bitcoin

Tesla chce opäť akceptovať Bitcoin, pokiaľ bude jeho ťažba ekologickejšia

Musk si predstavuje zelenšiu kryptomenu.

Šéf Tesly Elon Musk je veľkým fanúšikom kryptomien, čo už neraz ukázal na sociálnej sieti Twitter. Záľubu preniesol aj do podnikania. Vo februári vysvitlo, že automobilka Tesla investovala do Bitcoinu 1,5 miliardy dolárov.

Objemný nákup digitálnej meny firma americkej komisii pre cenné papiere odôvodnila snahou o „väčšiu flexibilitu pre ďalšiu diverzifikáciu a maximalizáciu výnosov z hotovosti“. Krátko po vtedajšom oznámení investície hodnota kryptomeny prudko vzrástla, a to až na cenu 44 000 dolárov.

Tesla však nezostala len pri investícii. O mesiac neskôr začala menu Bitcoin akceptovať ako platidlo. Zákazník tak mohol za svoj nový elektromobil pohodlne zaplatiť touto najznámejšou kryptomenou.

Musk vysvetlil, že automobilka získané digitálne prostriedky neprevedie na klasickú menu, akou je dolár. Pre správu a evidenciu takýto transakcií Tesla použila vlastný interný systém postavený na open-source riešeniach.

tesla
Ilustr. foto: Pixabay

V priebehu mája však automobilka Tesla otočila a Bitcoin ako platidlo podporovať prestala. Dôvodom bolo, že na ťažbu kryptomien sa spotrebúva veľké množstvo energie, čo príliš nesvedčí ekologickým trendom, na ktorých sa snaží zviesť aj samotná automobilka.

Aj toto rozhodnutie zamávalo s cenou kryptomeny. Jej hodnota klesla z vtedajšieho maxima, 57 000 dolárov, na 49 000 dolárov. Elon Musk ale definitívnu bodku za Bitcoinom nedal, naopak. V nedeľu na sociálnej sieti Twitter potvrdil, že Tesla bude opäť akceptovať Bitcoin ako platidlo.

Musí sa však preukázať, že sa na ťažbu krypotmeny využíva primerané množstvo energie (aspoň 50 %) z obnoviteľných zdrojov. Elon Musk tiež potvrdil, že Tesla predala približne 10 percent zo svojho podielu investovaného do kryptomien.

Musk chcel takýmto spôsobom dokázať, že sa dá Bitcoin rýchlo predať bez toho, aby to zamávalo s jeho cenou na trhu. Išlo o reakciu na rozhovor s riaditeľkou spoločnosti Sygnia, Magdou Wierzyckou, ktorá uviedla, že nedávne kolísanie hodnoty bitcionu bolo zapríčinené „manipuláciou trhu“ zo strany Elona Muska, vysvetľuje server Mashable.

Ani potvrdenie možnej opätovnej akceptácie Bitcoinu ako platidla nezostalo bez odozvy. Cena kryptomeny v nedeľu poskočila o viac ako 10 percent, jeden kus digitálnej meny sa predával za 38 900 dolárov, informovala televízia CNBC.

Môže ťažba Bitcoinu prebiehať ekologicky s minimálnym vplyvom na životné prostredie? Názory sa líšia. Kým zástancovia krypotmeny kričia, že jej ťažba už je v prevažnej miere „zelená“, iní zase tvrdia, že to tak ani zďaleka nie je.