,9″ (2020)