tesla

Elon Musk vyhnal cenu bitcoinu do výšin: Tesla sa chystá prijať kryptomenu ako platidlo

Zatiaľ však nie je isté, kedy.

Svetoznámy vizionár Elon Musk počas konferencie B Word Conference prehlásil, že Tesla “pravdepodobne” znovu začne akceptovať kryptomeny ako spôsob platby za jej vozidlá, informuje TNW. Automobilka túto možnosť už kedysi ponúkala, avšak v máji sa od nej rozhodla upustiť. Obávala sa totiž toho, aký negatívny je dopad ťažby na naše životné prostredie. Neskôr sme sa dozvedeli, že Elon opäť sprístupní platbu kryptomenou, ak bude jej ťažba ekologickejšia.

Musk prehlásil, že chce, aby bola miera využívania energie z obnoviteľných zdrojov aspoň na úrovni 50 % a aby malo toto číslo v budúcnosti rastúci trend. Ak by bola táto spomienka splnená, Tesla opäť sprístupní možnosť platby prostredníctvom kryptomeny. V podstate však viac-menej len zopakoval to, čo v júni napísal v príspevku na Twitteri.

Podľa BBC malo práve toto prehlásenie, presnejšie slovo “pravdepodobne”, vyhnať cenu bitcoinu smerom nahor. V čase písania tohto článku má kryptomena hodnotu 31 789,63 amerických dolárov (26 987,01 eur).

Elon kritizoval ekologickosť ťažby kryptomien, náklonnosť k nim však neskrýva

Toto nie je prvýkrát, čo Musk dokázal len niekoľkými slovami zdvihnúť cenu kryptomeny. Pôvodne Tesla začala prijímať bitcoin ako možnosť platby ešte v marci. Vtedy jeho cena v priebehu len jedného dňa vzrástla z 39 tisíc dolárov (33 000 eur) na 46 tisíc dolárov (39 000 eur). O dva mesiace na to automobilka túto možnosť odstavila s obavami o dopad ťažby na životné prostredie, pričom v júni Musk prehlásil, že ju vráti späť, ak bude ťažba ekologickejšia.

TIP REDAKCIE
Havarovaný elektromobil na Slovensku je problém: Policajti ho strážili deň aj noc, nevedeli ho upratať

Počas konferencie zdôraznil dôležitosť sledovania procesu ťažby kryptomien, predovšetkým bitcoinu. Tento proces totiž zvyčajne potrebuje obrovské množstvo energie, pričom nemusí prospievať životnému prostrediu. Aj napriek početnej kritike sa však Elon netají svojou náklonnosťou ku kryptomenám. Potvrdil, že bitcoin vlastní aj jeho spoločnosť SpaceX, pričom sám vraj drží ethereum a dogecoin.

Presný čas, kedy by bolo znovu možné za elektromobily platiť kryptomenou, nám Elon zatiaľ neprezradil.