Elon Musk rozhodol: Tesla s okamžitou platnosťou prestáva podporovať Bitcoin

Stalo sa tak ani nie dva mesiace od spustenia.

Generálny riaditeľ alebo Technoking Tesly, ako sa Elon Musk sám korunoval, práve výrazne ovplyvnil cenu kryptomeny Bitcoin. Výrobca elektromobilov len pred vyše mesiacom spustil možnosť platby kryptomenou, teraz svoje rozhodnutie mení.

Dôvod sa pritom netýka toho, akú hodnotu má Bitcoin a ani toho, že Musk má očividne radšej Dogecoin. Podľa vyjadrenia zverejneného na Twitteri má Tesla obavy z toho, aké environmentálne škody ťažba kryptomeny prináša.

Tesla ukončila možnosť zakúpenia vozidiel pomocou Bitcoinu,“ napísal na Twitteri. „Znepokojuje nás rýchlo rastúce využívanie fosílnych palív na ťažbu a transakcie s bitcoinmi, najmä uhlie, ktoré má najhoršie emisie zo všetkých palív,“ dodal.

Bitcoin
Foto: Coin Telegraph

Musk pritom len včera na svojom účte písal o tom, že Tesla môže začať prijímať platby kryptomenou Dogecoin. Jeden z najbohatších ľudí na svete má kryptomeny rád a nespočetnekrát vyzdvihol ich dôležitosť. Dokonca povedal, že peniaze ako ich poznáme, skončia.

Bitcoin nie, Dogecoin áno?

Elon Musk sa ocitol na križovatke. Na jednej strane sa nachádza budúcnosť v podobe kryptomien, na tej druhej krutá daň, ktorú so sebou prinášajú. To, koľko elektrickej energie vyžaduje ťaženie kryptomien spomínať asi nemusíme. Musel sa preto rozhodnúť, buď životné prostredie alebo kryptomeny. No a Elon si zvolil životné prostredie, ktoré sa snaží svojimi elektromobilmi aspoň sčasti chrániť.

TIP REDAKCIE
O2 rozširuje ponuku dvoch zariadení za cenu jedného

Kryptomeny sú dobrou myšlienkou na mnohých úrovniach a skutočne veríme, že predstavujú sľubnú budúcnosť. Ale nemôže to byť za cenu ničenia životného prostredia. Tesla nebude predávať žiadne bitcoiny. Ich používania máme stále v pláne, no až vtedy, keď ich ťažba prejde na trvalo udržateľnú energiu,“ stojí vo vyhlásení.

Musk nakoniec dodal, že spoločnosť momentálne vyhodnocuje ďalšie kryptomeny, ktoré pre svoj chod nevyžadujú toľko energie.

Kryptomena na rozhodnutie Muska zareagovala tak, ako by ste možno čakali. Jej cena klesla z včerajšieho maxima 57 000 dolárov na dnešných 49 000 dolárov.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať